„Júdáspénz”, „fideszes kém”, „áruló” – össztűz az átállt LMP-s képviselőre

Belpol

Tartósnak tűnik a konfliktus a baloldal és az LMP között a XVI. kerületben, ahol az utóbbi párt képviselője nem csatlakozott az ellenzéki frakcióhoz.

A helyi ellenzék júdáspénzt elfogadó megélhetési politikusnak bélyegezte Mizsei Lászlót, aki a frakciók és bizottságok megalakulásáról döntő október végi képviselő-testületi ülésen bejelentette, nem csatlakozik a közös ellenzéki frakcióhoz.

Pedig Mizsei nem tartozik a „futottak még” politikusok közé a XVI. kerületben, hiszen október 13-án egyéniben győzedelmeskedett, és erre az ellenzék soraiból mindösszesen ketten voltak csak képesek: a szocialista Abonyi János és Vajda Zoltán független jelölt.

A szerény egyéni mandátumszám kompenzációs listáról három taggal egészült ki. Ebből alakult volna meg a 6 fős frakció, ami így is kevés a helyi politika uralásához a 11 tagú Fidesz-frakcióval szemben. Ugyanis a kerület azon kevés budapesti városrészek közé tartozik, amelyet a kormánypárt képes volt megőrizni. Sőt a polgármesterüket, Kovács Pétert 57 százalékkal választották újra polgármesternek Nemes Gábor volt BKV-s szakszervezeti vezetővel, a DK-jelöltjével szemben.

Voltak feltételei

Persze a helyiek szerint Mizsei sehol sem lenne, ha az ellenzék nem sorakozik fel mögötte. Csakhogy a politikus jelezte: abban az esetben csatlakozik az ellenzéki frakcióhoz, ha az LMP számára biztosított egy külsős bizottsági hely mellé még egyet kap. Vajda Zoltán a Naranacs.hu-nak azt mondta, péntek este ultimátumszerűen kapták meg Mizsei erről szóló levelét, a feltételét nem teljesítették.

Mizsei kampányol

Mizsei kampányol

Fotó: Facebook/Mizsei László

Ezt követően került sor az október 29-i testületi ülésre, ahol a fideszes többség elfogadta Mizsei módosító indítványát, amellyel egy külsős bizottsági helyet adtak át az LMP-nek az ellenzék rovására. Ez felháborította a Vajdáékat, hiszen az LMP így a bizottsági elnöki és a bizottsági tagsága mellé két külsős bizottsági pozíciót kapott, amihez fogható bőséggel egyik ellenzéki párt sem rendelkezik a XVI. kerületben. Az MSZP közleménye szerint ezzel az LMP és Mizsei "bebizonyította, hogy némi júdáspénzért bármikor képes hátraarcra, ami nemcsak számára szégyen, de a rá szavazókat is becsapta. A helyi ellenzéki képviselők szerint a LMP kertvárosi jelöltje visszaélt a választók bizalmával, erkölcsileg lenullázódott!"

Vajda az ellenzék elárulásaként értelmezte Mizsei tettét, megélhetési politikusnak nevezte FB-posztjában: "Miután idén közös ellenzéki jelöltként szerzett 5 éves önkormányzati képviselői mandátumot, azonnal hátbatámadta korábbi szövetségeseit. Havi pár tízezer forint tiszteletdíjnövekményért - a Fidesz nyílt támogatásával - elérte, hogy neki eggyel több ún. külsős bizottsági helye legyen. Mindezért felrúgta az ellenzéki egységet és persze kilépett a közös frakcióból."

Nem lépett ki, mert nem lépett be

Mizsei lapunk megkeresésére tagadta Vajda vádjait: azt mondta, nem lépett ki a közös ellenzéki frakcióból, ugyanis értelmezése szerint oda soha nem lépett be. Éppen azért, mert nem teljesítették feltételét.

Azt kifejezetten sérelmezte, hogy a testületi ülésen az ellenzék szónoka a frakció tagjaként említette, miközben egyértelműen tudomásukra hozta, nem csatlakozik hozzájuk, ha az LMP nem kap még egy külsős bizottsági helyet. A "hátbatámadás" kifejezést azért utasítja vissza, mivel a választási megállapodásban az szerepelt, akkor alakítanak frakciót, ha 7 mandátumuk lesz, ez pedig nem teljesült.

Azt állította lapunknak, hogy már tavasszal felborult a megkötött az ellenzéki egyezség, ami pártonként két választókerületi jelöltet fixált. A Momentum és a DK a számukra kedvező EP-választást követően azonban további egy-egy választókerületre tartott igényt – ezt az LMP és a Jobbik kárára abszolválták.

Mizsei szerint az egyéni eredménye alapján – a jobbra húzó városrészben a KDNP helyi elnökét sikerült felülmúlnia – jogosult a plusz külsős bizottsági helyre. Ebből számára jövedelem nem keletkezik, hiszen nem ő fogja betölteni egyik külsős pozíciót sem. Már csak azért is abszurdnak tartja a megélhetési jelzőt, mondta a Narancs.hu-nak,  mert a szervezeti és működési szabályok szerint egy képviselő maximum két bizottsági helyért kaphat tiszteletdíjat.

Régi feszkó

Az LMP-s politikus azt is megjegyezte, a környezetvédelmi bizottság vezetését 2010 óta hagyományosan pártjának engedi át a Fidesz. Mivel nem csatlakozott az ellenzéki frakcióhoz, nem volt más választása, a polgármesternek jeleznie kellett, egyéni képviselőként mi az igénye.

Mizseit október 13. előtt is leárulózták, de akkor még nem a baloldalon

Mizseit október 13. előtt is leárulózták, de akkor még nem a baloldalon

Fotó: Facebook/Mizsei László

 

Mizsei szerint a DK és a Momentum fellépése felborította az egyensúlyt, amit tetézett "az alkalmatlan", helyismerettel nem rendelkező polgármester-jelöltjük, aki csúnyán kikapott. Mizsei jelezte: mindettől függetlenül nem zárkózik el az ellenzékkel való együttműködéstől a XVI. kerületben.

Vajda Zoltán Mizsei működését a 2018-as országgyűlési választás miatt is szóvá tette. Ugyanis Mizsei tavaly 7 százalékot szerzett, és az akkor még az Együtt színiben induló Vajdának 2 százalék hiányzott, hogy legyőzze a fideszes Szatmáry Kristófot.

A mostani ellenzéki konfliktus legnagyobb nyertese a Fidesz, amely persze rögtön rárepült az ügyre, több sajtóorgánuma úgy számolt be a XVI. kerületi ügyről, mint annak bizonyítékáról, hogy az ellenzéki összefogás nem működik. És nem ez az első alkalom, hogy az LMP helyi erős embere szerint borulnak az ellenzéki tervek: Csepelen is hasonló fordulat zajlott le az elmúlt napokban - bár a párt szerint ez sem "árulás", hanem konstruktív ellenzékiség.

Figyelmébe ajánljuk

Polt Péter írásbeli válaszából kiderül: azt sem tudja, miben folyik nyomozás

Elég súlyos ellentmondásra derült fény egy, az orosházi férfi kézilabdát érintő 1,3 milliárd forintos szabálytalan tao-felhasználási ügyben. A minden jel szerint költségvetési csalás gyanúja ügyében tett fel írásbeli kérdést Tóth Bertalan (MSZP) országgyűlési képviselő Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki azt válaszolta, hogy az ügyben nem indult büntetőeljárás. A Narancs.hu-t korábban és most is az ellenkezőjéről tájékoztatta a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága.  A Sportállamtitkárság hallgat az ügyben.

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.