Iványi Gábor: Lehetnek még akciók ellenünk

Belpol

A NAV múlt hétfői razziája után is működnek tovább a karitatív egyesület és az egyház intézményei.

„Az ember hajlamos gyűlölni azt, aki kicsit más, mint ő; ma is olyan világot élünk, amikor a hatalom ezt kihasználja, a gyűlöletet használja pozíciója megőrzése érdekében” – mondta Iványi Gábor lelkész, az Oltalom Karitatív Egyesület elnöke múlt pénteken Siófokon, amikor együtt gyújtott gyertyát a kommunizmus áldozatainak emléknapján Lengyel Róbert siófoki polgármesterrel és Potocskáné Kőrösi Anita parlamenti képviselővel, az egységes ellenzék képviselőjelöltjével.

Iványi idézte a Bibliát, miszerint „szeressétek az ellenségeiteket”; szerinte a gyűlöletből kivezető út állhatatosan tenni a jót és elviselni, amit ezért „cserébe” kapunk. Azt mondta: „Erő és bátorság ahhoz kell, hogy a jóval szembesítsük a gonoszt és ne gyűlölettel, erőszakkal. Meg kell próbálni! Igaz, hogy egy fecske nem csinál nyarat, de egy fecske után jól tudjuk, hogy jön a többi is, és eljön a nyár is; mi pedig abban bízunk, hogy egy fecskeként is követendő példa vagyunk.”

Az Iványi Gábor vezette egyesületénél több helyszínen múlt hétfőn tartott házkutatást a NAV, majd közleményében az adóhatóság 3 milliárdos járuléktartozással gyanúsította meg a szervezetet, azt állítva, hogy dolgozóitól 2015 és 2019 között levonta a járulékot, de nem fizette be. Az egyesület vezetőjét, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség egyházi elnökét erről kérdeztük a siófoki rendezvény után.

magyarnarancs.hu: Valós az a gyanú, tényleg összegyűlhetett 3 milliárdos tartozásuk? 

Iványi Gábor: Igen. Ők viszont 12 milliárddal tartoznak nekünk. Pontosabban ekkora összeggel az állam, de a NAV-ot is pereljük, mert az elmúlt hat évben teljesen törvénytelenül  tartották vissza az 1 százalékunkat. Ez 2 milliárd forintra rúg. Bepereltük az adóhatóságot, mert én sem ajánlhattam fel a saját egyházamnak az 1 százalékomat. Olyan választ kaptam, hogy nem létező szervezetnek akarom felajánlani. A pert végül megnyertem, nekem adott igazat a bíróság, azzal, hogy a NAV nem mondhat ilyet. Most azért pereljük a NAV-ot, mert azt a választ kaptuk tőlük: ez nem jelenti azt, hogy bárki fölajánlhatja nekünk az 1 százalékát, mindenki perelje be a NAV-ot. Ez cinikus válasz. Szerintünk ez egy nyerhető per és a 2 milliárd ugyan nem 3, de nagyon sokat jelentene nekünk. Ezért is mondom, semmi nem indokolta azt, hogy betörjék az ajtóinkat, lefoglalják a számítógépeinket. Mindent, amit kértek, készséggel megmutattuk.

magyarnarancs.hu: Valóban nem fizették be az alkalmazottaik után a járulékukat? Erről tudtak a dolgozók?

IG: Nem fizettük be, mert nem tudtuk miből befizetni. Tudták a dolgozóink, hogy a nettó bért mindenkinek kifizetjük. Nem arról van szó, hogy nem akartuk befizetni, mert amikor megnyertük a strasbourgi pert, akkor is visszamenőleg 2017-ig mindenki után rendeztük a befizetnivalót. Most is erre készülünk; ha végre egyszer tisztességesen rendezi az állam a tartozását, abban a pillanatban mindenkinek rendbe tesszük a dolgait.

Ha egyébként a dolgozóink elmennek orvoshoz, van biztosításuk, mindenki be van jelentve szabályosan. Aki nyugdíjba megy, gyesre megy, hozzá tud jutni a neki járó pénzhez.

magyarnarancs.hu: Okozott-e fennakadást a múlt hétfői NAV-akció intézményeik működésében?

IG: Bár vittek el számítógépeket, minden intézményünk működik tovább. A legérzékenyebb pont a kórházunk működése, hiszen például a gépek segítségével lehet receptet írni. A velünk szembeni törvénytelenségek miatt átálltunk afféle hadigazdálkodásra. Mindenre fel vagyunk készülve, arra is, hogy lesznek még akciók ellenünk, de a pénzünket megpróbáljuk megóvni. 

Egyébként 1981-ben lett bevett egyház lett a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség. A rendszerváltás után, 1990-ben a törvény ezt megerősítette, majd az Orbán-érában elvették tőlünk. Negyvenezer támogatóval, 1 százalékot felajánlóval az ötödik legtámogatottabb magyarországi egyház vagyunk. Mégse adják vissza jogainkat, nem lehetünk elismert egyház. De mindig bíztunk a bíróságokban. Noé óta minden közösség bíróságot állít fel, mely a bosszú jogát is átveszi, azért is, hogy az emberek között ne legyen gyűlölet.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.