2020 november elsejével 20 százalékkal, 2022 január 1-vel további 30 százalékkal emelik az ápolók bérét - közölte a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. Szerinte az elmúlt évekkel együtt ez összesen 72 százalékos emelés lesz. A bejelentésről a hvg.hu számolt be.
A cikk szerint a miniszter beszélt az orvosok béremeléséről is, szerinte ez január elsejétől 125 százalékos lesz az orvosi bértáblából kiindulva. Egy rezidensnek 613 ezer forint bruttó jövedelmet kap majd, egy 40 éves szolgálati viszonnyal rendelkező orvosnál pedig több mint 1,7 millió forint lesz a bruttó alapbér. Az orvosi bértábla szerinti legmagasabb bér 20 százalékos eltéréssel ügyeleti díj nélkül akár 2 millió 800 ezer forint is lehet - mondta, majd megerősítette, hogy január 1-ig új szabályozást fogadnak el a háziorvosok esetében is. A részletszabályokon még dolgoznak de Gulyás szerint a bértáblában szereplő bérnél ők sem nem fognak rosszabb bért kapni.
A orvosok magánpraxisának összeférhetetlenségével kapcsolatban azt mondta, hogy a törvény valóban korlátozza annak lehetőségét, de nem szeretnék midnenáron tiltani, hanem olyan rendeleti szabályozást szeretnénk kialakítani ami erre az ésszerűség keretein belül lehetőséget ad.
A kormányinfón szóba került az orvosok vezénylése is. Erről a miniszter azt mondta, hogy a kormány törvényrendeletben szabályozza majd, erről pedig egyeztetnek a kamarával. Megerősítette azt is, hogy "békeidőben" kivételes esetben alkalmazzák csak. Példaként azt említette, hogy ha valahol történik egy nagy vonat- vagy buszbaleset, akkor alkalmaznák, illetve természetesen a járványhelyzet idején. A rendeletben is jelezni fogják, hogy csak rendkívüli esetben fogják alkalmazni a vezénylést - mondta Gulyás Gergely. Az orvosi kamara ugyanakkor ezzel kapcsolatban a törvény módosítását kérte.
Magyar Orvosi Kamara: Katonák nem leszünk
A MOK elnöksége szerint nagy a veszély, hogy a törvénybe foglalt korlátozások miatt az orvosok inkább a magánellátást választják majd. "A Magyar Orvosi Kamara álláspontja szerint egy ilyen társadalmi hatású törvény előkészítését és elfogadását csak az érintettekkel történő megfelelő egyeztetést követően, a mindenki számára elfogadható kompromisszumok megkötése után szabad keresztülvinni.