Fedősztorikkal jön a legnagyobb ingyenes újság

Belpol

Két külön világot kreálnak a nyomtatott napilapok: radikálisan másnak van hírértéke a jobboldalon, mint a balon. Ha ehhez hozzávesszük az eladott példányokat... 5 napon át végignéztük a Népszabadságot, a Magyar Nemzetet, a Metropolt, a bulvárlapok közül pedig a Blikket.

Hétfőn a Magyar Nemzettel nyitunk: címlapon az „MSZP gyűlöletvideója” és az azt övező botrány (mellesleg ez díszeleg majd az első oldalakon egész héten, kisebb-nagyobb hírek formájában). Az MSZP kampányfilmjéről van szó, amelyről megtudhatjuk, hogy „gyűlölettel, manipulációval teli”,  és az újság tételesen kritizálja a filmben megjelenő állításokat. Kijelentik, hogy a Fideszt a szélsőjobboldallal mossa össze a felvételek és az elhangzó szövegek kontextusa; s a filmen Ron Werber reaktivált izraeli kampánytanácsadó hatását vélik felfedezni.

A vasárnapi kampányfilm-bemutatót a Népszabadság is említi, ugyan csupán a 2. oldalon. Itt más a megközelítés, de a tényleges információk ugyanúgy elhangoznak: a videó az MSZP 15-16 milliós kampányának része, megjeleníti a társadalmi különbségek növekedését, a gazdasági teljesítmény csökkenését. Az RTL Klub tiltakozása amiatt, hogy a film a csatorna különböző műsoraiból átvett képkockákat is tartalmaz, mindkét lapnál szerepel. Sőt, a Blikk csak ebben a vonatkozásban foglalkozik a kampányfilmmel.

Nagyságrendek

Az ingyenes Metropol a maga 394 ezres példányszámával meglehetősen nagy szerepet kap a tájékoztatásban. 2011 óta Simicska Lajos üzlettársa, Fonyó Károly üzleti érdekeltségi körében van a lap.

A polgári napilap megjelöléssel árult Magyar Nemzet az ország legnagyobb példányszámú, 39 ezer példányban eladott konzervatív napilapja, amely 2000-től vállaltan a Fideszt támogatja.

Az MSZP-hez köthető Népszabadság 59 ezer példányban kel el.

A Ringier tulajdonában lévő Blikk 155 ezres példányszámával a bulvárlappiac vezető szereplője, és összességében is a legnagyobb példányszámú napilap. (Blikk-portrénkat lásd itt.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Főcímet kap a Magyar Nemzetnél Demszky is: „Gyakorlatilag visszavásárolhatatlanná teszi a Fővárosi Csatornázási Műveket a Demszky-korszakban kötött szerződés” – írja a lap a közmű-privatizáláson átesett és emiatt csak nagy értékkülönbséggel újra megvehető cégről. Címlapon még az egyre több földtulajdonosi szabályozástól félő önfeljelentők, akik most még maguk leplezik le a zsebszerződéses ügyletekben való részvételüket, hiszen a júliusban hatályba lépő büntető törvénykönyvbeli szabályozás után kiderülő ügyek 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztéssel lesznek szankcionálhatók. Maróth Miklós, az MTA alelnöke pedig a bolognai rendszer rákfenéjéről nyilatkozik, szerinte az ugyanis néhány területen túlzott szabadságot ad, ami az igényességet rontja. A kishírek szerint (az EU-pénzekkel való visszaélés miatt vádolt gyulai húsüzem mégsem vétett; Százhalombattán pedig új autóalkatrész-gyárat építenek japán beruházók) minden szép és jó nálunk, nem így külföldön: mert Obama titkos megszorítócsomagot ír alá, és II. Erzsébetnek gastroenteritise van. Erről a Blikkből majd többet megtudunk.

