Eldőlt: Rogánék magánkézbe adhatják a balatoni hajózás legfőbb elemeit

  • narancs.hu
  • 2020. május 7.

Belpol

Ingatlanokat, kikötőket, kempingeket.

Ahogy arról korábban beszámoltunk egy javaslat szerint megszüntetik a Balatoni Hajózási Zrt. vitorláskikötői üzletágát, a vitorláskikötőket bérbe adják 2021-től, erre pedig pályázatot írnak ki. Felülvizsgálták a személyhajózási tevékenységet is: több járat megszűnik, négy közforgalmú hajókikötőt kivonnak a forgalomból, ezeket az ingatlanokat eladják, nevezetesen a balatonkeneseit, a csopakit, a balatonudvarit és a balatonakalit.

Miközben mindenki a járványra figyel, óriási bizniszre készül a NER a Balatonnál

Megszüntetik a Balatoni Hajózási Zrt. vitorláskikötői üzletágát: erről a javaslatról szavaz a jövő hónapban a tavaly állami többségű tulajdonúvá lett társaság közgyűlése - értesült a Narancs.hu. A Narancs.hu birtokába került javaslatban az áll, hogy a „főtulajdonos rendelkezése alapján" tekintette át a zrt. igazgatósága a BAHART jövőbeni működését és állt elő javaslataival.

A tervek láttán kiakadtak a balatoni önkormányzatok is. „A Bahart Zrt.-ben tulajdonosként – részvényesként – bent maradó balatoni önkormányzatok számára kiemelten fontos feladat, hogy a társaság egyben maradjon annak vagyonával, tevékenységével, működési struktúrájával, a meglevő személykikötő-, illetve vitorláskikötő-hálózat maradjon a cégben, hiszen ez biztosítja a Balaton egészének megközelítését, azon való közlekedést, ami a turizmus elengedhetetlen feltétele” - fogalmaz a Lombár Gábor balatonfenyvesi polgármester, a balatoni polgármestereket tömörítő Balatoni Szövetség elnöke által jegyzett állásfoglalás.

A fideszes polgármesterek is kiakadtak a kormány balatoni kiárusítási tervein

Közben Rogán Antal államtitkára azt hangoztatja, a balatoni településeknek lett volna lehetőségük a hajózás fejlesztésére, de már késő, most az állam jön. A balatoni önkormányzatokat hibáztatta Fónagy János, a nemzeti vagyonért felelős államtitkár a parlamentben, amiért „hagyták", hogy állami tulajdonba kerüljön a balatoni hajózási társaság.

Ma pedig már biztos, hogy magánkézre kerülhet számos értékes ingatlan, kemping és kikötő. A szerdai közgyűlésen ugyanis megszavazták a tervezetet – írja az index.hu.

Ennek értelmében a Bahart

- Megválik vitorláskikötőinek üzemeltetésétől, de maguk a területek a cégnél maradnának, azonban az azokon lévő épületek a bérlőhöz kerülnének.

- Eladják Csopak, Balatonakali, Balatonkenese és Balatonudvari közfogalmú kikötőjét.

- Továbbá eladják a Hotel Mólót, és a balatonszemesi Hattyú és a balatonboglári Sellő kempingeket.

- Öt hajót kivonnak a forgalomból, megszűnik hat menetrend szerinti és négy sétahajó járat.

Itt a friss Narancs!

Nyissa ki bátran! Próba, szerencse: Mire számíthatunk a járványügyi lazítások után? Matematikus, fizikus, hálózatkutató szakértők segítenek megérteni a várható kimeneteleket. Jótékonykodás vagy biznisz? Kína is csak egy kis szeretetre vágyik! A maszkdiplomáciáról és a propagandáról Luke Patey first class külpolitikai elemzőt B. Simon Krisztián kérdezte. (Spoiler: hiába.)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.