Fészkelődés a jobboldalon: Orbán zöldre váltott

  • B. I.
  • 2003. február 13.

Belpol

Hosszú idő után ismét országos politikai esemény főszereplője volt Orbán Viktor. A múlt héten a pesti Vigadóban tartott beszédében igent mondott a csatlakozásra, és számos ponton bírálta a kormány eddigi működését. Arról továbbra sem tudni semmit, hogy a polgári tömegek nyomásának, illetve saját felkérésének végül enged-e (enged - a szerk.), és a Fidesz vagy a Fidesz romjain létrejövő szervezet élére áll-e.

Hosszú idő után ismét országos politikai esemény főszereplője volt Orbán Viktor. A múlt héten a pesti Vigadóban tartott beszédében igent mondott a csatlakozásra, és számos ponton bírálta a kormány eddigi működését. Arról továbbra sem tudni semmit, hogy a polgári tömegek nyomásának, illetve saját felkérésének végül enged-e (enged - a szerk.), és a Fidesz vagy a Fidesz romjain létrejövő szervezet élére áll-e.Orbán Viktor kormányfői ténykedésének megítélése meglehetősen széles skálán mozog, azt viszont, hogy mint ellenzéki politikus a jobbak közül való, nem szokás vitatni. Ezzel együtt múlt csütörtöki, igen egyszerű srófra járó beszéde némileg haloványabbra sikeredett a vártnál: semmi mást nem tett, mint részint megismételte a választási kampányban oly sokszor elhangzott tetszetős féligazságokat (például az 50 ezres minimálbér vagy az erős forint nagyszerűségéről, amikről igazán megkérdezhetne végre egy kisvállalkozót vagy egy exportőrt is), részint a visszájára fordította mindazt, amit az ellenzék, a sajtó az elmúlt négy évben az ő fejéhez vágott. Rombolási kényszer van a kormányon, mondta Orbán, felemlegetve a státustörvény, a Terror Háza, a Széchenyi-terv, a Nemzeti Színház meg a többi, általuk sokszor emlegetett vívmány megfojtását. (Ami ebben a formában nem fedi a valóságot: például a státustörvény átszabását a nemzetközi kritikák hatására Orbánék nemcsak tervezték, hanem elő is készítették; más kérdés, hogy a végrehajtásra már nem maradt idejük.) 1998-ban viszont éppen a jobboldali koalíció kívánta kitörölni a társadalom emlékezetéből a korábbi éveket (az Erzsébet térre tervezett Nemzeti Színház már megkezdett építésének, a 4-es metrónak a megfúrása, a Bokros-csomag állandó és demagóg ekézése stb.).

Kényszeres düh

Orbán értelmezésében mindez azért van, mert a kormányzat egyre dühösebb, hogy korábbi vádjairól sorra kiderül: alaptalanok voltak (hosszú bájtok éjszakája, anomáliák az Ezüsthajó-produkciók és a Terror Háza költségvetése körül stb.). A "rombolási kényszer" és a gyanúsnak tartott ügyek okozati összefüggésbe állítása merész húzás, de még bőven belefér. Fontosabb ennél, hogy Orbán jó időzítéssel dobta be azt, amire három-négy éve (például a volt társadalombiztosítási önkormányzatok elleni fideszes feljelentések semmivé válása után) a szocialisták is rájöttek, jelesül: a nagy garral bejelentett, de rendre eredménytelen korrupciós vizsgálatok nevetségessé tesznek és helyből lejáratnak minden hasonló szándékot. Ez senkinek sem jó (kivéve a mindenkori tolvajokat), vagyis éppen ideje lenne elgondolkodni a Kossuth téren mondjuk azon, hogy a múlt ciklusban a több száz kilométer autópálya építésére szánt irdatlan mennyiségű adóforint útjának pontos rekonstruálása nem a médiafelhajtás miatt szükséges, hanem azért, hogy a közvélemény végre tisztán láthasson az ügyben.

