Fegyvereket vár a kárpátaljai magyarok 53 százaléka

  • narancs.hu
  • 2023. július 16.

Belpol

A magyar kormány háborús álláspontjáról tartott közvélemény-kutatást az Ungvári Egyetem.

„Ukrajna már elvesztette a szuverenitását, nincsen pénze, nincsen saját hadiipara, nincsen saját katonaieszköz-gyártó képessége. Pénzt is tőlünk kap, leginkább az amerikaiaktól, hadieszközöket is az amerikaiaktól meg a nyugatiaktól kap. Ha az USA azt mondaná, hogy békét akar, állítsuk meg a háborút, legyen tűzszünet, kezdjünk tárgyalásokat, az holnap reggel bekövetkezne” – idézi az RTL Híradója Orbán Viktor miniszterelnök helyzetértékelését, amely megmagyarázza, miért tart ki a magyar kormány a háború ügyében az eddigi álláspontja mellett. Magyarország a NATO más tagországaival ellentétben nem szállít fegyvereket Ukrajnának, hivatalosan azt sem engedélyezi, hogy ilyen szállítmányok áthaladjanak a területén. 

A magyar kormány tagjai ugyanakkor többször hivatkoznak arra, hogy az ukrajnai háború közelről érinti Magyarországot, hiszen az ukrán hadseregben magyarok is szolgálnak, és sokan elestek már a harcokban. A legutóbbi péntek reggeli interjújában pedig arról beszélt a magyar miniszterelnök, hogy ha fegyvert szállítanánk Ukrajnának, azzal a kárpátaljai magyarok biztonságát is veszélyeztetnénk.

Az RTL összeállítása arról szól, hogy a magyar kormány álláspontjáról mit gondolnak a háborúban álló ország magyar polgárai. 

Az Ungvári Egyetem erről készített felmérést. A megkérdezettek 53,6 százaléka úgy gondolja, hogy a magyar kormánynak fegyverekkel is segítenie kellene az Oroszországgal szembeni harcot, 28,8 százalék ezt ellenzi, 17,6 százalék pedig úgy nyilatkozott, nehezen tudna választ adni erre a kérdésre. 

Az RTL megkérdezte a kormányt az egyetem felméréséről, a válasz pedig az volt, hogy Magyarország érdeke továbbra is az, hogy kimaradjon a háborúból. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.