Közvélemény-kutatást készített a 24.hu megbízásából a Závecz Research arról, hogyan súlyozzák az emberek az életüket érintő tényezőket, mit látnak a legfontosabb problémának. A felmérésben telefonon ezer főt kérdeztek meg idén február 17. és 23. között – tehát még az ukrajnai háború kitörése előtt –, úgy, hogy az érintettek életkor, nem, iskolai végzettség és lakóhelyük típusa szerint az ország választókorú népességét reprezentálják. Az így kapott eredmény a felmétés készítői szerint legfeljebb +/- 3,2 százalékkal térhet el attól, amit akkor kapnának, ha az ország minden választókorú személyét megkérdeznék.
A felmérés egyik részében a válaszadóknak maguktól kellett felsorolniuk azt a három problémát, amit a legnagyobbnak tartanak.
A válaszadók 45 százaléka az egészségügy helyzetét említette, 38 százalék az inflációt és a magas árakat, 35 százalék az életszínvonalat és a megélhetést, 17 százalék kiemelte az alacsony fizetéseket. Minden ötödik ember szóba hozta a koronavírus-járványt, 19 százalék a gazdaság állapotát, 18 százalék a korrupciót. 14 százaléknak jutott eszébe a három legégetőbb probléma között a politikai megosztottság és a gyűlölködés. 10 százalék az oktatást említette, 7–7 százalék az ellenzéket, illetve a kormányt azonosította mint problémát. A migrációt 6 százalék hozta szóba, 18 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni,
3 százalék szerint pedig Magyarországon nincsenek problémák.
A kutatás másik részében megadott témákat kellett osztályozniuk a megkérdezetteknek 1-től 5-ig, aszerint, mennyire látják súlyosnak az adott problémát. A hét lehetőség: infláció, korrupció, bevándorlás, külkapcsolatok (Magyarország viszonya az európai uniós és más országokhoz), alacsony bérek és nyugdíjak, egészségügy, genderlobbi.
A legmagasabb, 4,2-es pontszámot ebben az esetben is az egészségügy kapta, az infláció és a korrupció 4,1-et kapott, az alacsony bérek, nyugdíjak 3,9-et, Magyarország külpolitikája 3,6-ot, a bevándorlás 3,5, a genderlobbi 3,2 pontot.
Az adatokat a pártszimpátia alapján nézve az derült ki, hogy a Fidesz szavazóit a bevándorlás (4,4 pont) és a genderlobbi (4 pont) is jobban aggasztja, mint az infláció, a korrupció és az egészségügy helyzete, ezekre egyaránt 3,6 pontot adtak.
Ezt a 24.hu azért látja érdekesnek, mert amikor spontán módon lehetett felsorolni a problémákat, a genderlobbi nem került szóba, de miután a kérdezőbiztosok rákérdeztek, a Fidesz-szavazók a második legfontosabb gondként rangsorolták.
Akik azt mondták, a közös ellenzéki listára szavaznak, a legproblémásabbnak az egészségügyet és a korrupciót (4,7 pont) látják, illetve az inflációt (4,6 pont), valamint az alacsony bér- és nyugdíjszínvonalat (4,4 pont). A más listára szavazók és a pártot nem választók szintén előbbre soroltak minden más problémát, mint a genderlobbit.
A genderlobbitól a 18–39 év közötti korosztály fél a legkevésbé, a 60 év felettiek jobban. Az alacsony bérek és nyugdíjak viszont a fiatalokat aggasztják nagyobb mértékben, mint a 60 fölöttieket.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!