Hadházy: Mit kerestek a honvédség repülői Pakisztánban?

  • narancs.hu
  • 2022. november 19.

Belpol

Ha volt észszerű célja az odarepülésnek, akkor elnézést kér azért, amit előtte és utána írt.

Mit kerestek többször is Pakisztánban a Magyar Honvédség Airbus utasszállító repülőgépei – tette fel a költői kérdést Hadházy Ákos országgyűlési képviselő szombaton a Facebookon. Hivatalos választ nem vár, mert – mint írja – az utóbbi időben a honvédség nyíltan megtagadja, hogy tájékoztassa őt. Legutóbb az Orbán család római útjával kapcsolatban tett fel kérdéseket, hiába.

Csak remélni lehet – írja –, hogy a csütörtöki útnak nem az volt a célja, hogy Ruszin-Szendi Romulusz vezérkari főnök meglátogassa pakisztáni kollégáját, viszonozva annak udvariassági vizitjét. Mert ha mégis, az felháborító: „egy ilyen kiruccanás ezzel a röpcsivel alsó hangon 35 millióba került Önöknek” – írja Hadházy.

Szerinte ha a vezérkari főnöknek megfelelt volna, hogy 7 óra helyett 15 óra alatt repüljön Karacsiba, akkor 350 ezer forintért is talált volna menetrend szerinti járatot. 

„Ugyanez a helyzet, ha a szeptember végén bejelentett 10 millió forintos, a több millió pakisztáni árvízkárosultakat »megsegítő« gyógyszerszállítmányt vitte volna a gép. Egyrészt akkor nem voltunk nagyon gyorsak, másrészt az is egy olyan kis tömegű szállítmány, amit a teljes gép kiküldésének költsége helyett töredékéért feladhattak volna valamelyik cargo cégen keresztül. Ha tényleg volt valami ésszerű célja a katonai repülésnek, akkor elnézést kérek a honvédségtől, de egyrészt ennek oka az eddigi törvénytelen titkolózásuk, másrészt az eddig látott rengeteg, iszonyatosan, felháborítóan pazarló repülésük. Azt pl. talán már nem is tudják überelni, amikor a minap Kövért a luxus jettel kivitték a Szultánságba és ott is hagyták. Lehet, hogy így akarják elérni, hogy a GDP 2 százaléka legyen a honvédségi kiadás, a NATO elvárásai miatt… Ha pl. tényleg a vezérkari főnök repült csak ki a 150 fős utasszállítóval a kollégájával teázni és újfent megbeszélni a nemzetközi helyzetet(vagy béketárgyalásra??), akkor simán le is mondhatna (egy normális országban)” – vonja le a következtetést a képviselő.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.