Interjú

„Ezt nem lehet annyiban hagyni”

Nagy Elek, a BKIK elnöke az új kata-törvényről

Belpol

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szerint a kata módosítása régóta időszerű volt, ám néhány ponton finomításra szorulna a szeptemberben hatályba lépő törvény. A reális alternatívát nyújtó egyéni vállalkozói átalányadózás egyszerűsítése a cél. Külön kellene foglalkozni a kulturális, tudományos szférában dolgozókkal.

Magyar Narancs: A BKIK a múlt héten ki­adott egy közleményt, amelyben egyrészt javaslatokat fogalmaztak meg a kata adónemből kiesők számára. Másrészt felszólították Parragh Lászlót, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnökét, hogy mondjon le, mivel a kata módosításával kapcsolatban nem volt elnökségi felhatalmazása, a kormány felé mégis azt kommunikálta, hogy a változtatások egységes kamarai állásponton alapulnak. Ön mikor hallott először Parragh terveiről?

Nagy Elek: Fontos leszögeznem, hogy a kata átalakítását mi is nagyon régóta aktuálisnak tartjuk. Már két évvel ezelőtt is, amikor Parragh László kitalálta a 40 százalékos büntetőadót, azon az állásponton voltunk, hogy a kata a jelenlegi formájában nem azt a célt szolgálja, amiért annak idején, 2013-ban bevezették. Magyarországon a KSH adatai szerint mintegy 800 ezer vállalkozás van, ebből 450 ezer katás. Ami teljesen irreális és gazdasági szempontból nem egészséges. Ez azt az anomáliát hozta, hogy a főállású katások, amennyiben évi 12 millió forintot számláztak, 5 százalékos adó mellett jutottak jövedelemhez. Magyarországon csak a személyi jövedelem­adó 15 százalék, nem beszélve a többi járulékról, tehát a fent említett arány teljesen elrugaszkodott a valóságtól, és sajnos rengetegen arra használták a katát, hogy ezt az olcsó pénzkivételi lehetőséget kihasználják. Ezt a problémát kellett volna strukturálisan megoldani. Az országos kamarának, illetve Parragh Lászlónak az lett volna a feladata, hogy ezzel érdemben foglalkozzon az elmúlt tíz évben, mert ezek az állapotok nem most alakultak ki. Ami a korábban bevezetett büntetőadót illeti, nem hozta meg a várt eredményt, mert a közel 100 ezer katás vállalkozóból, aki több mint 3 milliót számlázott egy-egy cégnek, ahogyan a BKIK megjósolta, végül nem maradt 10 ezer katás vállalkozó sem, aki után ezt az összeget befizették a cégek. Ezek egyébként alapvetően az ügynöki hálózatokat működtető cégek voltak, amelyek nem tudtak kibújni a szabály alól.

MN: Az elfogadott és szeptembertől hatályba lépő kata-törvény nagyon sok vállalkozót zár ki ebből az adónemből. A BKIK számos javaslatot fogalmazott meg, hogyan kellene korrigálni a rekordgyorsasággal meghozott törvényt.

NE: Szakmai szempontból nagyon elszomorító, hogy Parragh László, az MKIK elnökségének tett ígérete ellenére, az MKIK berkein belül nem alakított ki olyan munkacsoportot, amely elemezte volna a katás vállalkozók helyzetét, mielőtt javaslatot tesz a kormánynak egy ilyen komoly átalakításra. Parragh László azt nyilatkozta, hogy ő minden számítást és szükséges elemzést letett a kormány elé az asztalra, ami megalapozta ezt a törvényt. Mi kértük ezeket a bizonyos adatokat, variációkat, de egyelőre nem kaptuk meg – félő, hogy meg sem születtek. Ezért is jutott el a BKIK elnöksége arra az álláspontra, hogy azt mondja Parragh Lászlónak, fontolja meg a lemondását, mert ebben a helyzetben ez lenne a legtisztességesebb lépés a részéről.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.