Élet és munkaerőpiac

Ki tud többet?

  • Molnár Dénes
  • 2006. április 13.

Belpol

A választási kampány látványos ígéretei közé tartoztak a munkahely-teremtési elképzelések. Az elméletben minden nagyon szép. És a valóság?

A Pest Megyei Munkaügyi Központ kirendeltségén csak néhány ülőhely szabad, a legtöbben állnak. Az előtér sarkában lévő érintőképernyős számítógépen igyekszem informálódni az álláskínálatról, de a PC nem éppen kezes bárány. Megadom a legmagasabb iskolai végzettséget, valamint azt, hogy bruttó 150 ezres fizetés feletti, főleg budapesti állások iránt érdeklődöm. A masina felhozza az országos adatbázist. Első sorában egy "0-6000" forintos fizetéssel kecsegtető "nincs adat" munkakörű állás a pápai kirendeltségtől - 1990. május 29-i dátummal. Próbálom másképp szűkíteni a kört. Hiába. Az átképzésekre bökök. Diplomások számára nem hoz eredményt, gimnáziumi végzettségre viszont kettőt is. Gondosan feljegyzem az elérhetőségeket.
Arrébb a négy asztali számítógép közül egyiket sem sikerül életre kelteni. Várok hát a soromra, közben az álláslehetőségek ide-oda kitett szórólapjait böngészem. Az egyik jogosítvánnyal rendelkező erősáramú villanyszerelőt keres autópályákon meghibásodott elektromos berendezések helyszíni szereléséhez és karbantartásához. A másik is; a harmadik is; az összes papír ugyanannak a fénymásolata.
Elfogy a sor, a pulthoz lépek. Összefoglalom kálváriámat az itteni technikával, mire a hölgy az asztalához kísér. Érettségivel, középfokú nyelvvizsgával, autóvillamossági szerelői, kereskedelmi, valamint hivatásos gépjármű-vezetői gyakorlattal két állásajánlat közül választhatok a régióban.
Már otthonról tárcsázom őket. Az egyik céget hiába, mert rossz számot kaptam. A másik, a mezőgazdasági anyagbeszerzői állás szintén némi kiigazításra szorul: anyaggazdálkodási munkakörről van szó, ami elsősorban adminisztrációs tevékenységet takar. Sebaj, minden megoldás érdekel. Ez egyébként kölcsönös: a hölgy is panaszkodik a vonal végén, hogy nem jelentkeztek sokan az állásra. "A munkaidő rugalmas, lehet előre, illetve utólag is ledolgozni a hiányzást" - válaszol a kérdésre, hogy összeegyeztethető-e a munka a péntek délutáni levelező egyetemmel. Fizetés szempontjából pedig a közalkalmazotti illetmény az irányadó, ez kb. bruttó 120 ezer forint a ledolgozott munkaévektől, valamint

a papíroktól függően
Az önéletrajzot e-mail címre várják, a többiről azután.
"A középfokú végzettségűek átlagosan 180 ezer forintra számíthatnak, legalábbis nagy cégeknél a recepciós, menedzserasszisztens és a nyelvet nem beszélő ügyfélszolgálatos pozíciókban. Az egy idegen nyelvet beszélő ügyfélszolgálatosoknak általában 200 ezer forintos bért ajánlanak" - derül ki az [origo] egyik írásából. Nem vagyok tehát elragadtatva; de amúgy is: üzleti alapszabály, hogy az ember ne mondjon igent mindjárt az első ajánlatra.
Az Expressz másnapi számában 12 állásajánlat kelti fel az érdeklődésemet. Kettőt fel sem tudok hívni. Másik háromra csak e-mailben vagy postán várnak "pályázatot", fényképes önéletrajzzal. Nézzük tovább: a befektetési ajánlatokkal és hitelezéssel is foglalkozó biztosítócég üzletkötői állásához nem szükséges végzettség. A "termékekről és szolgáltatásokról" való tájékozottságot, valamint az üzletkötési technikákat belső képzésen sajátítják el a kezdők, két hét alatt - a végén vizsgáznak belőle. A kizárólag jutalékos rendszer nem életbiztosítás, de akinek egy kis szerencséje van és jól mutat konfekcióöltönyben, százezres nagyságrendű fizetést kaphat - számla ellenében. Sőt a kezdőknek egy évig pluszjutalék is jár, ha teljesítik az alapnormát.
"Egy hagyományos cégnél az előrejutás alapja a főnökkel való jó viszony - agitál a menedzser kissé előrébb hajolva a széken -, nálunk kizárólag a teljesítmény. Aki sokat dolgozik, sokat keres, aki keveset, keveset. És mindenki maga osztja be az idejét, itt nem kérik tőle számon, mikor mit dolgozott." A felbontott szerződések már kifizetett jutalékát viszont "visszaírják" az üzletkötő követ-kező havi elszámolásakor; ezzel nemcsak a fiktív üzletekkel szemben védi magát a cég, de ösztönzi is az ügynököt a folyamatos kapcsolattartásra. És persze nem érheti veszteség.
A piacgazdaságokban sokan váltanak többször is munkahelyet. Közben pedig munkanélküliek. Az álláskeresők többsége Magyarországon is ebbe a kategóriába esik, s a munkahelyváltás forgalma

