Elfogadta a parlament a Színház- és Filmművészeti Egyetem átalakításáról szóló törvényt, amivel megszűnhet a függetlensége

  • narancs.hu
  • 2020. július 3.

Belpol

Kétharmados sima ügy.

Kétharmaddal elfogadta a Fidesz-KDNP „A Színház- és Filmművészeti Egyetemért Alapítványról, a Színház- és Filmművészeti Egyetemért Alapítvány és a Színház- és Filmművészeti Egyetem részére történő vagyonjuttatásról” szóló törvényt. A Jobbik és a DK módosítóit leszavazta.

A parlament előtt délelőtt az egyetem hallgatói, oktató, más színházi emberek és az egyetem mellett kiálló civilek éneklős demonstrációt tartottak.

A kormány szerint „korszerű, világszínvonalhoz közelítő képzés” alakulhat ki az új működési formában. Az érintettek a törvény rohamtempóban történő elfogadása és a változásokra való felkészülésre kapott nagyon rövid határidő miatt tiltakoztak már egy ideje. Mint arról lapun is több cikkében már beszámolt, az egyetemet féltők legnagyobb aggodalma, hogy az intézményi vezetés fölé ültetett kuratórium magához vonja majd a rektor kinevezésének jogát, valamint hogy a szenátus feje fölött átalakítja az oktatást, vagyis nem érvényesül az egyetemi autonómia.

Az elmúlt hetekben számos kiállíás született a Színház- és Filmművészeti Egyetem mellett. Legutóbb több mint 70 művész állt ki az intézmény átalakítása ellen (az aláírók sora napról napra bővült), mire nemrég szintén 70 Fideszbarát színházi ember állt ki a modellváltás mellett. De megszólalt Vidnyánszky Attila is, aki lényegében tisztázta, miért is kell átalakítani az SZFE-t.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.