Fidesz - Millenáris park: Majd Viktor jön...

  • Mihalicz Csilla
  • 2002. április 11.

Belpol

A Millenáris park mint a szavazás utáni parti helyszíne elsőrangú választás volt. Hisz a fideszes szövetség országos megdicsőülésre számított: a szervezők nemcsak az épületben nyomuló hívek fogadására készültek, de arra is, hogy a győzelem hírét az egész hatalmas téren ünnepelhessék az oda sereglő népek. Később mindenki hazament.

A Millenáris park mint a szavazás utáni parti helyszíne elsőrangú választás volt. Hisz a fideszes szövetség országos megdicsőülésre számított: a szervezők nemcsak az épületben nyomuló hívek fogadására készültek, de arra is, hogy a győzelem hírét az egész hatalmas téren ünnepelhessék az oda sereglő népek. Később mindenki hazament.Akis és nagy kokárdákkal felszerelt pár száz ember aztán megszokta, hogy bent ugyanazt látja, mint a kinti kivetítőn: a televíziós közvetítést. Az ismert arcok eleinte föl-föltünedeztek, hét óra tájban még Kövér Lászlót is felfedezni vélte egy tájékozatlan szakmunkás, de később kiderült, Ádert vélte Kövérnek, a bajusz okán. A tömegben időről időre felröppent a hír: jön Viktor. Orbán azonban - kicselezve rajongóit - a művészbejárón át egyenesen a zárt főhadiszállásra ment. A tömegnek be kellett érnie Dávid Ibolyával, aki mint Kokó vonult át a színen, őt az MDF lufikat és zászlóerdőt lobogtató maradék kemény magja (átlagéletkor cirka 70 év) kísérte. De aztán Dávid is megkapta a maga Chacónját. Megközelíthetetlen volt a Fidesz-vezérkar is, csupán Deutsch Tamás meg Várhegyi Attila húzott át időnként a színen, utóbbi nyomában szorosan az Eperjesnek öltözött legnagyobb magyar loholt. De többre számított mindenki: nagy, közös örömünnepre, mámoros bulira készültek a hívek, szorongatták volna Pokorni kezét, kapták volna a vállukra a Viktort.

De nem kapták: és csak nagyon az elején hihették azt, hogy kapni fogják.

"Most jövök Vácról. Igaz, hogy behozott minket a Maszop?" - ragadja meg a karomat egy kapatos illető fél tizenegy táján. "Ühüm. Sőt." Meg se várja a választ, odébb tántorog. "Kitűzhetjük a zsidó csillagot az országra, mert ezek ellepnek bennünket" - mormogja ugyanekkor a mellette haladó társának egy kövér nő.

Évfolyamtársak

A nagyterem felé haladva volt évfolyamtársamba botlok. Tudjuk egymásról, ki mit gondol magában. Egy whisky mellett eltemeti dédelgetett üzleti terveit, melyekben központi szerep jutott volna a kulturális tárca egyik programjának. "A Bálint el fogja törölni" - ingatja a fejét. Barátja, egy másik volt évfolyamtárs, az egyik Fidesz-főnök főtanácsadója mély letargiában érkezik. "Túl tisztességesek voltunk, az lett a vesztünk." Megkönnyebbülnek, amikor - arra a hírre, hogy hamarosan Viktor beszél a nagyteremben - elköszönök tőlük.

De Orbán még mindig nem jön.

