Gulyás Gergely a megfigyelési botrányról: "Nem látok botrányt, hisztériáról van szó"

  • narancs.hu
  • 2021. július 22.

Belpol

És Brüsszel megtámadta Magyarországot.

Nem volt szó a kormányülésen a megfigyelési botrányról, mert nem tartjuk fajsúlyosnak – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón újságírói kérdésre válaszolva. „Nem látok botrányt, hisztériáról van szó. A botrány legfeljebb az, ahogy a nemzetközi sajtó ezt tárgyalta” – tette hozzá.

A minisztertől megkérdezték, vásárolt-e Magyarország a Pegasus kémszotfverből. Gulyás erre úgy válaszolt, 

„az, hogy milyen eszközöket használ a magyar állam, nem nyilvános adat, de nincs is jelentősége”;

ha betartották a titkos információgyűjtéssel kapcsolatos szabályokat, akkor minden fendben van. Csak jogszerű keretek között volt titkos információgyűjtés Magyarországon – ismételte el többször is.

Amikor arról kérdezték, miért hallgattak le újságírókat, ellenzéki politikusokat, úgy válaszolt, ennek a vádnak nincs alapja.

„Határozottan tudom cáfolni, politikai állásfoglalása miatt senkit sem hallgattunk le, azért, mert politikus, újságíró, csak akkor, ha valaki okot ad a lehallgatásra”

 

– fogalmazott Gulyás Gergely, aki az egészet álbotránynak, nemlétező ügynek nevezte. Hozzátette, olyan dologról van szó, amit nemzetközi segítséggel sikerült jó nagyra fújni.

Gulyás Gergely a kormányinfót azzal a kijelentéssel kezdte, hogy Brüsszel egyértelműen megtámadta Magyarországot. Ezzel a homofób törvényre adott európai uniós reakciókra – például a kötelezettségszegési eljárásra – utalt. „Általános támadás indult a gyermekvédelmi törvény ellen” – jelentette ki. Mint mondta, az Orbán Viktor által bejelentett öt népszavazási kérdés alkalmas arra, hogy Magyarország pozícióját megerősítse, mert az egyetlen eszköz, ha a magyar nép foglal állást egyértelműen. Úgy saccolta, az idén év végén, de legkésőbb a jövő év elején, január-februárban lehet a népszavazás. Egy azzal kapcsolatos kérdésre, hogy Karácsony Gergely felvetése szerint lehet-e egy lapon a kormány és a főpolgármester által bejelentett népszavazás, úgy válaszolt, erről Áder János köztársasági elnök dönt, de egyidőben nem lehet a két referendum.

A miniszter járványügyi kérdésekről is tájékoztatott. A Nemzeti Népegészségügyi Központ 14 újabb esetben igazolta a delta, és egy esetben a gamma (tehát a brazil) mutáns jelenlétét. Ez azt jelenti, hogy eddig összesen 23 főnél mutatták ki a delta, és 2 fő esetében a gamma variánst. A kutatási eredmények szerint az oltások alacsonyabb hatékonyságot mutatnak a delta variánssal szemben, de így is az oltás felvétele a megoldás a koronavírus ellen.

Gulyás Gergely további kérdésekre is válaszolt. 

  • A Belügyminisztérium tehet javaslatot a hírszerzésre vonatkozó jogszabályok módosítására, de a „mondvacsinált” ügy ezt nem teszi indokoltá. 
  • Ha valaki esetében titkos információgyűjtés folyik, akkor a megszerzett adatokat csak büntetőeljárásban lehet felhasználni. 
  • A tegnapi kormányülés negyedóráig tartott, ezért sem esett szó a megfigyelési botrányról. 
  • A népszavazással létező európai gyakorlattól kell megvédeni a gyerekeket – magyarán attól, hogy LMBTQI-aktivisták az iskolákban felvilágosító órákat tartsanak. 
  • Gulyás Gergely idejében még nem az iskola feladata volt a szexuális felvilágosítás, ezért nem alakulhatott ki eszerint a szexuális orientációja. 
  • Az LMBTQI-aktivistáknak nincs helyük az iskolákban, de felnőttként mindenki úgy éli az életét, ahogy szeretné. 
  • Nem valószínű, hogy a Fidesz valamely képviselője kint lesz a PRIDE-on. 
  • Nem indokolta a Nemzetbiztonsági Bizottság összehívását a megfigyelési botrány – vagyis a hisztéria. 
  • A belügyminiszter és az igazságügyi miniszter is megszólalt az ügyben, ami megnyugtató.
  • Európában tud olyan gyakorlatról, ahol gyerekeknek nemváltoztató műtéteket népszerűsítettek. 
  • Nem azért írták ki szerdán a népszavazást, mert botrány tört ki a megfigyelések miatt, először két hete merült fel az ötlete. 
  • Nem fogunk tájékoztatást kapni a kormánytól, hogy használták-e a Pegasust. 
  • Ha egy újságírót jogszerűen hallgatták le, akkor arról nem fog értesülni. Ha nem jogszerűen, akkor annak „súlyos következményei” vannak.
  • Három évig a népszavazási akarattól nem lehet megváltoztatni az érintett jogszabályokat. Ha több lesz az igen, akkor a gyermekvédelmi törvény egyes részeit hatályon kívül kell helyezni. 
  • A legjobb, ha valaki vegyes oltást kap a kutatások szerint, magyarán a harmadik beadott oltóanyag különbözhet az előző kettőtől.
  • Nem merült fel eddig, hogy pozitív népszavazás esetén módosítsák az alkotmányt. 
  • Ha most lenne szavazás az EU-csatlakozásról, akkor előtte konzultálna Kövér Lászlóval és Novák Katalinnal, hogy hogyan szavazzon. 
  • Orbán Viktor véleménye az a megfigyelési botrányról, hogy a törvényeket be kell tartani. 
  • Elképzelhetetlen, hogy nem állami szerv, hanem magáncég használta a Pegasust, de tudomásuk sincs ilyenről. 
  • Nem sikerült határidőre megegyezni a Norvég Alappal, hogy mely szervezetek oszthatják szét a forrásokat. 

 

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.