Ismét összehívják a nemzetbiztonsági bizottságot Pegasus-ügyben

Belpol

Pintér Sándort, Szijjártó Pétert, Benkő Tibort és Varga Juditot is meghívja a nemzetbiztonsági bizottság szeptember 20-i ülésére Stummer János, a bizottság elnöke.

„Ahogy már júliusban, a Pegasus-ügy kirobbanása után nem sokkal jeleztem, a parlament őszi ülésszaka kezdetének legelejére összehívom a nemzetbiztonsági bizottságot. Érthetetlen módon még nem kaptuk hivatalos értesítést az őszi ülésszak kezdetéről, de a folyosói pletykák szerint ez várhatóan szeptember 20-án lesz, ezért én ezen a napon reggel 8 órára hívom össze a nemzetbiztonsági bizottság következő rendes ülését, amelyre négy, az ügyben érintett minisztert is meghívok” – mondta a Narancs.hu-nak Stummer János.

A jobbikos politkus elmondta, hogy a szeptember 20-i bizottsági ülésre meghívja Benkő Tibor honvédelmi minisztert, aki a Katonai Biztonsági Hivatalt (KBH) felügyeli, Szijjártó Péter külügyminisztert, aki az Információs Hivatalon (IH) keresztül a külföldi hírszerzésért felel. Várja a bizottság ülésére Pintér Sándor belügyminisztert, aki az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH), a Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemező Központ (TIBEK) és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat működéséért felel. Meghívja továbbá Varga Judit igazságügy-minisztert, aki a megfigyeléseket engedélyezi - még ha ezt a feladatot ki is adta egyik államtitkárának.

„Évente egy olyan ülést kell tartania a nemzetbiztonsági bizottságnak, amelyen a titkosszolgálatokért felelős miniszterek beszámolnak a végzett munkáról és kérdéseket lehet feltenni neki. Ezt az ülést szeptember 20-ra hívom össze” – ismertette portálunkkal Stummer János. Hozzátette,

a megjelenés Benkőnek, Szijjártónak és Pintérnek törvényi kötelezettsége,

Varga Judit pedig belátása szerint dönthet. „Nincs különösebb illúzióm, miként áll majd a kérdéshez az igazságügy-miniszter” –jegyezte meg.

A nemzetbiztonsági bizottság jobbikos elnöke kifejtette, „benne van a pakliban egy újabb bojkott a kormánypárti bizottsági tagok részéről”. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy a júliusi helyzettel szemben, amikor a testület fideszes tagjai távollétükkel akadályozták meg a bizottság ülését, most megkezdődik az Országgyűlés őszi ülésszaka, ezért Stummer szerint a három, titkosszolgálatokat felügyelő miniszternek meg kell jelennie a testület előtt. Ezért nagy részben a Fidesz bizottsági képviselőin múlik majd a határozatképesség biztosítása. Ez pedig súlyos politikai felelősség – húzta alá Stummer. Felhívta a figyelmet arra, hogy a jövő áprilisi országgyűlési választásig hátralévő hat hónapban nem lehet szabotálni a nemzetbiztonsági bizottsági üléseket, így mindenképpen szó esik majd a Pegasus-ügyről. A Jobbik politikusa kitért arra is, hogy csak ebben az évben három ülése mindenképpen lesz a grémiumnak.

Ellenzéki bírálat az ellenzéknek

„A nemzetbiztonsági bizottság ellenzéki képviselői súlyos hibát követtek el a nyár közepe óta, hogy engedték elülni ezt a roppant fontos ügyet, és nem tematizálták, pedig mindannyiunk bőrére megy ez a játék” – mondta a Narancs.hu-nak Gulyás József, a bizottság egykori SZDSZ-es tagja. Nincs ugyanis információ arról, hogy az eltelt közel két hónapban a testület ellenzéki tagjai megkeresték volna a szolgálatok főigazgatóit, hogy kérdéseket tegyenek fel nekik. „A politikusoktól csak politikus válasz várható, főként a bizottsági ülésen. De négyszemközti beszélgetések a szakmai irányítókkal, a szolgálatok főigazgatóival, sokkal konkrétabb és mélyrehatóbb lenne. Több információt lehetne megtudni. Ám ilyen találkozók nem voltak, mert ha lettek volna, tudnánk róla” – hangsúlyozta Gulyás József, aki szerint az ügy ébren tartása és felgöngyölítése érdekében az újságírók sokkal többet tettek a politikusoknál.

A megfigyelési botrány legfrissebb fejleményével, azzal, hogy mint kiderült, Páva Zoltán volt MSZP-s képviselőt, az ezalenyeg.hu című ellenzéki portál tulajdonosát is lehallgatták, ebben a cikkünkben foglalkoztunk:

A Pegasus-botránnyal kapcsolatos cikkeinket pedig itt gyűjtöttük össze.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?