Orbán semmit nem bíz a véletlenre: mindennél fontosabb a politikai haszonszerzés

  • narancs.hu
  • 2020. április 24.

Belpol

A szakmai döntéseknél is fontosabb, hogy mit gondolnak az emberek a kormányról.

Folyamatosan mérik a közvélemény-alakulását a Századvégnél, nehogy ki kezdjék a Fidesz népszerűségét a járvány megfékezése érdekében hozott intézkedések. A 444.hu pénteken közölt hosszú - nevük elhallgatását kérő belső forrásokra hivatkozó - elemzésében az olvasható, hogy Orbán Viktor és stábja szinte minden döntését a felmérések eredményei alapján hozza meg, sokszor a vírus megfékezésére szükséges gyors döntések azért váratnak magukra, mert tudni akarják, mit gondolnak ezekről a választópolgárok.

A cikk szerint a kormánynak dolgozó, közpénzekkel kibélelt Századvégnél sokkal több belső használatra szóló közvélemény-kutatás készül, mint “békeidőben”. “Szinte minden nap, a kérdés összetettségétől függően 500 vagy 1000 fős mintán mérik, hogyan reagál a lakosság az intézkedésekre, hogyan alakul az emberek biztonságérzete, miként reagálnak a válságra. (...) Egy-egy intézkedést akár két-három nap eltéréssel is újra megmérnek, ha a helyzet azt kívánja” - olvasható a 444.hu cikkében.

Példaként felhozza azt az esetet a szerző, hogy Orbán a húsvéti hosszú hétvége előtt már egy héttel megpendítette, hogy a kijárási korlátozás szigorítására készülnek. Majd a következő napokban folyamatosan mérték ennek hatását, mire kiderült, hogy a lakosság nagyon megosztott. Volt, ahol szigorítást akartak - például az üdülőtelepüléseken -, volt, ahol a meglévő korlátozások fenntartását szigorítás nélkül. A miniszterelnök az utolsó percig kivárt, majd a polgármesterekre bízta a döntést. Magyarán a szakmai kérdéseket Orbánnál folyamatosan beelőzi a politikai haszonszerzés szempontja.

Ugyanakkor a hírportál úgy értesült, hogy a belső felmérések azt mutatják: ugyan továbbra is a Fidesz a legnépszerűbb párt, a járvány kezeléséből egyelőre nem tudott érdemben profitálni, nem tudta jelentős mértékben növelni a népszerűségét.

Ne egyenek cukrot! Vegyenek Magyar Narancsot!

Mi minden van a friss számban? Zavar a kommunikációban, zavar a döntéshozatalban. Biztonságos-e megtartani május 4-ével kezdődően az érettségi vizsgákat?Kinek a felelőssége a diákok, a családtagjaik és a pedagógusok egészségének kockáztatása a járványhelyzetben?Teczár Szilárd okos cikkében megszólal Horn György, az AKG igazgatója és Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke is.

Figyelmébe ajánljuk

„Nem attól lesz valaki fényművész, hogy egy épületre vetít”

Kilencedik alkalommal rendezték meg Pécsett a Zsolnay Fényfesztivált július elején. A város 28 pontján hazai és külföldi alkotók mutatták be helyszínspecifikus munkáikat, amiket négy nap alatt több mint százezer ember látott. Szervezőkkel és művészekkel beszélgettünk az esemény hazai és nemzetközi jelnetőségéről, az utóbbi években egyre népszerűbbé váló fényművészetről, valamint a mesterséges intelligencia e területen történő hasznosításának lehetőségeiről.

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.