De hát a csütörtöki fellépésnek nem a fentiek voltak a legfontosabb mozzanatai; a legtöbben arra voltak kíváncsiak, hogy a volt kormányfő mit mond az uniós csatlakozásról, illetve saját további szerepvállalásáról.

Orbán mozgásterét két, egymással ellentétes dolog determinálja: egyrészt saját korábbi, elkötelezetten uniópárti munkássága - 1998 előtt az Országgyűlés európai integrációs bizottságának volt az elnöke, a csatlakozási tárgyalások java az ő miniszterelnökségének idejére esett, és ez eleve meghatározta a Medgyessy-kormány pozícióit is -, amit nem nullázhat le kétértelműségekkel, másrészt az elgondolt új politikai formáció bázisát adó polgári körök, amelyek közül nem egy nyíltan kampányol az EU-tagság ellen. Alighanem ezért van az, hogy Orbán Viktor úgy foglalt állást a belépés mellett, hogy közben bátorította és megértéséről is biztosította mindazokat, akiknek fenntartásaik vannak.

Villanás a jobbszélen

Az viszont a régi Orbánt idézte, ahogyan az EU-ügyben eddig védekezésbe szorított exkormányfő offenzívába lendült. Az, akit a kormányzat az integráció egyik legfőbb kerékkötőjének láttatott (egyébként a kormányváltás utáni orbáni nyilatkozatok tükrében nem minden alap nélkül), most felszólítja Medgyessyéket, hogy érdemben tájékoztassák a lakosságot a tagság következményeiről (figyelembe véve a kormány eddigi töketlen EU-kommunikációját, nem minden alap nélkül). Vagy: Orbán szerint a kormány "pártpolitikát csinál" az uniós népszavazásból, amennyiben a belépés támogatottságát a sajátjaként értékeli. A volt kormányfő ezzel visszafordította azt a koalíciós vádat, miszerint a belpolitika oltárán kész volna feláldozni a referendumot, hiszen a jobboldalon sokan vélték/vélik úgy, hogy az áprilisi EU-népszavazás esetleges sikertelensége magával rántaná a Medgyessy-kormányt is.

Orbán a radikális szavazók megszerzéséért folytatott akciója során, illetve az elvesztett választások után mind többször pengetett euroszkeptikus húrokat (lásd: Igenek és nemek, MaNcs, 2003. január 30.), manapság pedig az Egyesült Államok Irak-politikája kapcsán kerül ellentmondásba néhány évvel ezelőtti önmagával. 1999-ben Orbán kiállt Jugoszlávia bombázása mellett - akkor az ellenzéki MSZP volt az, amelyik ránézett a háború elutasítottságát jelző itthoni közvéleménykutatásokra, és nekiállt kekeckedni. (Lásd erről összeállításunkat a 11-12. oldalon.) 2003-ban Orbán Viktor az, aki a közvélemény-kutatási eredményekhez igazítja véleményét az iraki válságról, illetve az Egyesült Államokat támogató nyolcak, Medgyessy által is aláírt leveléről. Orbánnak, aki 1999-ben a parlamentben felindultan beszélt a kosovói mészárlásokról, 2003-ban mindössze annyi a mondandója, hogy "Csak béke legyen". (Pedig biztos ő is hallott már az időnként vegyi fegyverrel irtott iraki kurdokról.) Érdekes különbség viszont, hogy míg négy éve Orbán az ellenzéki bírálatok ellenére is kitartott álláspontja mellett, addig 2003-ban a szocialista adminisztráció visszavett a kezdeti tempóból. A volt kormányfő azonnal lecsapott e megingásra: aki az Egyesült Államokat támogatja e kérdésben, az ne mondja, hogy békét szeretne - mondta Orbán hétfőn. Kérdés, hogy a kormányzat folytatja-e ez ügyben a hozzá való igazodást és újfent magyarázkodik, vagy végre világosan kifejti, e konfliktusban a francia-német tengely felfogásával szemben miért az USA és a nyolcak álláspontja a helyes.

