„Júdáspénz”, „fideszes kém”, „áruló” – össztűz az átállt LMP-s képviselőre

Belpol

Tartósnak tűnik a konfliktus a baloldal és az LMP között a XVI. kerületben, ahol az utóbbi párt képviselője nem csatlakozott az ellenzéki frakcióhoz.

A helyi ellenzék júdáspénzt elfogadó megélhetési politikusnak bélyegezte Mizsei Lászlót, aki a frakciók és bizottságok megalakulásáról döntő október végi képviselő-testületi ülésen bejelentette, nem csatlakozik a közös ellenzéki frakcióhoz.

Pedig Mizsei nem tartozik a „futottak még” politikusok közé a XVI. kerületben, hiszen október 13-án egyéniben győzedelmeskedett, és erre az ellenzék soraiból mindösszesen ketten voltak csak képesek: a szocialista Abonyi János és Vajda Zoltán független jelölt.

A szerény egyéni mandátumszám kompenzációs listáról három taggal egészült ki. Ebből alakult volna meg a 6 fős frakció, ami így is kevés a helyi politika uralásához a 11 tagú Fidesz-frakcióval szemben. Ugyanis a kerület azon kevés budapesti városrészek közé tartozik, amelyet a kormánypárt képes volt megőrizni. Sőt a polgármesterüket, Kovács Pétert 57 százalékkal választották újra polgármesternek Nemes Gábor volt BKV-s szakszervezeti vezetővel, a DK-jelöltjével szemben.

Voltak feltételei

Persze a helyiek szerint Mizsei sehol sem lenne, ha az ellenzék nem sorakozik fel mögötte. Csakhogy a politikus jelezte: abban az esetben csatlakozik az ellenzéki frakcióhoz, ha az LMP számára biztosított egy külsős bizottsági hely mellé még egyet kap. Vajda Zoltán a Naranacs.hu-nak azt mondta, péntek este ultimátumszerűen kapták meg Mizsei erről szóló levelét, a feltételét nem teljesítették.

Mizsei kampányol

Mizsei kampányol

Fotó: Facebook/Mizsei László

Ezt követően került sor az október 29-i testületi ülésre, ahol a fideszes többség elfogadta Mizsei módosító indítványát, amellyel egy külsős bizottsági helyet adtak át az LMP-nek az ellenzék rovására. Ez felháborította a Vajdáékat, hiszen az LMP így a bizottsági elnöki és a bizottsági tagsága mellé két külsős bizottsági pozíciót kapott, amihez fogható bőséggel egyik ellenzéki párt sem rendelkezik a XVI. kerületben. Az MSZP közleménye szerint ezzel az LMP és Mizsei "bebizonyította, hogy némi júdáspénzért bármikor képes hátraarcra, ami nemcsak számára szégyen, de a rá szavazókat is becsapta. A helyi ellenzéki képviselők szerint a LMP kertvárosi jelöltje visszaélt a választók bizalmával, erkölcsileg lenullázódott!"

Vajda az ellenzék elárulásaként értelmezte Mizsei tettét, megélhetési politikusnak nevezte FB-posztjában: "Miután idén közös ellenzéki jelöltként szerzett 5 éves önkormányzati képviselői mandátumot, azonnal hátbatámadta korábbi szövetségeseit. Havi pár tízezer forint tiszteletdíjnövekményért - a Fidesz nyílt támogatásával - elérte, hogy neki eggyel több ún. külsős bizottsági helye legyen. Mindezért felrúgta az ellenzéki egységet és persze kilépett a közös frakcióból."

Nem lépett ki, mert nem lépett be

Mizsei lapunk megkeresésére tagadta Vajda vádjait: azt mondta, nem lépett ki a közös ellenzéki frakcióból, ugyanis értelmezése szerint oda soha nem lépett be. Éppen azért, mert nem teljesítették feltételét.

Azt kifejezetten sérelmezte, hogy a testületi ülésen az ellenzék szónoka a frakció tagjaként említette, miközben egyértelműen tudomásukra hozta, nem csatlakozik hozzájuk, ha az LMP nem kap még egy külsős bizottsági helyet. A "hátbatámadás" kifejezést azért utasítja vissza, mivel a választási megállapodásban az szerepelt, akkor alakítanak frakciót, ha 7 mandátumuk lesz, ez pedig nem teljesült.

Azt állította lapunknak, hogy már tavasszal felborult a megkötött az ellenzéki egyezség, ami pártonként két választókerületi jelöltet fixált. A Momentum és a DK a számukra kedvező EP-választást követően azonban további egy-egy választókerületre tartott igényt – ezt az LMP és a Jobbik kárára abszolválták.

Mizsei szerint az egyéni eredménye alapján – a jobbra húzó városrészben a KDNP helyi elnökét sikerült felülmúlnia – jogosult a plusz külsős bizottsági helyre. Ebből számára jövedelem nem keletkezik, hiszen nem ő fogja betölteni egyik külsős pozíciót sem. Már csak azért is abszurdnak tartja a megélhetési jelzőt, mondta a Narancs.hu-nak,  mert a szervezeti és működési szabályok szerint egy képviselő maximum két bizottsági helyért kaphat tiszteletdíjat.

Régi feszkó

Az LMP-s politikus azt is megjegyezte, a környezetvédelmi bizottság vezetését 2010 óta hagyományosan pártjának engedi át a Fidesz. Mivel nem csatlakozott az ellenzéki frakcióhoz, nem volt más választása, a polgármesternek jeleznie kellett, egyéni képviselőként mi az igénye.

Mizseit október 13. előtt is leárulózták, de akkor még nem a baloldalon

Mizseit október 13. előtt is leárulózták, de akkor még nem a baloldalon

Fotó: Facebook/Mizsei László

 

Mizsei szerint a DK és a Momentum fellépése felborította az egyensúlyt, amit tetézett "az alkalmatlan", helyismerettel nem rendelkező polgármester-jelöltjük, aki csúnyán kikapott. Mizsei jelezte: mindettől függetlenül nem zárkózik el az ellenzékkel való együttműködéstől a XVI. kerületben.

Vajda Zoltán Mizsei működését a 2018-as országgyűlési választás miatt is szóvá tette. Ugyanis Mizsei tavaly 7 százalékot szerzett, és az akkor még az Együtt színiben induló Vajdának 2 százalék hiányzott, hogy legyőzze a fideszes Szatmáry Kristófot.

A mostani ellenzéki konfliktus legnagyobb nyertese a Fidesz, amely persze rögtön rárepült az ügyre, több sajtóorgánuma úgy számolt be a XVI. kerületi ügyről, mint annak bizonyítékáról, hogy az ellenzéki összefogás nem működik. És nem ez az első alkalom, hogy az LMP helyi erős embere szerint borulnak az ellenzéki tervek: Csepelen is hasonló fordulat zajlott le az elmúlt napokban - bár a párt szerint ez sem "árulás", hanem konstruktív ellenzékiség.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.