A hét fő híre azonban, amely a további napok eseményeit váltja ki, valamint erős külföldi politikai és sajtóvisszhangot, csak a belső oldalak egyikén bújik meg. Az újság nem magáról az alaptörvény-módosításról ír, ez csak mellékesen jelenik meg a „Költségvetést is módosíthat a Ház” című hírben. Ebben annyi szerepel, hogy a Ház a költségvetésen kívül módosíthatja a szellemi tulajdonról és a jogi segítségnyújtásról rendelkező jogszabályokat, a választási eljárási törvényt, illetve „belekerülne az alaptörvénybe a hallgatói szerződések lehetősége is”. A Magyar Nemzet szerint Ádernek nincs lehetősége nem aláírni a módosítást, hiába kéri erre Szabó Máté ombudsman. Ír még a lap a konyári jobbikos fevonulásról a belső oldalakon (amelynek apropója az volt, hogy a cigány gyerekeket verő és ezt hangoztató tanárt elbocsátották), ám azt, hogy a Teve utcában ellentüntetést szerveztek, nem említi.


A Népszabadság címlapja azt hirdeti, hogy Orbán Viktor országának renoméja erősen csökken, Matolcsy pedig színre lép az MNB-ben. A Római-partra tervezett mobil gát építése elleni fellépésről csak innen értesülhetünk. Kiemelt hírük, hogy ellentüntetés volt a Teve utcában a konyári jobbikos felvonulás ellen.

A Metropolnak, úgy tűnik, csak Matolcsy volt ezek közül fontos, akinek kapcsán a lap nyugtázza, hogy MNB-elnöki kijelölése nem hozott magával „piaci kilengéseket”. (Csütörtökön a Népszabadságból megtudjuk, hogy mégis.) Egyébként kellemesen és téttelenül zajlik az élet a Metropol-univerzumban: az Eurovíziós Dalfesztivál viszi a prímet, és Tarlós közleménye, hogy az ellenzők nyugodjanak meg és várjanak, míg eldöntik, mi lesz a Római-parttal.


A Blikk megkezdi az egész héten tartó „Zámbó Jimmy örököse elszórta a vagyont és mesél” sorozatát, majd felvillantja, hogy képviselőnek lenni sem álom, mert Osztolyka Ágnestől saját tanácsadója lopott el 200 ezer forintot a Képviselői Irodaházban. A belső oldalak egyikén még rábukkanhatunk arra a mondatra, hogy „újra az alkotmánnyal bíbelődik a parlament”. Orbán Viktort pedig felkereste az ufószövetség, a magyar ufóakták nyilvánosságra hozatala miatt. A hét médiatálalása egyébként a hétfői mintát követi.

Kedden a Magyar Nemzet még mindig az MSZP-videót teszi a címlapra, az újabb fejlemény szerint ugyanis Puskás özvegye és Bartók Béla szerzői jogainak örököse is tiltakozik amiatt, hogy a filmben Puskás Ferenc és Bartók Béla is megjelenik. Benzinárcsökkentésről, új devizahiteles segítségnyújtásról is a címlapon írnak. Matolcsy MNB-elnöksége és Pleschinger Gyula monetáris tanácsba kerülése is itt szerepel. Megtudjuk, hogy az Aranykéz utcai robbantásos merénylet gyanúsítottja Jozef Rohác, és azt, hogy a Fuchs Tej Kft.-től mérgező házitej került a boltokba. A Vatikánban pedig összeültek a bíborosok, készülnek a pápaválasztásra. A Népszabadság is tárgyalja Matolcsy MNB-elnökségét, itt szó esik az új tisztségekről és új feladatkörökről is, kiemelve, hogy a kinevezés után a forint árfolyama csökken, és írnak arról, hogy a most újként életre hívott főigazgatói tisztség tulajdonosa meglepően nagy feladatkörrel rendelkezik majd. Felkerül még a témák közé a szegények csepeli iskolájának bezárása, és a HIV-fertőzött kislány meggyógyításának orvosi sikere is. A máshol egyáltalán nem elővett sztori, a Bándy Kata-gyilkosság pécsi tárgyalása is hangsúlyos helyet kap, abból az apropóból, hogy megtiltották a sajtónak a tárgyalás online közvetítését.


A Metropol említi a devizahitelesek megmentésére irányuló új törekvéseket, miszerint Orbán Viktor újra a bankokkal egyeztet. A címlapot viszont a bíborosok ülésezése tölti be, illetve annak a ténynek a feltárása, hogy miért keresnek kevesebbet a nők az európai munkapiacon. A Blikk szintén Matolcsyt veszi a címlapjára, nem másért, hanem a havi 2 millió 230 ezerre emelkedő fizetése miatt. Mellette ByeAlex, az Eurovíziós Dalfesztivál magyar indulója nyilatkozik.

