Agrárdemonstrációk Európában és Magyarországon

Gazdálkodj okosan!

Belpol

Orbán Viktor még emberek közé is kimerészkedett Brüsszelben, hogy egy ottani gazdatüntetésen bujtogathasson az EU ellen. Ez nem véletlen: a szélsőjobb mindenhol rátelepedett a traktorosok valóban létező problémáira. Orbánék itthon persze nem nézik jó szemmel a hasonló megmozdulásokat.

Decemberben Németországban tüntettek a gazdák, majd hamarosan Belgiumban és Franciaországban is a traktorosok követelései uralták a belpolitikát. Magyarországon a kormánymédia még a migránsozást is hajlandó volt letekerni a nyugat-európai gazdademonstrációkról szóló tudósítások miatt. És mivel a tüntetések kellemetlenséget okoznak a nyugati kormányoknak, mi sem természetesebb, hogy az ottani gazdák megmozdulásainak nagy támogatója lett Orbán Viktor és a teljes magyar kormány. Azt persze nem szeretnék, ha Magyarországon is hasonlók történnének. A múlt hétvégi, meglehetősen vérszegényre sikeredett fővárosi agrártüntetést kormányzati tényezők sietve „baloldali szervezkedésnek” kiáltották ki – minden alap nélkül.

A kontinens új-jobboldali/neofasiszta/populista politikusai (ahogyan manapság a politika hülyegyerekeit nevezik) a korszellemnek megfelelően egységesen látták meg az állandóan hivatkozott „igazi nép”-hez vezető utat a megmozdulások támogatásában. Az elégedetlen gazdáknak valóban vannak problémáik, ahogyan nem ok nélkül kapcsolódtak be az európai hullámba a lengyel, spanyol, görög, olasz vagy román parasztok se.

Jó kérdés

A közös gond az, hogy miközben egyre csökkennek a koronavírus idején még egekben lévő mezőgazdasági termékárak, az előállítási költségek továbbra is magasak. Mindemellett az évről évre egyre szélsőségesebb időjárási körülmények között nekik is mind többször kell megküzdeni az aszály, az erdőtüzek vagy más okok miatti terméskieséssel. Az EU egyik nagy ambíciója éppen a klímaváltozás káros következményeinek mérséklése, a végzetes folyamatnak legalább a lassítása. Sajátos helyzet, hogy a gazdák emiatt is szívnak: az egyre szigorúbb környezetvédelmi előírások következtében az EU-ban sokkal költségesebb a mezőgazdasági termelés, mint máshol. Az unióra jellemző szigorú szabályokat nem alkalmazó helyekről jóval olcsóbban lehet élelmiszerhez jutni, a vásárló pedig ritkán dönt környezetvédelmi megfontolások alapján két nagyjából ugyanúgy kinéző gyümölcs megvásárlásakor – az olcsóbbat teszi majd a kosarába.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.