Akciók az I. kerületi polgármester lejáratására

Izomagyból nyomják

Belpol

Amióta az ellenzék elveszítette a többséget a kerület képviselő-testületében, a kormánypárti képviselők, két kiugrott jobbikossal kiegészülve, megpróbálják ellehetetleníteni a polgármestert. A vagyonkiszervezés és jogkörmegvonás, amit tető alá hoztak, figyelmeztető lehet minden ellenzéki önkormányzat számára.

A 2019-es önkormányzati választás kormánypárti szempontból egyik legfájdalmasabb vesztesége – a főpolgármesteri poszt mellett – az I. kerület elbukása lehetett. Addigra a Várat a kormánypárt már amolyan saját játszóterének tekintette: annak az évnek az elejétől a köztársasági elnök hivatala mellé a miniszterelnöké is odakerült. Mellbevágó léptékben beindult a Nemzeti Hauszmann Program is, azaz a Várnegyed átépítése, a kerület tereinek a kormány ízlésvilágához és történelmi víziójához alkalmazkodó átfazonírozása. Mindezek mellett a várbeli önkormányzati lakások afféle jutalmi rendszerben való kiosztása – a leghíresebb eset talán Bayer Zsolt bérleti szerződésének a nyilvánosságra kerülése volt – is azt mutatta, hogy a kerület káderekkel feltöltése valóban létező irányvonal. Ezek után hathatott valóságos sokként kormányoldalon, hogy egy ellenzéki jelölt, V. Naszályi Márta, ha nem is nagy többséggel, de le tudta győzni a kerületet 1998 óta irányító fideszes Nagy Gábor Tamást (aki azóta vilniusi konzulként vigasztalódhat). A rendszerváltás óta nem fordult elő, hogy a Várkerület ne a jobboldal kezében lett volna (Nagy Gábor Tamás előtt két MDF-es polgármestere volt a kerületnek, Ligeti Imre és Katona Tamás), várható volt, hogy ezt sem a hivatala ablakán kipillantó miniszterelnök, sem a választókerületet – igaz, inkább a Duna túlpartjáról – 2018-ig a parlamentben képviselő Rogán Antal nem hagyja annyiban.

A reváns lehetősége meglehetősen hamar eljött a kormányoldali erők számára: a 2022-es országgyűlési választáson Gelencsér Ferenc momentumos politikus, a párt jelenlegi elnöke az ellenzéki közös listáról bekerült a parlamentbe, ami az összeférhetetlenségi jogszabályok miatt azzal járt együtt, hogy le kellett mondania addigi önkormányzati képviselői és alpolgármesteri pozíciójáról. Gelencsér 2019-ben a Momentum–DK–MSZP–Párbeszéd–LMP–Jobbik–Várunk Egyesület közös jelöltjeként a kerület 5. számú egyéni választókerületének mandátumát szerezte meg. Távozása után tehát erre a körzetre, a Vérmező környékére írtak ki időközi egyéni választókerületi képviselő-választást 2022. szeptember 11-re. Az időközi választásokhoz képest viszonylag magas, 37 százalékos részvétel mellett tartott voksolást végül a kerületi Fidesz-elnök, Böröcz László asszisztenséből lett jelölt, Fazekas Csilla mindössze hatvanszavazatnyi különbséggel nyerte meg az ellenzéki jelölttel, Korsós Borbála Erzsébet alpolgármesterrel szemben. Nem mellékes tény, hogyan sikerült a szűk többséget összeszednie a helyi Fidesznek: dokumentálhatóan megnőtt ugyanis a választás előtt bizonyos kerületi ingatlanokba bejelentkezők száma. Az Ostrom utca 16.-ban például Baczkó Norbert, a Fidelitas alelnöke, Rogán Antal minisztériumi beosztottja is otthonra talált – nem is egyedül. Fazekas egyébként a kampányban a köztisztaság kérdését találta meg magának, és egyik legfontosabb ígérete a szemetesedények számának növelése volt.

A tizenöt tagú képviselő-testületben döntően megváltoztak az erőviszonyok: korábban az ellenzéki összefogásnak jelentősnek mondható, 10-5-ös többsége volt, ám Fazekas győzelmével ez 9-6-ra módosult. Csakhogy két korábban Jobbik-színekben indult, később rövid ideig a Bencsik János-féle Polgári Válasszal is kísérletező képviselő, Zsitnyák János, illetve Varga Dániel tulajdonképpen átállt a fideszes oldalra, és ezzel meglett a kormánypárt többsége a 7 megmaradt ellenzéki képviselővel szemben. Tavaly ősszel valósággal kinyílt Pandora szelencéje a kerületben – nem véletlen, hogy (ha már az átálló jobbikosoknak nem köszönhette meg) Fazekas Csillával közös szelfin „Várfoglalás” felkiáltással ünnepelte a sikert Orbán Viktor is a közösségi oldalán.

 
V. Naszályi Márta
Fotó: Facebook 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.