Elfogadták a főváros 2022-es költségvetését

  • narancs.hu
  • 2021. december 15.

Belpol

Karácsony Gergely szerint az elmúlt 30 évben nem volt példa arra, hogy ilyen költségvetést kelljen elfogadni.

A főváros elfogadta a 2022-es költségvetési tervet, ám az erről döntő ülésen Karácsony Gergely több erős állítást is megfogalmazott. Elmondása szerint 30 éve nem volt arra példa, hogy ilyen költségvetést kelljen elfogadni, pedig korábban is voltak olyan időszakok, amikor volt konfliktus a kormány és a főváros vezetése között - tudósít az ülésről az mfor.

A főpolgármester úgy fogalmazott:  mostani költségvetés egy féléves tervezet, amely nem tud és nem akar számolni azzal, hogy az iparűzési adó miatt kieső összeget nem kompenzálják.

Ki kell húznunk azért, hogy a fővárosi önkormányzat alapvető működését biztosító forrásokat kipréseljük a következő kormánytól, bárki is vezeti azt

- mondta el Karácsony. Kifejtette, hogy a kormány négyszeresére emelte a Budapest által fizetendő szolidaritási adót, a kukaholding pedig évente 5 milliárd forintot tart vissza a budapestiek által befizetett szemétdíjból, valamint az iparűzési adót másodjára felezik meg, arról, hogy Budapest ezért kompenzációt kapjon, egyelőre szó sincs.

A Fővárosi Közgyűlés rendeletében egyébként az önkormányzat költségvetési bevételét 297 milliárd forintban, kiadásait 410 milliárd forintban állapíták meg . teszi hozzá a 444.hu. Emellett a budapesti önkormányzat 6 milliárd 94 millió 37 ezer forintot fordít hiteltörlesztésre, az így keletkező 119 milliárd forintos hiányt pedig betétek 55 milliárd forintos bevételeiből, a hitelszerződések alapján lehívni tervezett 32 milliárd forintból, belföldi értékpapírok 32 milliárd forintos bevételeiből finanszírozzák.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.