Elnök és bizottságok nélkül a Heves Megyei Közgyűlés: Az utolsó bástya

  • Kovács Péter
  • 2006. december 21.

Belpol

Három hónappal a helyhatósági választások után még mindig nincs megválasztott elnöke, bizottsága és tisztségviselője a Heves Megyei Önkormányzatnak. A 20-20 mandátumot szerzett MSZP és a Fidesz vezette Polgári Frakció (PF) egyaránt győztesnek tartja magát és igényt tart az elnöki tisztségre - s mindketten képtelenek a patthelyzet feloldására.
Három hónappal a helyhatósági választások után még mindig nincs megválasztott elnöke, bizottsága és tisztségviselője a Heves Megyei Önkormányzatnak. A 20-20 mandátumot szerzett MSZP és a Fidesz vezette Polgári Frakció (PF) egyaránt győztesnek tartja magát és igényt tart az elnöki tisztségre - s mindketten képtelenek a patthelyzet feloldására.

Már október 1-jén, a választások éjszakáján mindkét erő nyertesnek hirdette magát, és magának követelte az önkormányzat elnöki tisztét. (Hevesen kívül Somogyban is döntetlen lett az eredmény, de ott megegyeztek a felek.) A folyamatos egyeztetések és az elfogadott napirend ellenére az október 16-i ünnepi alakuló ülésen a Fidesz-képviselők átvették megbízólevelüket, majd a személyi kérdések megvitatása helyett kivonultak az ülésről. Rögtönzött sajtótájékoztatójukon kijelentették: mivel a polgári szövetség 940 szavazattal többet kapott a megyében, őket illeti az elnöki poszt. Az MSZP még aznap reagált, miszerint a párt egyedül szerezte meg a 20 képviselői helyet, míg a Fidesz csak pártszövetségben (Fidesz, KDNP, Vállalkozók Pártja, Kisgazda Polgári Egyesület, Magosz) volt képes erre, vagyis egyértelműen az MSZP a megye legerősebb pártja, s ezért tart igényt az elnökségre. A két sajtótájékoztató között viszont a frakciók meglepő egységben szavaztak a megyei kórház pénzügyeiről.

Nem hozott előrelépést a november 24-i ülés sem, pedig ekkor már Balás István, a Heves Megyei Közigazgatási Hivatal (HMKH) vezetője levélben figyelmeztette a képviselőket a mulasztásos törvénysértés lehetőségére. A felek azonban mereven ragaszkodtak korábbi személyi döntéseikhez, azaz Sós Tamás (MSZP), illetve Herman István (Fidesz-PF) elnöki jelöléséhez. Néhány napra rá a Fidesz-frakció vezetője, Tatár László levélben kérte a Közigazgatási Hivatalt, hogy állapítsa meg a mulasztásos törvénysértést, és kezdeményezze a megyei közgyűlés feloszlatását, egyúttal új választások kiírását. A helyzet azonban korántsem ilyen egyszerű; Balás István a Narancsnak kifejtette, hogy hivatalának

csak korlátozott jogosítványai

vannak a jelen helyzetben. Ha az önkormányzat működése, döntéshozatali eljárása nem felel meg a jogszabályoknak, a HMKH törvényességi ellenőrzés körében csupán felhívhatja az érintettet a törvénysértés megszüntetésére - és ha az érintett önkormányzat mindezzel nem ért egyet, akkor hosszas levelezés kezdődhet. A feloszlatást - az Alkotmánybíróság véleményének kikérése után - kormány-előterjesztés javasolhatja, s annak alapján az Országgyűlés rendelheti azt el (vagy sem), és írhatja ki az új választásokat három hónapon belüli időpontra.

Van még egy módja az új választások kikényszerítésének: ha a képviselő-testület önmagát oszlatja fel. Erre az önkormányzati választásokat követő hat hónap után kerülhet sor. A Fidesz berkein belül egyre erősödik az a vélemény, hogy ha a jogi procedúra sokáig elhúzódik, egyszerűen ne menjenek be a képviselőik az ülésekre, így téve őket határozatképtelenné. Másfelől viszont nem vállalnák szívesen, hogy a megyei intézmények (például a kórház, a könyvtár) munkája miattuk lehetetlenül el.

A hevesi jobboldali politikusok közül többen is úgy látják, hogy Nagy Imre volt egri polgármester októberi távozása után már csak Sós Tamás megyei MSZP elnök az akadálya annak, hogy a Fidesz a saját elképzelése szerint alakítsa Heves megye jövőjét. Sós kétségkívül a szocialisták helyi erős embere. A tanári, közgazdasági végzettségű politikus volt megyei KISZ-titkárként jó kapcsolatokat ápol a szintén KISZ-ből érkezett pártvezetés döntő többségével, s szilárdan kézben tartja a helyi szocialistákat. Komoly pozíciói vannak a térség fejlesztési bizottságaiban is.

Sós Tamás állítja: a szocialisták mindig készek a kompromisszumra. "Számunkra egyértelmű, hogy Heves megye lakossága a nagykoalícióra, az együttműködésre szavazott. Ezért több megoldási javaslatot is letettünk az asztalra. Például azt, hogy az elnök mellett legyen egy erős jobboldali alelnöki tisztség, vagy egy másik verzióban a két oldal felváltva adja az elnököt egy rotációs elv alapján, a bizottsági tisztségeket pedig fele-fele arányban osszuk el.

