Holnap veled basznak ki? – Ez volt az év utolsó gigatüntetése

Belpol

Sok ezer dühös ember vett részt a december 16-i kormányellenes tüntetésen. Sem a széttartó témák, sem a szervezők nem tudták összefogni a tömeget.

A Nincs hova hátrálnunk! elnevezésű demonstráció minden bizonnyal az utolsó volt az idei kormányellenes tömegtüntetések sorában. Egyúttal a legfurcsább is. Az abszurditás érzékeltetéséhez legyen elég annyi, hogy míg fél 9 körül az Alkotmány utcai színpadon Iványi Gábor lelkész Ézsaiás próféta könyvéből olvasott fel, tőle száz méterre a tüntetők „Holnap veletek basznak ki!” felkiáltással indítottak tétova rohamot a Parlamentet védő rendőrsorfal ellen.

false

 

Fotók: Németh Dániel

Az őszi–téli tüntetéssorozat a karácsonyi pihenőhöz közeledve egyre határozottabb franchise jelleget kezd ölteni. Ez nemcsak abból látszik, hogy a József Nádor téri gyülekezéskor a szokásos perec/forralt bor mellett már magyar és EU-s zászlókat, egyéb kormánybuktató termékeket is kapni lehetett, hanem abból is, hogy követhetetlenül sok, általában informális csoport száll be a szervezésbe. A mai demonstráció a Szabad Oktatást! kezdeményezése volt, de a szervezők és a szónokok sorában sokan feltűntek a korábbi tüntetések vezéralakjai közül is.

false

A szervezés ennek ellenére nem volt hibátlan. A vonulással együtt több mint 3 órás időtartam ebben a hidegben eleve nagyon hosszú, ráadásul a hangtechnika is hagyott maga után kívánnivalót. A legnagyobb baki mégis az volt, hogy amikor a tömeg már megérkezett a Kossuth térre, a József Nádor térről áthozott színpadot még nem sikerült összerakni, így keletkezett egy minimum negyedórás lyuk, ami alatt a tüntetők egy része az Alkotmány utcától átment az Országház elé. Kialakult az a helyzet, hogy míg 2-3 ezer ember a beszédeket hallgatta, legalább ezren a rendőrökkel néztek farkasszemet, sok százan meg nemigen tudták eldönteni, kihez csatlakozzanak. A színpadi beszédeket hallani ugyan lehetett a Parlamentnél, ám amint az ottani tömeg skandálni kezdett, érteni már nem nagyon.

Mendrey László

Mendrey László

Fotó: Németh Dániel

Holott a beszédek nem voltak rosszak. Különösen a hátrányos helyzetű csoportokra koncentráló szónoklatok tartalmaztak fontos gondolatokat; a téma hangsúlyos megjelenítése, a szolidaritás inspirálása pedig dicsérendő, hiszen tüntetni még mindig inkább a középosztály jár. Szalai József, a Rosta Rokkant Mozgalom felszólalója azt emelte ki, hogy „minden magyar felelős minden magyarért”. Szerinte a rokkantnyugdíjak kormányzati felülvizsgálata a lassú halálba küldi az érintetteket, és míg az ország harmada éhezik, a politikusok milliárdokat felejtenek ki vagyonnyilatkozataikból. Varga Attila, az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány önkéntese (vele készített interjúnk itt olvasható) úgy látja, hogy a szegregált oktatás gyakorlata és várható kormányzati megerősítése csak újratermelheti a nyomort. Két roma fiatal példáját hozta fel, akik bár jó tanulónak számítanak a cigányiskolában, nincs esélyük a gimnáziumi felvételinél és az érettséginél, mert nem kaptak színvonalas oktatást. „Értük, Nikiért és Józsikáért kell kiállnunk” – mondta Varga.

Varga Attila

Varga Attila

 

Erős pillanat volt a Rehab Critical Masstől érkező Kiss Csaba beszéde. Kiss fogyatékossága miatt mondanivalóját csak tolmács útján hallgathatta meg a közönség, mégis hatalmas ovációval fogadták, hogy olyan társadalomban szeretne élni, „amelyben a szolidaritás életforma, nem egy elvont, kisajátítható fogalom”. A Város Mindenkié delegáltja, Jónás Amália azt mutatta be, hogy a kormány intézkedései egyre több embert tesznek szegénnyé és hajléktalanná. A kiszolgáltatott csoportok problémáinak komplex bemutatása után a tüntetők is átérezhették, hogy „egyre több ember nyakán szorul a hurok”.

Kiss Csaba

Kiss Csaba

 

A problémák bemutatása tehát érzékletes volt, ám a tüntetők nem találták meg az új internetadót, azt az ügyet, ami összegyűjthetné a felgyülemlett indulatokat, és a konkrét cselekvésre is lehetőséget kínálna. A tálcán kínálkozó vasárnapi zárva tartást érthetetlen módon mellőzték a szervezők, a felháborodást felszítani hivatott poénok inkább kínosak voltak, és a radikálisabb beszédek sem feltétlenül győztek meg mindenkit. A tüntetéshullám „rendszerkritikus” irányzatát vivő Nem némulunk el csoport képviseletében Krasznahorkai Emma most nemcsak az elmúlt 25 évet küldte el, hanem valamiféle víziót is megpróbált fölvázolni – mérsékelt sikerrel. Ha jól értem, Krasznahorkai a korrupt pártok helyett független és önszerveződő csoportosulásokra bízná a fontos döntéseket, vezetés pedig nem lenne, csak egy informáló és javaslatokat megfogalmazó koordináló bizottság. Az sajnos nem derült ki, hogy miként jönnének létre ezek a csoportok, és hogyan kezelnék az óhatatlanul kialakuló véleménykülönbségeket. Marek Bertram hasonlóan radikális, de legalább konkrét javaslattal állt elő: ha a parlamenti ellenzék szerint nincs demokrácia, vonuljanak ki az Országgyűlésből!

false

Szép kezdeményezés volt a Nincs hova hátrálnunk!, de ennél több útmutatást kell adnia annak, aki cselekvésre szeretné bírni a kormánykritikus tömegeket. Nem véletlen, hogy a kezdeti düh is hamar semmivé vált a Parlamentnél. Ettől függetlenül nincs kétségünk afelől, hogy ezek az emberek januárban is az utcán lesznek.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.