Segítség balról

Az MSZP-SZDSZ-koalíció egy hatalmas szívességet úgyis tett már Orbán Viktornak: a kormány eddigi, probléma nélkülinek és olajozottnak semmiképpen sem mondható működése kiváló lehetőséget nyújtott a volt miniszterelnöknek arra, hogy beszédében a jelenlegi kabinettel foglalkozzék, s így ismét megússza, hogy hívei előtt számot adjon a választási vereségről. Arról például, hogy 2002-ben nem csupán minden eddiginél többen szavaztak rá, hanem minden eddiginél többen el is utasították. Hogyan lehet az, hogy a "polgári" kormányt döntően a (kifejezés eredeti értelmében vett) polgárok (a városlakók) szavazatai buktatták meg? Az önkormányzati választásokon elszenvedett látványos vereséghez mennyiben járult hozzá az Orbán által életre hívott polgári körök és a Fidesz rivalizálása? Hogyan tovább?

Ami az utóbbit illeti: egyes hírek szerint Orbán Viktor még e hónapban eldönti, hogy részt vállal-e a Fidesz - MPP megújításában/átalakításában/megszüntetve-megőrzésében/beszántásában. Egy biztos: amíg a Fidesz 1993-1994-ben startolt jobboldali menetelése világos stratégia mentén zajlott, addig a mostani váltás értelméről keveset tudni.

B. I.

Visszhang extra

Műalkotás

Az itt látható munka csak első pillantásra kelti egy képregény vagy animációs film összefüggéseiből kiemelt, esetleges mozzanatának benyomását. A részletek elmélyültebb megfigyelése rögtön világossá teszi, hogy az alkotó a kései pop-art eredményeinek egyfajta érzelmileg mélységesen interiorizált összegzésére törekszik, amelynek a gondolati töltése több ponton is sikeresen töri át a posztmodern reflektív szkepszisének olykor meglehetősen kiüresedett, formalizmusba hajló világszemléletét, miközben választott tárgyát a szeretetteljes irónia eszköztárának bátor alkalmazásával hozza közel a szemlélőhöz.

A képen Orbán Viktor nemesfémből, feltehetően titániumból - ami félreérthetetlen mitológiai utalást sejtet - készült félkönnyű vértezetben ragadja meg a szinte hallhatóan sziszegő, sejtelmesen villódzó elektromos- energiakötegekbe burkolt irdatlan szablyát. Miközben tekintete mélyén egyszerre érezzük a ránehezedő felelősség irtóztató súlyát és a rámért feladat közeli vállalásához rohamosan felgyülemlő tetterőt, alakja már-már emberfelettivé tornyosulna, ha a művész kitűnő arányérzékkel nem enyhítette volna nyers erőt sugárzó öltözetének súlyát a fiatalos nemtörődömséggel fölötte viselt, elhordottságában is könnyed eleganciával leomló, narancsszínű atlétatrikóval, egyszerre utalva a Kiválasztott hétköznapias kedvtelésére, valamint nem csituló ifjonti hevületének historikopolitikai összefüggéseire. A manapság oly gyakori antihős-ábrázolásokat megfricskázva aránytalanul szélesnek ábrázolt csípőn aztán az öv - csatja anyagában a visszatérő titániummotívummal - mintegy lezárja és a tetterő formájába önti ismét a trikó játékos libbenését, hogy innen újból a hatalmas szablyára térhessen vissza befogadói figyelmünk. Itt, a markolat középpontjában - ahová a főalak kissé még habozó tekintete is irányul a központi gondolat erőteljesebb hangsúlyozása érdekében - csak első pillantásra tűnik drágakőnek a kicsiny képernyő, amelynek üzenetéből hazug esetlegességek helyett maga a sugárzó Nap fénylik föl győzedelmesen, hogy az emberfeletti vasmarok határozott, mégis laza szorításában az Örökkévaló jelenlétét hirdető, térítő keresztként magasodjon fölénk a megcsillanó acél.

- kyt -

(Kállay Zsolt grafikája megjelent a Magyar Demokrata 2003/6. számában)

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.