Sajnos a Fidesz

ezeket visszautasította, arra hivatkozva, hogy ők nyertek 940 szavazattal. De ha nagyon a számok mögé nézünk, ez nem igaz. Elég, ha a külön induló nyugdíjasszervezetre, az SZDSZ-re vagy akár a Munkáspártra gondolunk. Így már sok ezer szavazattal több van a baloldalon. Ezért ragaszkodunk az elnöki tisztséghez, és azért, mert úgy véljük, hogy az elmúlt négy év a rendszerváltozás óta a legdinamikusabb fejlődést hozta a megyének, amit egy jó lobbiképességű baloldali elnök tovább tud vinni. De a Fidesz teljesen kompromisszumképtelen. Egyedül közbeszerzési és a megyei intézmények működési ügyeiben tudtunk megegyezni."

Sóshoz hasonlóan kooperációs készségéről beszél Herman István, a Fidesz - Polgári Frakció elnökjelöltje is. A civilben nyomdaipari céget üzemeltető vállalkozó a megyei iparkamara alelnökeként a vállalkozókat is reprezentálja a politikában. "Kezdettől fogva tárgyalásos úton kívántuk rendezni az ügyet - mondta lapunknak. - Már a választások másnapján leültünk tárgyalni. A megye 120 településéből 72-ben győztünk, és a mi választási szövetségünk 940 szavazattal többet kapott a szocialistáknál. Ezért ragaszkodunk a választói akarat kiteljesítéséhez, az elnöki tisztséghez. Mi két alelnöki tisztséget és a kilenc bizottságból ötöt adtunk volna az MSZP-nek, de ők az egyértelmű választási vereség ellenére sem mondanak le az elnökségről. Az MSZP a demokrácia alapját, az alkotmányt feszegeti ezzel! A szocialisták kibontakozási javaslatai halott gondolatok, amik semmi mást nem szolgálnak, mint hogy a volt pártfunkcionárius

elitjük túlélését biztosítsa

Élükön Sós Tamással. A váltott elnökségről például az a véleményem, hogy a megye nem postakocsi, hogy váltott ló húzza! És felmerülnének olyan kérdések is, hogy ki kezdené? Mi a garancia, hogy átadná? Ez így nem megy. A törvény egy elnökről rendelkezik. Ugyanakkor a megyei intézmények működéséről szóló javaslatokat továbbra is megszavazzuk. Ránk ne süssék az akadályoztatás vádját!"

Sokan vélik azonban úgy, hogy a politikai pozícióharc mögött kemény gazdasági érdekek vannak. A megyei közgyűlés elnöke automatikusan elnöke a Megyei Területfejlesztési Tanácsnak (MTT); rajta kívül tagok még a kistérségi régiók képviselői, Eger polgármestere, az Idegenforgalmi Bizottság képviselője, a Megyei Földművelésügyi Hivatal képviselője és egy miniszteri megbízott. Bár abban mindkét fél egyetért, hogy e bizottságnak egyre szűkül a mozgástere, és "alig" 600-700 milliós éves költségvetésről határoz, mégis heves indulatokat váltott ki már az újjáalakulása is. Nyilván amiatt, mert bár a tanácsot csak - a jelenleg nem funkcionáló - elnök hívhatná össze, Nagy Imre korábbi alelnök és volt egri polgármester javaslatára mégis fölállt, új alelnökévé választva Sós Tamás előző elnököt (aki ezúttal a kormány által delegált képviselőként került a testületbe). Az MTT ekkor tárgyalt a költségvetésről és a pályázatokról is. A Fidesz szerint mindez törvénytelen volt, és igyekszik nyomást gyakorolni a Közigazgatási Hivatalra. Balás Istvánnak egyébként ebben az esetben erősebb jogosítványai lennének a beavatkozásra, hiszen súlyos szabálysértés esetén akár fel is függesztheti a tanácsot.

Az igazi nagy falat azonban a Regionális Fejlesztési Tanács (RFT), amelyben a megyei közgyűlés elnöke a Megyei Fejlesztési Tanács elnökeként automatikusan tag lenne. A Borsodot, Nógrádot, Hevest felölelő Észak-magyarországi Régió mint súlyosan elmaradott térség (2004-es árakon számítva) 250 milliárd forintnyi - döntően uniós forrásból érkező - pályázati pénzre számíthat az elkövetkező hét évben. Sós Tamás - mint kormánydelegált - már alelnök ebben a testületben is, és amennyiben újabb szocialista taggal bővülne a testület, a Fidesz félelmei szerint a pénzcsapoknál túlsúlyba kerülne a kormányoldal.

A pártok tagadják, hogy a merev szembenállás mögött gazdasági-pénzügyi megfontolások volnának. Bár lapunk kérdésére sem a Tárki, sem a Medián nem tudott reprezentatív megyei közvélemény-kutatási adatokat felmutatni, a Fidesz mégis bízik abban, hogy a megszorító intézkedések hatására a hagyományosan szocialista fellegvárként elkönyvelt Heves szép lassan jobbra tolódik - azaz egy esetleges új választáson már megszereznék a megyei közgyűlési helyek többségét. Igaz, Sós is "optimista" az esetleges választásokat illetően, noha az MSZP nem készül új voksolásra.

Hevesben mindenestere zajlik a kampány. Kiváló apropó volt erre az év végi adventi készülődés is, melynek során például a Fidesz által váratlanul a plébániáknak adományozott adventi koszorúkat a miséken sokszor megjelenő Sós Tamás gyújtotta meg.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”