Orbán semmit nem bíz a véletlenre: mindennél fontosabb a politikai haszonszerzés

  • narancs.hu
  • 2020. április 24.

Belpol

A szakmai döntéseknél is fontosabb, hogy mit gondolnak az emberek a kormányról.

Folyamatosan mérik a közvélemény-alakulását a Századvégnél, nehogy ki kezdjék a Fidesz népszerűségét a járvány megfékezése érdekében hozott intézkedések. A 444.hu pénteken közölt hosszú - nevük elhallgatását kérő belső forrásokra hivatkozó - elemzésében az olvasható, hogy Orbán Viktor és stábja szinte minden döntését a felmérések eredményei alapján hozza meg, sokszor a vírus megfékezésére szükséges gyors döntések azért váratnak magukra, mert tudni akarják, mit gondolnak ezekről a választópolgárok.

A cikk szerint a kormánynak dolgozó, közpénzekkel kibélelt Századvégnél sokkal több belső használatra szóló közvélemény-kutatás készül, mint “békeidőben”. “Szinte minden nap, a kérdés összetettségétől függően 500 vagy 1000 fős mintán mérik, hogyan reagál a lakosság az intézkedésekre, hogyan alakul az emberek biztonságérzete, miként reagálnak a válságra. (...) Egy-egy intézkedést akár két-három nap eltéréssel is újra megmérnek, ha a helyzet azt kívánja” - olvasható a 444.hu cikkében.

Példaként felhozza azt az esetet a szerző, hogy Orbán a húsvéti hosszú hétvége előtt már egy héttel megpendítette, hogy a kijárási korlátozás szigorítására készülnek. Majd a következő napokban folyamatosan mérték ennek hatását, mire kiderült, hogy a lakosság nagyon megosztott. Volt, ahol szigorítást akartak - például az üdülőtelepüléseken -, volt, ahol a meglévő korlátozások fenntartását szigorítás nélkül. A miniszterelnök az utolsó percig kivárt, majd a polgármesterekre bízta a döntést. Magyarán a szakmai kérdéseket Orbánnál folyamatosan beelőzi a politikai haszonszerzés szempontja.

Ugyanakkor a hírportál úgy értesült, hogy a belső felmérések azt mutatják: ugyan továbbra is a Fidesz a legnépszerűbb párt, a járvány kezeléséből egyelőre nem tudott érdemben profitálni, nem tudta jelentős mértékben növelni a népszerűségét.

Ne egyenek cukrot! Vegyenek Magyar Narancsot!

Mi minden van a friss számban? Zavar a kommunikációban, zavar a döntéshozatalban. Biztonságos-e megtartani május 4-ével kezdődően az érettségi vizsgákat?Kinek a felelőssége a diákok, a családtagjaik és a pedagógusok egészségének kockáztatása a járványhelyzetben?Teczár Szilárd okos cikkében megszólal Horn György, az AKG igazgatója és Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke is.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.