Ellenzéki tagokkal legitimálná a Fidesz a magánegyetemi rendszert?

  • Bod Péter
  • 2021. március 28.

Belpol

Gesztus vagy politikai játszma, hogy Varga Judit meghívta a Miskolci Egyetem kuratóriumába az ellenzéki polgármestert? 

 

Új helyzetet teremthet, hogy Varga Judit igazságügy-miniszter felkérte a Miskolci Egyetem kuratóriumi tagságára a város ellenzéki polgármesterét, Veres Pált.  

A Miskolci Egyetemen már megtörtént a modellváltás, vagyis már alapítványi formában működik az egyetem, ellentétben Szegeddel, Debrecennel és Péccsel, ahol a dolgok mai állása szerint a következő tanévtől kerülnek csak magánkézbe a tudományegyetemek, miközben az alapítványi egyetemek gazdálkodásához szükséges pénz 90 százaléka továbbra is a központi költségvetésből érkezne.

A már alapítványi fenntartásban lévő egyetemek közül a Miskolci Egyetemen ugyanakkor a hivatalban lévő városvezetést eddig látványosan kihagyták az intézményt irányító kuratóriumból.

Mellőzték, most felkérik

Veres Pál, aki az ellenzéki összefogással a háta mögött 2019-ben a fideszes jelöltet legyőzve lett polgármester, eddig nem kapott meghívást a testületbe. Vele ellentétben viszont tagja lett a kuratóriumnak az a Kriza Ákos, aki 2010 és 2019 között két cikluson keresztül is vezette a várost fideszes színekben, de a 2019-es választáson betegsége miatt már nem indult.

A hivatalban lévő ellenzéki polgármester mellőzése önmagában is feltűnő volt, különösen úgy, hogy a többi vidéki, már alapítványi formában működő egyetem kuratóriumaiban rendre ott találjuk a helyi városvezetés egy-egy képviselőjét: így van ez a győri Széchenyi Egyetemnél, amelynek kurátora Dézsi Csaba András helyi fideszes polgármester; vagy a kecskeméti Neumann János Egyetem esetében az irányító testület tagja a város alpolgármestere, a szintén fideszes Gaál József. Ugyancsak Kecskeméten kurátor Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke is, akinek az itteni megyeszékhelytől nem messze található Lakitelekhez való kötődése közismert.

Más modellváltáson átesett egyetemek (mint a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem és az Állatorvostudományi Egyetem) esetében érthető módon nem merülhetett fel fontos szempontként, hogy a helyi politika egy-egy képviselője is bekerüljön a kuratóriumba mint a térségi érdekek egyik megjelenítője - döntő többségében ugyanis fővárosi, és egyben művészeti, vagy speciális szakegyetemekről van szó. 

Nem mellékes az sem, hogy a főpolgármester, és mellette több kerületi polgármester is ellenzéki, de ezek kuratóriumaiban is rendre ott találhatóak fideszes országgyűlési képviselők, az Orbán-kormányok korábbi miniszterei, nagykövetei, államtitkárok és Miniszterelnökség tisztségviselői. 

Élet-halál ura a kuratórium

Az állami fenntartásból alapítványiba átkerülő egyetemek esetén azért fontos kérdés, hogy kikből áll a felsőoktatási intézményt irányító kuratórium, mert ez a testület dönt minden, az egyetemet érintő fontos kérdésben: a fejlesztésekről, a szakindításokról, a karok megtartásáról, megszüntetéséről vagy azok átadásáról. Minthogy az alapítványi egyetemeken nem közalkalmazotti státuszban foglalkoztatják a tanárokat, ezért a kuratórium szabad kezet kaphat az oktatók elbocsátásában és felvételében is. Nem kizárt, hogy az oktatók nagyarányú cseréjének szándéka is vezeti a politikát, amikor az egyetemi modellváltás mellett érvel.

Miközben az egyelőre nem látható tisztán, hogy az állami fenntartású egyetemeket jelenleg irányító szenátusokkal milyen munkamegosztást kell kialakítaniuk a kuratóriumoknak, sokan úgy látják, hogy a jelenlegi kormánypárt hatalomátmentési szándéka húzódhat meg alapítványi formában átszervezett egyetemi működtetés mögött.