évről évre nagyobb
"Az a feladatunk, hogy ezt a forgást gyorsítsuk, vagyis a munkahelyet változtató dolgozó minél rövidebb időt töltsön munka nélkül" - magyarázza Lengyel János, a Pest Megyei Munkaügyi Központ igazgatója. Elsősorban az információáramlást kell megkönnyíteni: össze kell hozni a munka-adókat a munkakeresőkkel. Az állástalanok száma a korábbiakkal ellentétben ma már nem feltétlenül azt jelenti, hogy ennyivel kevesebb a munkahely az adott térségben, mint a foglalkoztatott. S bár a munkaügyi központ félévente 300 vállalkozás megkérdezésével munkaerő-piaci prognózist készít arról, melyik régióban milyen átképzéseket érdemes támogatni a szakmájukban elhelyezkedni képtelen állástalanok számára, a legtöbbször nem a szakképzettség hiánya a fő oka annak, hogy munkaadó és munkakereső nem talál egymásra. A munkáltatói adatbázis, az internet-hozzáférés és a hirdetési újságok segítsége mellett ma már különböző tréningeken "edzik" az álláskeresőket. "A legfontosabb talán mégis az, hogy a munkakereső a munkaügyi központot ne egy mindent elintéző hatóságnak gondolja, ahol elpanaszolja problémáját, és másnap már munkába is állhat valahol" - mondja Lengyel. A szemléletváltást elősegítendő 2005 novembere óta a munkanélküli nem munkanélküli, hanem álláskereső, aki munkanélküli-járadék, illetve -segély helyett álláskeresési támogatást kap. A korábbi rendszer - amelyben az állástalan két-három havonta a központban való megjelenésével megerősítette státusát, s így továbbra is automatikusan kapta a járadékát vagy segélyét - ösztönző támogatási rendszerré alakult: az álláskereső csak akkor jogosult a támogatásra, ha igazolja, hogy valóban próbál elhelyezkedni. Erre egy kis könyv szolgál, melyben vezetnie kell, milyen formában és hol keresett munkát.
A bevásárló-központi könyvesboltba nem szükséges gyakorlat, elég az érettségi és a számítógép felhasználói szintű ismerete. A nyelvvizsga sem pluszpont. Jelentkezőből így nagyobb a választék - nem is kapok biztatást, mikor előhozakodom az egyetemmel. Ellenben többkörös a felvételi eljárás, s maga a bolthálózat igazgatója sem sajnálja az időt, hogy személyesen ismerkedjen a jelöltekkel. A munkaidő plazás: hétfőtől vasárnapig reggel fél tíztől este negyed tízig, "két nap munka, két nap szabad". A három hónapos próbaidőre bruttó 70-80, utána bruttó 75-85 ezer forint a fizetés - azaz nettó 60-65 ezer -, plusz napi 300 forint ebéd-hozzájárulás a munkanapokon. Ám hogy mindez

nincs kőbe vésve,
csak akkor esik le, amikor másodjára érdeklődnek afelől, elfogadhatónak tartom-e az ajánlatot.
A hálózat egyébként terítő-üzletkötőt is keres, aki a partner kiskereskedőkkel ápolja a viszonyt. Kisteherautóval a hét három napján vidéken rója a kilométereket - egy alkalommal az éjszakát is ott tölti -, két nap pedig a fővárosi dugókban araszol. Az egyetemet szintén nem "tolerálja", viszont lényegesen magasabb keresetet ígér: alapfizetés plusz jutalék. Papíron. A főnök siet értelmezni a leírtakat: a bolti eladói álláshoz képest a gyakorlatban körülbelül 80 százalékkal több munka 30-40 százalékkal hoz többet a konyhára.
Néhány napi álláskeresés után előkerül a munkaügyi kirendeltségen böngészett szakmai átképzések telefonszáma. A Budapesti Munkaerő-piaci Intervenciós Központban nem tudnak pontos időpontot mondani a szakmai középfokú OKJ-s szoftverüzemeltetői képzés kezdetéről, állítólag még nem készült el az idei ügyrend a tavalyi törvénymódosítás miatt. A legközelebbi feltehetően még a hónapban indul, heti ötször hat órában, tizenhat héten át. A következő csak ősszel. A szintén napi hatórás, de csak két és fél hónapig tartó kereskedő-vállalkozó tanfolyam is csúszik pár hetet; hiányzik az induláshoz szükséges létszám. Az előbbire jelentkező regisztrált álláskeresők 232 ezres, az utóbbit választók 145 ezres tandíját az állam fedezi.
A KSH foglalkoztatottságról szóló adatai egyrészt a fideszes kritikát igazolják, miszerint 1998 és 2002 között több mint 200 ezerrel nőtt a munkahelyek száma, míg 2002-től majd 2 százalékkal lett magasabb a munkanélküliség (összesen 315 ezer regisztrált a legfrissebb publikáció szerint). Másrészt viszont ugyanezen számsort a baloldal is jogosan citálja, amikor arra hivatkozik, hogy a foglalkoztatottság növekedésének tendenciája 2001-re lassult le a mostani szintre. Sőt a fideszes "rosszabbul élünk, mint négy éve" kampány e pillére is dőlni látszik, hisz az elmúlt években felkúszó munkanélküliségi ráta elsősorban a gazdaságilag inaktívak számának csökkenéséből fakad; jelenleg 35 ezerrel több ember dolgozik Magyarországon, mint négy éve.
Summa summarum: a választópolgár méltán gyanakodhat, hogy a munkanélküliség összetettebb probléma a számokkal való négyévenkénti vagdalkozásnál. Az MSZP jelenleg 400 ezer új munkahelyet ígér, a Fidesz 500 ezret. Vagy fordítva. De mindegy is; egy kampány tétje soha nem a mi munkahelyeink sorsa.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.