Karsai György: „Csak így lehet morálisan létezni”

  • narancs.hu
  • 2020. december 18.

Belpol

Egyelőre nem tudni, milyen körülmények között indul el az új félév az SZFE-n.

Rengeteg a kérdőjel az SZFE jövő évi félévét illetően, egyelőre alapvető kérdésekre sem tudják az intézmény oktatói és hallgatói a választ. Ilyen kérdés például, hogy hol lesznek az órák és kik tartják azokat. „Egyszerűen nem tudjuk, hogyan fog indulni a félév, amit már az erőszakkal ránk kényszerített kuratórium szervez meg” – mondta évértékelő beszámolóján Karsai György, az SZFE doktori iskolájának vezetője a Republikon Intézet szokásos év végi – ezúttal –online eseményén.

Karsai a 2020-as év kapcsán arról is beszélt, hogy a viharfelhők már 2019-ben elkezdtek gyülekezni az intézmény felett, amikor is novemberben az egyetem szenátusa rektorjelöltnek állította Upor László egyetemi tanárt, és felterjesztette kinevezésre, azonban a minisztérium nem nevezte ki. „Ekkor már világos volt számunkra, hogy valami készül, ezért nem is ért minket meglepetésként, amikor alapítványi formába kényszerítették az egyetemet – szerintünk jogszerűtlenül” – mondja Karsai. Az SZFE diákjai és tanárai október közepén az Alkotmánybírósághoz fordultak, meg szerintük az egyetem átalakítását előkészítő törvény alkotmánysértő.

„Reméljük, még létezni fog az SZFE, amikor nekünk igazat adnak”

- teszi hozzá Karsai.

Az SZFE oktatója szerint a fenntartó az elmúlt időszakban folyamatosan félrevezette őket, hazudtak nekik és semmilyen beleszólást nem adtak az új kuratórium felállításába. A Republikon eseményén felmerült a kérdés, hogy honnan eredt az a bátorság és miből táplálkozott az az erő és kitartás, ami azt mondatta az egyetem közösségével, hogy ki kell állniuk és meg kell védeniük az egyetemüket. Karsai szerint a válasz abban keresendő, hogy az SZFE-n oktatók és hallgatók értékteremtő közösséget alkotnak, ahol nagyfokú bizalomra épülnek a kapcsolatok, illetve az SZFE összetartó közösségét sokkal nehezebb szétverni, mint más egyetemek lazább csoportokra osztott köreit.

Az pedig az SZFE oktatója szerint nem kérdés, hogy az új vezetés rombolni jött működtetés helyett. „Azt hiszem ilyen a világon nincsen, hogy létezik egy kuratórium, ami arra hivatott, hogy működtesse az intézményt, de mást se csinál hónapok óta, csak ellehetetleníti a képzést és ürügyeket keres arra, hogy érvénytelenítse a félévet” – fogalmazott Karsai. Hozzátéve, hogy egyelőre a törvényi keretek ezt nem teszik lehetővé, de egy éjszaka során persze ez is megváltozhat.

„De miért akarják elpusztítani az SZFE-t? Egy olyan intézményt, ami az országimázst pozitívan befolyásolja?” – tette fel a kérdést Karsai, aki szerint borzasztóan demagóg szövegek azok, amelyekkel a kuratórium érvel, miszerint nyitottabb intézmény szeretnének, illetve színesíteni a palettát.

„Hát csinálják meg a saját egyetemüket, ha ez nem tetszik. Miért kell ehhez elfoglalni a Vas utcát?”

- folytatta hozzátéve, hogy elég megnézni micsoda katasztrófa lett abból, amikor Vidnyánszky Attila a Kaposvári Egyetemhez került.

A jövő évi kilátásokkal kapcsolatban Karsai emlékeztetett arra, hogy az SZFE hallgatói blokádjának csak a járványhelyzet vethetett véget.

„A szabadságunkat meg kell védenünk, ez nem választás kérdése. Csak így lehet morálisan létezni, ha ebből engedünk, akkor önmagunkat számoljuk fel”

- zárta gondolatait a színművészeti tanára.

 

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.