Orbán semmit nem bíz a véletlenre: mindennél fontosabb a politikai haszonszerzés

  • narancs.hu
  • 2020. április 24.

Belpol

A szakmai döntéseknél is fontosabb, hogy mit gondolnak az emberek a kormányról.

Folyamatosan mérik a közvélemény-alakulását a Századvégnél, nehogy ki kezdjék a Fidesz népszerűségét a járvány megfékezése érdekében hozott intézkedések. A 444.hu pénteken közölt hosszú - nevük elhallgatását kérő belső forrásokra hivatkozó - elemzésében az olvasható, hogy Orbán Viktor és stábja szinte minden döntését a felmérések eredményei alapján hozza meg, sokszor a vírus megfékezésére szükséges gyors döntések azért váratnak magukra, mert tudni akarják, mit gondolnak ezekről a választópolgárok.

A cikk szerint a kormánynak dolgozó, közpénzekkel kibélelt Századvégnél sokkal több belső használatra szóló közvélemény-kutatás készül, mint “békeidőben”. “Szinte minden nap, a kérdés összetettségétől függően 500 vagy 1000 fős mintán mérik, hogyan reagál a lakosság az intézkedésekre, hogyan alakul az emberek biztonságérzete, miként reagálnak a válságra. (...) Egy-egy intézkedést akár két-három nap eltéréssel is újra megmérnek, ha a helyzet azt kívánja” - olvasható a 444.hu cikkében.

Példaként felhozza azt az esetet a szerző, hogy Orbán a húsvéti hosszú hétvége előtt már egy héttel megpendítette, hogy a kijárási korlátozás szigorítására készülnek. Majd a következő napokban folyamatosan mérték ennek hatását, mire kiderült, hogy a lakosság nagyon megosztott. Volt, ahol szigorítást akartak - például az üdülőtelepüléseken -, volt, ahol a meglévő korlátozások fenntartását szigorítás nélkül. A miniszterelnök az utolsó percig kivárt, majd a polgármesterekre bízta a döntést. Magyarán a szakmai kérdéseket Orbánnál folyamatosan beelőzi a politikai haszonszerzés szempontja.

Ugyanakkor a hírportál úgy értesült, hogy a belső felmérések azt mutatják: ugyan továbbra is a Fidesz a legnépszerűbb párt, a járvány kezeléséből egyelőre nem tudott érdemben profitálni, nem tudta jelentős mértékben növelni a népszerűségét.

Ne egyenek cukrot! Vegyenek Magyar Narancsot!

Mi minden van a friss számban? Zavar a kommunikációban, zavar a döntéshozatalban. Biztonságos-e megtartani május 4-ével kezdődően az érettségi vizsgákat?Kinek a felelőssége a diákok, a családtagjaik és a pedagógusok egészségének kockáztatása a járványhelyzetben?Teczár Szilárd okos cikkében megszólal Horn György, az AKG igazgatója és Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke is.

Figyelmébe ajánljuk