Első körben nem sikerült eldönteni, ki kezelje a Norvég Civil Alap pénzeit

Belpol

Másodszor is kiírták a pályázatot, ami arra utal, hogy nézetkülönbség volt a norvég és a magyar kormány között.

Március 29-én másodszor is megjelent a pályázati felhívás a Norvég Civil Alap következő magyarországi alapkezelőjének kiválasztására.

A pályázatot először december 22-én írta ki az EGT/Norvég Alapok menedzsmentjét bonyolító brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda (Financial Mechanism Office, FMO). A megismételt felhívás arra utal, hogy a magyar kormány első körben nem tudott megállapodni a donor országok - Norvégia, Izland, Lichtenstein - képviselőivel a pályázatok értékeléséről és a civil alapkezelő kiválasztásáról.

Az egész vita oda nyúlik vissza, hogy az Orbán-kormány 2014-ben politikai támadást és jogi eljárásokat indított a Norvég Civil Alap 2009-2014-es időszakának magyarországi alapkezelője, az Ökotárs Alapítvány vezette konzorcium ellen.

Az előző ciklusban közvetlenül a donor országok választották ki a civil alapkezelőt, és feltétel volt, hogy a kormánytól független szervezet bonyolítsa a Norvég Civil Alap pályázatait Magyarországon. Orbánék viszont azt szerették volna elérni, ha a 2014-2021-es időszakban már ők nevezhetik ki a civil alapkezelőt is, ami ellentmondott volna a norvégok által lefektetett szabályoknak. (A 2014-2021-es ciklus pénzeiből 2024 áprilisáig lehet projekteket megvalósítani.)

A nézeteltérés miatt sokáig semmilyen megállapodás nem született az összesen 214,6 millió eurós (kb. 77 milliárd forint) keretösszegű EGT/Norvég Alapok 2014-2021-es ciklusáról Magyarországon. Decemberben aztán a norvég és a magyar kormány aláírt egy együttműködési megállapodást, de ez nem oldotta meg teljesen a civil alapkezelő kiválasztásának kérdését. A civil alap a teljes támogatási összeg töredéke, 11 millió euró (közel 4 milliárd forint).

A decemberi megállapodásban az szerepelt, hogy bár a civil alapkezelői pályázatokat az FMO rangsorolja, a rangsort áttekinti egy a magyar kormány és a donor országok képviselőiből álló vegyesbizottság, amely megpróbál konszenzusra jutni a civil alapkezelő személyéről. Az is része volt a megálalpodásnak, hogy amennyiben nem sikerül elérni a konszenzust, a pályázati határidő meghosszabbodik hat héttel. Minden jel szerint ez történt most, az új, március 29-én kiírt pályázat leadási határideje május 10.

Nem tudni, mi volt az akadálya az egyezségnek, de elég valószínű, hogy a magyar kormány nem értett egyet a brüsszeli iroda sorrendjével.

Az sem nyilvános egyébként, hogy kik pályáztak, pletykákat lehet hallani a kormánynak kedves és kormánykritikus szereplőkről is. 

A tét nem kicsi. Ez a 4 milliárd forint sokat jelent a magyar civil szektornak, és az alapkezelő - a norvégok által lefektetett kereteken belül - meghatározhatja a konkrét pályázatokat és megszervezheti azok elbírálását is. Egyáltalán nem mindegy, hogy ezt a feladatot független vagy kormányzati befolyás alatt álló szervezet kapja. 

Május 10. után újra rangsorol az FMO, és újra összeül a vegyesbizottság, amely ismét konszenzus elérésére törekszik. Az nem teljesen egyértelmű, mi történik akkor, ha másodszorra sem sikerül megállapodni; a pályázati kiírás csak annyit szögez le, hogy a civil alapkezelői szerződés megkötése a donor országok joga.

Az együttműködési megállapodás szövegéből azt is tudjuk, hogy a norvégok a civil alapkezelő sikeres kiválasztásához kötötték az EGT/Norvég Alapok többi elemének magyarországi elindulását is.

Amennyiben júliusig sincs megállapodás a civil alaprészről, Magyarország elbukhatja a teljes, 77 milliárdos támogatást. 

Az újabb pályázati körrel kapcsolatban kérdéseket küldtünk a norvég külügynek és a magyar kormánynak is. Ha választ kapunk, frissítjük cikkünket. 

Frissítés: Érdeklődésünkre a Miniszterelnökség sajtóosztálya megerősítette, hogy első körben nem sikerült konszenzusra jutni az alapkezelő kiválasztásáról. Az írták, "a felek egyetértettek abban, hogy a megfelelő Alapkezelő kiválasztása érdekében biztosítják az újabb lehetőséget a pályázóknak a minél színvonalasabb pályázati anyag benyújtásához."

A Miniszterelnökség válaszából kiderül az is, hogy a magyar kormány értelmezésében a második körben is csak konszenzussal történhet a kiválasztás. "Az egyenlő partnerség jegyében egyik fél sem dönthet egyedül az Alapkezelő személyéről. Mindkét fél elkötelezett abban, hogy a kiválasztási folyamat konszenzussal záruljon."

Hasonló szellemben válaszolt Siri R. Svendsen, a norvég külügyminisztérium szóvivője, aki megerősítette, hogy a második körben is teljes egyetértés kell a civil alapkezelő kiválasztásához. A felek közötti tárgyalásokat ezen túlmenően nem kívánta kommentálni a norvég fél.

(Címlapképünkön: A norvég és a magyar fél képviselői az együttműködési megállapodás tavaly decemberi aláírását követően. Forrás: Norvég Királyság Nagykövetsége Facebook)

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.