Hétfőn sajtótájékoztatót tartott Gyöngyöspatán Horváth László fideszes parlamenti képviselő és Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár. A képviselők meglátogatták azt az általános iskolát is, ahol korábban szegregáció miatt indított és évekig tartó perben a bíróság végül kimondta, hogy az államnak és az önkormányzatnak 100 millió forintos kártérítést kell fizetnie a roma családoknak.
A kártérítést azért ítélték meg, mert a Nekcsei Demeter Általános Iskolában 2004 és 2017 között származásuk alapján különítettek el roma és nem roma gyerekeket.
Mindez például azt jelentette, hogy külön osztályba járatták a roma gyerekeket, nem tartották meg nekik az informatika órákat, nem vehettek részt az úszásoktatásban, alig találkoztak a nem roma gyerekekkel, mert külön emeleten voltak, nem engedték be őket a farsangi bálba, és nem vitték őket osztálykirándulásra – derült ki a per során a gyerekek vallomásából.
Mint mindig, a szegregáció ebben az esetben is, komoly károkat okozott a gyerekek életében: sokan le sem tudtak érettségizni, voltak, akik írni-olvasni is csak alig tanultak meg.
A MTI közlése szerint a mai gyöngyöspatai sajtótájékoztatón az államtitkár arról beszélt, a zavartalan munkavégzés körülményeinek biztosításával meg kell védeni a munkájukat ellátó pedagógusokat.
Maruzsa Zoltán közölte: a gyöngyöspatai szegregációs iskolaügy és a napokban egy nagykátai iskolában történt tanárbántalmazás is igazolja, hogy az oktatási intézményekben előforduló, pedagógusokkal szembeni erőszakos esetek szaporodása romló tendenciákat mutat. Ennek visszaszorítása érdekében a kormány az érintett és erre igényt tartó oktatási intézményekben iskolarendészet felállítását és biztonsági kamerarendszer kiépítését tervezi.
Mint elmondta a kezdeményezés elsődleges célja nem az elkövetők kriminalizálása és büntetése, hanem a megelőzés. Mivel a pedagógusbántalmazások zömét 12-14 éves korú fiatalok követik el, fontolóra kell venni a büntethetőség életkori határának leszállítását is – tette hozzá.
Ahogy arról korábban írtunk, a szegregációs perben megítélt kártérítést a kormány nem fizetné ki. A minisztérium álláspontja az, hogy elsősorban a gyöngyöspatai roma gyerekek érdekeit kell szem előtt tartani: az oktatásban érte őket kár, ezért nem pénzzel, hanem oktatással, fejlesztésekkel, képzéssel, nyelvtanulással kell kárpótolni ezeket a gyerekeket. Erről múlt csütörtökön küldtek postai levelet az összes érintettnek, választ még senkitől sem kaptak.
Az Emmi a gyöngyöspatai „roma gyerekek érdekeit tartja szem előtt", nem fizetne, oktatással kárpótolná őket
Ja, és a szegregáció a balliberáris kormány idején alakult ki. Csak, hogy tudják! A gyöngyöspatai roma gyerekek érdekeit kell szem előtt tartani - így reagált a nemzetiségi ombudsmanhelyettes nyilatkozatára az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) csütörtökön. „Gyöngyöspatán a szegregáció a balliberális kormány idején, az önkormányzati iskolafenntartás időszakában alakult ki.