Fidesz, Újpest - Csak egy szál Ibolyát!

  • Galántai Jenõ
  • 2006. április 13.

Belpol

Az újpesti REKK-et, a volt MEO-t a Fidesz az állítólag magas bérleti díjat kérő Millenáris helyett rendezte be választási központnak. A megjelentek nyolc körül még gúnyosan nevettek azon, hogy harmadik a választókerületében, éjféltájban viszont már azt sem zárták ki, hogy Dávid Ibolya lesz a jobboldal miniszterelnöke, Viktor pedig a háttérből irányít.

Az újpesti REKK-et, a volt MEO-t a Fidesz az állítólag magas bérleti díjat kérő Millenáris helyett rendezte be választási központnak. A megjelentek nyolc körül még gúnyosan nevettek azon, hogy harmadik a választókerületében, éjféltájban viszont már azt sem zárták ki, hogy Dávid Ibolya lesz a jobboldal miniszterelnöke, Viktor pedig a háttérből irányít.

Pedig semmi nem jött be abból, amivel a Fidesz vezetői számoltak. A részvétel a depressziókampány ellenére is csak kevéssel maradt el a négy évvel korábbitól, és nem esett ki az SZDSZ sem az új parlamentből. Hiába vezettek az urnákhoz 2,3 millió embert, akikre Orbán úton-útfélen hivatkozott, a szimpatizánsok mozgósítására kihegyezett kampánystratégia az első fordulóban felsült.

A REKK-ben persze egy percre sem gondolták ezt így végig. Inkább zavar és ijedtség ülte meg a teret, miután az események távolról sem a párbeszédekben jövendölt "csak legyen meg a száz egyéni, a többi pedig bejön töredékből" sablon szerint alakultak. Persze idáig is nehezen jutottak, elvégre a választási központnak nem az a dolga, hogy ijesztgessen. Még a három földi csatornával megelégedő kisfalusi fideszes szavazó is pontosabb képet kaphatott az eredményekről, mint az épületben vagy az utcán lévők, a helyi műszak ugyanis egy idő után a Hír Tv adását is szűrni kezdte. Ha politikai elemző szólalt meg vagy kapcsolták valamelyik koalíciós párt központját, a kivetítőn rögvest az ECHO Tv vagy az m1 választási műsora tűnt fel. A listás voksok arányán kívül nem hangzott el összesítés arról, hogy hány egyénit zsebelhet be az első körben az MSZP, és hányat a Fidesz. Így sokáig úgy tűnt, hogy az eldőlni látszó mandátumok számában vezetnek Orbánék, és az MDF-nek is több harmadik helye van, mint a liberálisoknak. Ez a taktika akkor kapott gellert, amikor az MSZP megelőzte a Fideszt, az SZDSZ pedig átlépte a küszöböt. Ezután jó két óráig senki nem jött, hogy segítsen. És akkor sem a főmérnök, hanem az MDF érkezett, amely elérte az öt százalékot.

Az a párt, amely eddig a jobboldali egység hátba támadója volt, elnök asszonya pedig politikai hulla, hirtelen kormányváltó erőként és régi szövetségesként szervült az újfideszes beszédbe. Egy aktivista közel ment a kivetítőhöz és lefényképezte az MDF oszlopdiagramját, amikor 4,99 százalékon állt. Nem kevésbé történelmi pillanatnak volt szánva a kereszténydemokrata Semjén Zsolt gratulációja: az ő "MDF-es barátai" is megcsinálták azt a bravúrt, amit a KDNP, kis jobboldali pártként bejutottak a parlamentbe. Egyébként pedig köszönte a kalocsai választóknak, akik őt az első körben stb. A csúcs Rogán Antal száma volt. A kampányfőnök a létező összes adón megismételte, hogy milyen szépek voltak a közös kormányzati évek, és most megint itt az alkalom. Az általános bizakodás légkörében az MDF hirtelen a Fidesz szerencsemalaca lett - de senkinek nem jutott eszébe, hogy felköpjön és aláálljon. Az aktivisták, barátok, harcostársak lázasan taglalták, mi lenne jó az MDF-nek. Dávid Ibolya véleményét nem ismerhettük meg a kivetítőn. Az össznépi diskurzus elnyelte a VIP-vendégeket is, akikre korábban inkább udvarias, mint kitüntető figyelem vetült. A kapuslegendáról például teljesen megfeledkeztek. Grosics példás türelemmel ücsörgött egy sor cserélhető arcú fideszes jelölt portréja alatt, míg szemmel láthatóan meggyötörten lelépett. Talán egy pohár víz hiányzott.

A Fidesz vezérkara Gyurcsány diadalittas bejelentkezése után bő negyedórával jelent meg a kormányfőjelölt vezetésével. Orbán - a háta mögött tudva például Kun Miklóst és Pintér Sándort, ez milyen már - nem okozott csalódást, szokás szerint tudta a megoldást: meg kell egyezni a "kormányváltásban érdekelt" MDF-fel, és a megszerezhető 110-ből behozni 75 egyéni mandátumot. Vagyis "csak annyit tenni, ami már egyszer sikerült". "Megcsináljuk!", "Veled vagyunk" - visszhangozta a megélénkült publikum, amely nem kérdezte a hogyant, csak megint hitt. Hinni akart.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.