Ennek a gyakorlatnak a továbbélését sejteti az is, hogy a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) leendő kurátorainak kilétéről elindult helyi sajtótalálgatásokban rendre a kormánypárthoz kötődő emberek neve szerepelt:

  • felmerült mások mellett Novák Katalin, családokért felelős tárca nélküli miniszter,
  • Nemesi Pál, volt 2019-es szegedi fideszes polgármesterjelölt,
  • a jobboldali politikai meggyőződéséről ismert Szabó Gábor korábbi rektor,
  • és Rovó László jelenlegi rektor neve is, aki a legutóbbi önkormányzati kampányban annak ellenére állt ki nyíltan a Fidesz által támogatott jelölt mellett, hogy rektori tisztsége miatt politikai tevékenységet nem folytathatott volna.

A hatalomátmentés szándékát erősíti a fentieken túl az is, hogy a kuratórium tagjai tisztségükből nem hívhatóak vissza, így egy esetleges kormányváltás esetében is – elvben legalábbis – a helyükön maradhatnának. 

Valami megváltozott?

Az, hogy Varga Judit igazságügy-miniszter, a Miskolci Egyetem kuratóriumi elnöke felkérte kurátornak az ellenzéki miskolci polgármestert, Veres Pált, új menetet adhat az egyetemek alapítványi működésének. 

Varga a miskolci polgármester felkérésével jókora gesztust tett, és nem csekély ellentmondásba is került magával.  „Hiszem, hogy az egyetem és a város jó együttműködése egy olyan szimbiózissá válik, amelyből Miskolc lakói és az egyetemi polgárság egyaránt profitál, s amely biztosítéka lesz az egész régió fejlődésének ” – írta a Facebook-oldalán arról, hogy felkérte a közös munkára Miskolc ellenzéki polgármesterét.

Ha azonban a dolog így áll, akkor miért nem hívták meg Veres Pált már korábban kurátornak? Miért delegálták a testületbe a már semmilyen közhatalmi tisztséget nem birtokló Kriza Ákost, aki ebben a testületben önmagán kívül mást már nem képviselt?

Verest most a Kriza Ákos halála miatt megüresedett helyre kérték fel a miskolci egyetem kuratóriumában, de ez önmagában nem magyarázza, miért változott meg az a fideszes gyakorlat, amely eddig láthatóan igyekezett minden módon távol tartani az ellenzéki politikusokat az egyetemi irányító testületektől.

Joggal merülhet fel a kérdés, hogy a miskolci eset után megtörténhet az ellenzéki polgármesterek által vezetett Szegeden és Pécsen is, hogy felkérést kap a jelenlegi városvezető, hogy legyen az egyetemi kuratórium tagja? Mivel Debrecent kormánypárti polgármester irányítja, kuratóriumi tagsága az eddig alkalmazott gyakorlatot tekintve logikus lenne, és semmilyen politikai zavart nem okozna.

A miskolci polgármester a Telexnek nemrégiben adott terjedelmes interjújában ugyanakkor azt mondta, nincs különösebb kifogása a helyi egyetem modellváltása ellen, Varga felkérése után pedig a Facebookon tudatta, hogy el is fogadta a felkérést. „Nem elsősorban személyesen, hanem a város számára érzem nagy lehetőségnek” – írta Facebook-bejegyzésében. 

Botka László szegedi, Péterffy Attila pécsi polgármester ugyanakkor igen ellentmondásos helyzetbe kerülhet, ha meghívást kapna a helyi egyetem kuratóriumába, miközben ugyanis lehet, hogy elvi kifogásuk volt és van az alapítványi átalakítás ellen, a kuratóriumban való személyes jelenlétük mégis valamilyen garanciát jelenthet a pártatlanabb döntéshozatalra és az átláthatóbb működésére.

Elképzelhető, hogy a Fidesz azért akar változtatni a kurátorok politikai egyoldalúságán, hogy ilyen módon legitimálja az átalakítást és az alapítványi fenntartást, az öttagú testületekben az ellenzéki polgármesterek viszont a maguk szavazatával így is rendre kisebbségben maradnának a szavazásokkor.

Az Európai Unió Helyreállítási Alapjából az elkövetkező években 1509 milliárd forintos fejlesztési forrást kap a magyar felsőoktatás. Az egyes intézmények esetében 180 milliárdban határozták meg az elnyerhető összeg felső határát, a tét éppen ezért roppant nagy.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.