Elbocsátották munkahelyéről a Magyar Péter tüntetésén felszólaló református lelkészt

  • narancs.hu
  • 2024. április 9.

Belpol

Tarr Zoltán korábbi zsinati tanácsos egy állami cégnél próbaidős alkalmazott volt. 

Elbocsátották a munkahelyéről, egy állami informatikai cégtől Tarr Zoltánt, aki részt vett és felszólalt szombaton a Magyar Péter által szervezett tüntetésen. Ezt Magyar jelentette be a Facebookon.

Tarr Zoltán lelkész, a református egyház korábbi zsinati tanácsosa. Január óta – hétfőig – a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz tartozó Neumann János Nonprofit Kft.-nél dolgozott. Uniós források felkutatásával foglalkozott, szakmai anyagokat készített elő és írt a minisztérium számára, beszédvázlatot is, például Nagy Márton miniszternek. 

Magyar azt írja, mivel Tarr próbaidős alkalmazott volt, jogilag az elküldése nem támadható, „de súlyos erkölcsi elveket sért és alaptörvény-ellenes, ha valakit véleményéért és annak felvállalásáért utcára tesznek. Zoltán egyetlen »bűne« az volt, hogy a Talpra Magyarok Közössége által szervezett szombati százezres megmozduláson civil felszólalóként, református lelkészi mivoltában felemelte szavát az egyház és állam káros összefonódásával és a sokunk számára elfogadhatatlanul eljáró Balog Zoltán püspökkel szemben. Kell-e ennél ékesebb bizonyíték egyház és állam kóros és elfogadhatatlan összejátszására, minthogy Zoltánt már a békés gyűlésünket követő első munkanapon elzavarták?”

Magyar Péter feltételezi, hogy az elbocsátás mögött a kormány áll.

Posztjában felkéri Tarrt, hogy induljon a mozgalom nevében az európai parlamenti választáson. 

Tarr a 444-nek nyilatkozva megerősítette, a tüntetést követő első munkanap végén, azaz hétfőn délután négykor telefonon értesítették, hogy elbocsátják, indoklás nem volt. Ez tényleg jogszerű így, mert még nem járt le a három hónapos próbaideje. Azt mondta, végig tisztességgel dolgozott, munkáját nem is kifogásolták. Arról, hogy valamit rosszul tett volna, az utolsó beszélgetésen sem esett szó.

A lelkész nem lepődött meg az elbocsátáson, inkább csak azon, hogy nem rögtön reggel rúgták ki, hanem megvárták a nap végét. Ugyanakkor nem tartja bölcsnek ezt a lépést, hiszen így megerősödik az emberekben az a meggyőződés, hogy ma Magyarországon a véleményéért bárkit retorzió érhet. 

A tüntetésen végig a református egyház belső ügyeiről beszélt, vagyis a kormány munkáját, a saját szakterületét nem érintette a mondandója. Azzal, hogy elküldhetik, már akkor számolt, amikor a Balog Zoltán püspökkel kapcsolatos ügyek miatt leveleket küldött az egyház vezetőinek. Azt még nem tudja, hogyan fogja eltartani a családját – három gyermeket nevelnek –, de felajánlásokat máris kapott. 

(Címlapképünk forrása: Magyar Péter Facebook)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.