Ezentúl nem lesz kötelező a nyelvvizsga a diplomához

  • narancs.hu
  • 2022. december 8.

Belpol

Megszavazták a felsőoktatási törvény módosítását is.

Tegnap nemcsak az egészségüggyel kapcsolatban szavazott meg fontos változtatásokat az Országgyűlés, hanem elfogadták a felsőoktatási törvény módosítását is, amely többek között azt jelenti, hogy ezentúl a diplomák kiadásának nem lesz "központi" feltétele a B2-es nyelvvizsga.

A döntés szerint így ezentúl a diplomák kiadásának előfeltétele csupán a záróvizsga teljesítése lesz. Az Eduline emlékeztet, eddig jóval szigorúbb feltételeket kellett teljesíteni: csak az kaphatta meg ugyanis alapszakos diplomáját, aki a záróvizsgán átment, és legalább egy B2-es komplex nyelvvizsgát is szerzett.

Az egyetemek saját hatáskörben viszont dönthetnek arról, hogy a tanterv részévé tesznek-e valamilyen nyelvi mérést vagy akár a nyelvvizsga megszerzését, emellett a törvény előírja azt is, hogy a felsőoktatási intézményeknek idegen szaknyelvi ismereteket kell oktatniuk.

A döntés nemcsak a jövő diplomázóinak ad könnyebbséget, ugyanis azok az hallgatók, akik 2021 augusztusa után államvizsgáztak, de nem szereztek nyelvvizsgát a nyelvvizsga hiánya miatt, most minden további nélkül átvehetik az oklevelüket. 

A másik fontos elem, hogy a törvényből kikarült az a passzus, amely jogot adott arra az egyetemeknek és főiskoláknak, hogy egyoldalúan megszüntethették azoknak a hallgatóknak a jogviszonyát, akik egy tárgyból ötször tettek javító és ismétlő javító vizsgát - sikertelenül. Ez azt jelenti, hogy a jövőben tanulmányi okok miatt gyakorlatilag egy hallgató sem bukhat ki az egyetemről, akkor sem, ha sokadszorra fut neki egy tárgy elvégzésének (például a legendásan nehéz analízisnek vagy akár a római jognak), de nem jár sikerrel - hangsúlyozza az Eduline. A hallgatói jogviszonyt így egyedül csak fegyelmi vagy anyagi okok miatt lehet elveszíteni.

A cikke felhívja a figyelmet arra is, hogy a felsőoktatással kapcsolatos fontos változtatásnak számít az úgynevezett mikrotanúsítványok bevezetése:  ez azt jelenti, hogy a felsőoktatási intézmények ezentúl bármelyik tantárgy, kurzus, modul elvégzéséért kiállíthatnak ilyet, ezeket a tanúsítványokat pedig később a hallgatók használhatják arra, hogy igazolják egy-egy részterületen megszerzett képesítéseiket. 

Mindemellett a módosítás részeként egyetemi rangot adtak a budapesti Gábor Dénes Főiskola, amely ezentúl Gábor Dénes Egyetem néven működhet.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.