Szerdán az új devizacsomag a nap vezető híre. A bulváron kívül mindegyik lap lehozta, viszonylag hangsúlyozott formában. A Magyar Nemzetnél éltetik a szocpol növelését és a félszocpol bevezetését, erről a Népszabadság csak csütörtökön ír (problémának csak azt látja, hogy kevés olyan ingatlan van, amelyre tényleg felvehető lenne a támogatás). Helyette a Klubrádió nem elhanyagolható, Médiatanáccsal szembeni pernyerését adja hírül. Ez máshol azonban nem jelenik meg hangsúlyozottan. A Metropolban minderről nincs szó, csak az új BKV-buszokról, a Forbes-lista milliárdosairól, kamatcsökkentési hullámról, hiányzó logopédusokról és energiapazarló háztartási gépekről. A Blikk szerdai száma Kocsis Tibor X-Faktor-győztes lakásproblémája mellett egy rövid cikk erejéig az adósmentésről is tudósít.

Csütörtökön a Magyar Nemzetben és a Népszabadságban is az alkotmánymódosítás késleltetését kérő Európai Tanács-nyilatkozat viszi a címlapot, csak a tálalás más: „Újra nyomás alatt a kormány” – mondja a jobboldal, a baloldal pedig Európa aggódását tolmácsolja. A Magyar Nemzet szerint „meghátrált” az MSZP, és újravágják a kampányfilmet, amiről kiderítették, hogy SZDSZ-esek készítették. Ezek után a Fidesz szerint a szocialisták kampánya megbukott – írja a lap. A párttá váló Együtt 2014-ről is címlapon tudósítanak, beljebb pedig leginkább a volt MSZP-s bajnai Gordon és az SZDSZ-esek barátkozását hangsúlyozzák. A Népszabadságból megtudjuk, hogy zuhan az egyetemre jelentkezők száma, és „300 forintos euró köszöntötte Matolcsy MNB-elnöki beiktatását”. Mindeközben a Metropol az európai korrupciós listát mutatja, miszerint 20.-ok vagyunk a sorban. A Blikk legfontosabb híre Gáspár Laci drogügylete.

Pénteken a nap eseménye, hogy az újabb alkotmánymódosítás ellen tüntető fiatalok elfoglalták a Fidesz-székházat. A tálalás különbsége meglehetős, nézzük a szalagcímeket: „Szerveződik a Bajnai-Gárda – Erőszakos tüntetők szállták meg a Fidesz székházát” – kezdi a Magyar Nemzet. Míg a Népszabadság így kezd: „Blokád alatt a Fidesz – Az alkotmánymódosítás ellen tiltakoztak fiatalok a székháznál”. A Magyar Nemzet emellett címlapra veszi, hogy 10 milliós kárt okozhattak az államnak az MSZP-kormány idején kiutalt MFB-hitelek, amelyek a szolnoki papírgyár fölépítése helyett offshore-hátterű cégekhez kerültek. Főként az Állami Számvevőszék (nem épp elfogulatlan) jelentésére hivatkozva megemlítik, hogy mekkora mínuszokat hagyott maga után Simor András az MNB-ben, ezzel vezetik be Matolcsy MNB-ben történő átalakításait, például a prémiumalap 25 százalékos csökkentését. A Népszabadság Matolcsy rendelkezései közül kiemeli, hogy az MNB irányító pozícióira volt minisztériumi kollégái kerülnek, de ír a bónuszalap csökkentéséről is (ugyancsak a címlapon). A Metropol is tudósít a székházfoglalásról, igaz, csak a 3. oldalon: civil tüntetőkről ír, akik megmozdulása mögött a Fidesz Bajnai Gordont sejti. A Blikk a második oldalon említi a székházfoglalást, röviden, de hitelesen: Bajnai neve nincs a cikkben. Nemcsak a bulvárlap, hanem a magát nem bulvárnak tituláló, közéleti orientáltságú Metropol címlapját is a nőnap foglalja el pénteken. A Metropol – hisz komoly lap – a női munkavállalást tartja legfontosabb témának, a Blikknél pedig a főszerkesztői székbe Liptai Klaudia ül egy napra. Címlapra Demcsák Zsuzsa és az egyetlen női miniszter, Németh Lászlóné kerül. Ez alkalomból a Blikk a szokásos napi melleit félmeztelen amorózóra cseréli…


Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.