A zsúfolásig telt nagyterem csöndes. Alig van már alkalom a tapsviharra, a híradások újabb és újabb MSZP-győztesekről szólnak. És nincs a Viktor, hogy meggyőzően, okosan elmondja, mit kell gondolniuk erről a legújabb maszopos vircsaftról. A vásznon Kuncze beszél a kormány leváltásáról. "Örülj az ország halálának, te köcsög!" - ordít egy kekiruhás vörös fejjel. Kuncze még Kovácsnál is hangosabb füttykoncertet vált ki. "Látod, ezt gondolják a budaiak a Szadeszről - lép mellém a volt évfolyamtárs. - Az a legnagyobb baj, hogy most visszatérünk Kelet-Európába, a nyolcvanas évekbe, pedig már éppen kiverekedtük magunkat. A szerencsétlen nép ma fölkelt az olajkályha mellől, és elment protestálni. Majd akkor jön rá, mit csinált, amikor megkapja a 120 százalékos gázáremelést, és nem tudja megvenni a patikában a gyógyszerét."

"A nép hiszékeny, bevette az Orbán-bányákat meg a többi maszlagot - teszi hozzá egy feldúlt arcú lány. - Amúgy te ki vagy?" - kezd el vizslatni. "Ellenség" - vallok színt. "Ugyan, ne hülyéskedj!" - mondja békülékenyen, és bemutatkozunk.

Orbán és a vezérkar továbbra sem mutatkozik, pedig elfogytak a meglepetések. A szavazatok feldolgozottsága több mint 80 százalékos. A két Happy End-es fotós kétfelől lesben áll. A válságstáb még keresgéli, mitől is jó a Fidesznek a választás eredménye. Amíg valami előremutató üzenettel elő nem tudnak állni, nem jön a Viktor.

"Az a baj, hogy a MIÉP nem jutott be - dörmögi mellettem egy szikár öregúr. - Akkor meglenne az egyensúly." A terem, amíg volt értelme, vadul szurkolt a MIÉP bejutásáért és az SZDSZ kieséséért. Nem tudják, nem értik, hogy a Vogue-hajón (lásd 14. oldal) miket gondolnak róluk a nácik.

Aztán jön Orbán.

A tömeg egyetlen torok, úgy tapsolnak, hogy letörik a fülem. Rendkívül feszült, de remekel. Papírján pontokba szedve sorjázik: mitől jó most nekik. Szűnni nem akaró taps: Viktor! Vissza! "Máris jobban érzem magam!" - dől lovagja karjára egy leányzó.

Az Orbán után következők mind

csak rontanak az imázson.

Pokorni unalmas, mint Szabad György, Goethét idéz, filozofikus ködbe vonva szlogenjüket a tett elsődlegességéről. Dávid Ibolya biztosítja a tömeget: az MDF-es képviselőjelöltek kétharmada abszolút többséggel benn van a parlamentben. Az egyszerű számtani művelettel - hogy tudniillik darabra mennyi az a kétharmad - adós maradt. Még Harrach Péter fogadkozik keresztény nekibuzdulással a puskapor szárazon tartásáról. Farkas Flórián végül sikerrel kilábal egy mondatból, amely a cigány és a magyar nép azonos útjára figyelmeztet minden egybegyűltet s távollevőt.

Teli torokból megéljenezik őt is.

A színpad ismét üres. A hangszórókból a Listen to your heart első foszlányai bontakoznak: mire a fölajzott tömeg ráismerne, lekeverik. Várhegyi Attila lép a mikrofonhoz, és csendes távozásra szólít föl. A narancsszínű nemzedéki álom négy évre szétfoszlik, a polgári erők sajtótájékoztatója kezdetét veszi.

Előtte még nagy pillanat következik közlönyünk életében. Az elmúlt négy évben először sikerül exkluzív interjút készítenünk Orbán Viktorral. Az ünnepélyes alkalomra való tekintettel álljon itt szó szerint, szerkesztetlen változatban, teljes terjedelemben:

Magyar Narancs: Ha két hét múlva fordulat áll be, miként önök remélik, akkor a Fidesznek az SZDSZ-szel kell koalícióra lépnie.

Orbán Viktor: Az SZDSZ-szel nekünk soha nem kell koalíciót kötnünk. Soha. Ezt mindenképpen írja meg az újságjában.

MN: Megírom.

Mihalicz Csilla

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.