Huszonnégy órás sztrájkba kezdtek Makón

Belpol

A munkabeszüntetés után tárgyalnak újra a vezetéssel a gumigyáriak.

Huszonnégy órás munkabeszüntetésbe kezdtek a dolgozók szerdán délután kettőkor a Contitech Fluid Automotive Hungária Kft. makói gyárában. A Makói Gumiipari Szakszervezet (MGSZ) sztrájkbizottsága és a csatlakozók jobb munkakörülményeket szeretnének elérni.

Az üzem a Continental-csoporthoz tartozik. A nagyvállalat kommunikációs vezetője, Hornyacsek Zoltán a Narancs.hu-nak azt írta, a kft. szeretne megállapodni a dolgozókkal, mert a sztrájkhelyzet „üzleti károkat okoz”,

de továbbra sem szeretne külön egyezséget kötni az MGSZ-szel, csak a három szakszervezettel együtt akar tárgyalni a kollektív szerződésről.

A dolgozók jogait tiszteletben tartja, tudomásul veszi a sztrájkot, és „ezen átmeneti időszakban is folyamatosan biztosítja a viták tárgyát képező juttatásokat” – írta a kommunikációs vezető.

A felek legközelebb csütörtökön, a sztrájk után, délután fél 3-tól ülnek újra tárgyalóasztalhoz.

Az MGSZ titkára, Hajdú Roland az MTI-nek nyilatkozva emlékeztetett, a vállalat tavaly nyáron egy 23 éves kollektív szerződést mondott föl, arra hivatkozva, hogy elavult. Azt is mondta, a sztrájktörvény szerint sztrájk nem irányulhat kollektív szerződés kikényszerítésére – az MGSZ nem is ezt akarja közvetlenül, hanem a nyomásgyakorlással konkrét követeléseiknek szeretnének érvényt szerezni.

A múlt heti figyelmeztető munkabeszüntetést követő nyolc órás sztrájk támogatottságáról eltérő adatokat közölt az MGSZ és a Contitech.

A szakszervezet szerint „a számháborúnak” nincs értelme.

Kérték a munkaerő-kölcsönző céggel kapcsolatban álló kollégákat, hogy bár voltak közöttük is, akik csatlakoztak volna, ne sztrájkoljanak, mert nekik olyan szerződésük van, hogy bármikor indoklás nélkül felmondhatnak nekik. A makói üzem működése jórészt azon múlik, hogy a kazánnál és az extrudernél dolgoznak-e. Mivel mindkét munkaállomáson nagy a sztrájk támogatottsága, ez kihat az egész üzem működésére – és valóban érzékenyen érinti a kft.-t.

A sztrájkolók mellett a győri Audi-gyárban dolgozók érdekképviselete is kifejezte szolidaritását, és információink szerint a Continental szegedi üzemének munkásai is támogatják a makóiakat.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.