Havi 89 millió forintba kerül Orbán 99 helyettes államtitkára

  • Böszörményi Jenő
  • 2015. június 17.

Belpol

És ebben nincsenek benne a különféle egyéb juttatások és járandóságok!

A Miniszterelnökség közérdekű adatkérésünkre rendelkezésünkre bocsátotta a kormányzat helyettes államtitkárainak fizetési adatait. Az adatokat a 2015. május 1-jei állapot szerint kértük és kaptuk meg: ekkor 99 helyettes államtitkár dolgozott Orbán Viktor harmadik kormányában. A helyettes államtitkári kar létszáma egy ideje már a 100-as szám körül mozog: nemrég még 102-en voltak, most 99-en.

Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára

Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára

Fotó: MTI

A május 1-jei adatok szerint a 99 helyettes államtitkár munkájáért pár tízezer forint híján havonta 89 milliót fizetnek az adófizetők, ami éves szinten összességében 1,07 milliárd forinttal terheli a költségvetést. A helyettes államtitkárok emellett további juttatásokra is jogosultak: cafeteria, egészségügyi ellátás, gépkocsihasználat és a többi, no meg persze a szokásos laptop-mobil-táblagép kombó is a kelléktár része. Az utóbbiakra vonatkozó konkrét adatokat még várjuk.

A közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény szerint a helyettes államtitkárok illetménye a miniszter kizárólagos, át nem ruházható hatáskörében legfeljebb 30 százalékkal megemelhető (ez az ún. eltérítés). Az egy híján 100 helyettes államtitkár közül 42 esetében a tárcavezető a maximális eltérítéssel élt, s ezzel közel egymillió forint közelébe emelte beosztottjai fizetését – amely igy alig 25 ezer forinttal marad el a „rendes” államtitkárokéitól. Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter és Hende Csaba honvédelmi miniszter nem differenciáltak vezető munkatársaik között: egységesen valamennyi helyettes államtitkáruknak megadták a 30 százalékos emelést. Az Emmiben 19, a HM-ben pedig 3 helyettes államtitkár vihet így haza havonta 972 200 forintos fizetést. A nagy többség bérpapírján a Varga Mihály vezette Nemzetgazdasági Minisztériumban is 30 százalékkal megtoldott összeg szerepel (10 fő a 13-ból), de van maximális emelés az igazságügyi, a földművelésügyi tárcánál (1, illetve 2 fő) és a Miniszterelnökségen is (6 fő).

Különleges eset a Belügyminisztérium közfoglalkoztatásügyi és vízügyi helyettes államtitkáráé, Hoffmann Imréé, aki a Miniszterelnökség által megküldött kimutatás szerint 30 százaléknál is többet kap – igaz, nem sokkal. Mindenesetre tény, hogy a táblázatban szereplő 976 ezer forintos összeg magasabb – még ha csak pár ezer forinttal is – a törvény által engedélyezett plafonnál. Hogy ennek mi a magyarázata, egyelőre nem világos; várjuk a kormányszervek indoklását.

Szijjártó Péter a Külgazdasági és Külügyminisztériumban szintén egységesen emelt: helyettes államtitkárai – a 20 százalékos növekménynek köszönhetően – havi 897 500 forintért járnak munkába. A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban Seszták Miklós egy kicsit szűkmarkúbb, csak 10 százalékot emelt (Boros Anita vagyonpolitikáért felelős helyettes államtitkár viszont megkapta a 30 százalékot). „Tízszázalékosokból” egyébként összesen 31 van.

Ha összesítjük az adatokat, azt kapjuk, hogy a 99 helyettes államtitkár közül 92-nek emelték meg a fizetését valamennyivel, s 62 olyan helyettes államtitkár dolgozik a kormányban, akinek az illetményét 20 százalékkal vagy annál is nagyobb arányban növelte főnöke. Ez igen nagyfokú elégedettséget jelez a tárcavezetők részéről.

A végére hagytuk azokat, akiknek – ki tudja, miért – egy fillérrel sem emelték meg a havi járandóságát. Mindössze heten vannak: Csampa Zsolt a BM-ből, Gál Péter az FM-ből, Marczinkó Zoltán, (az időközben távozott) Modori László és Ruszinkó Ádám az NGM-ből, végül Szalay-Bobrovniczky Vince a Miniszterelnökségről, a hetedik pedig nem más, mint Havasi Bertalan miniszterelnöki szóvivő, aki évek óta hűségesen szolgálja és védi Orbán Viktort. Mellőzöttségének okairól csak találgathatunk. Persze vannak, akik számára a főnök közelsége – és kólásdoboza – mindennél többet ér.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.