Ha Rákosi Mátyás látná mindezt, egészen biztosan csettintene

  • narancs. hu
  • 2018. január 7.

Belpol

De nem látja. Csett.

Az RTL Klub Híradója megszólaltatta Balla István pedagógust, aki korábban kifejezte nemtetszését amiatt, hogy egy komáromi iskolában nyilvános felületen listázzák azokat a diákokat, akik intőt vagy rovót kaptak. Ez jogsértő, még a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság szerint is. A tanár azt is elmondta, hogy az iskola igazgatója számon kérte a nyilatkozata miatt.

Az eset nyomán a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal kiadott az iskoláknak egy útmutatót arról, hogyan kell kezelni az olyan eseteket, amiknek következtében „negatív sajtóhírek” keletkezhetnek: hírzárlatot kell elrendelni, a feltett kérdésekre adott választervezetet pedig be kell adni a hivatalnak ellenőrzésre, derült ki az RTL Híradójából.

Vagyis még az iskolák igazgatói sem nyilatkozhatnak csak úgy a sajtónak, mindent láttamoznia kell a hivatalnak.

A riportban Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke aggodalmát fejezte ki: ezek után még kevésbé mernek majd megszólalni a tanárok, iskolai dolgozók, mert az igazgatók és tanárok tarthatnak a következményektől. A szakszervezet fontolgatja, hogy az alapvető jogok ombudsmanjához fordul.

„Ha Rákosi Mátyás látná mindezt, egészen biztosan csettintene”

– mondta Mendrey.

 

 

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.