A Tisza-kampány tapasztalatai

Két-három mondat után megnyíltak

Belpol

Jövő áprilisig még 3-4 országjárást is lebonyolíthat a Tisza Párt, a jelöltállítási folyamat pedig az idén le­zárulhat. Rengeteg támadásra és botránykeltésre számítanak, nyilván követnek el majd ők is hibákat, ezért is fontos a kapcsolat a független médiával.

Vihar előtti csend – így értékelik a Tiszánál a Nemzet Hangja kampány utáni, ünnepekkel teli időszakot. Magyar Péter a nem hivatalos népszavazási kezdeményezéshez kapcsolódóan három hét alatt mind a 106 egyéni választókerületbe elment, ráadásul tempót váltott: a korábbi országjáráson egy nap 3–4 helyszínre látogatott el, most 5–8 településen is felszólalt. A kisvárosokban rendszerint többezres, a nagyvárosokban ennél is nagyobb, esetenként tízezres tömeg hallgatta a mondandóját. A párt 12+1 kérdésből álló „népszavazási” ívét több mint 1,1 millióan töltötték ki. Ők egyebek közt arról nyilatkozhattak, hogy egyetértenek-e azzal, hogy egységesen 9 százalékra csökkenjen a személyi jövedelemadó (szja); a kata adózási formát újra bevezessék-e a korábbi területeken is; a visszaszerzett nemzeti vagyont oktatásra, egészségügyre, vidékfejlesztésre költsék-e; Magyarország maradjon-e az Európai Unió (EU) és a NATO tagja. A kérdések közül 11-re 90 százalék feletti igen válaszok érkeztek, az szja-csökkentés mellett 80 százalékot valamennyire meghaladó többség foglalt állást, viszont a +1 kérdés jobban megosztotta a kitöltőket: Ukrajna EU-tagságát a válaszadók 58 százaléka támogatta. Ez utóbbival kapcsolatban a párt a kampány „eredményváróján” egyértelművé tette: a támogatás mértékétől függően lesznek olyan kérdések, amelyekben kormányra kerülés esetén is további társadalmi párbeszéd szükséges.

Tesztelték a szigeteket

A szavazókkal való személyes találkozás egyik tapasztalata, hogy az ország legkü­lönbözőbb részein érdeklődnek a párt iránt. A Nemzet Hangja kezdeményezés arra is jó volt, hogy teszteljék saját magukat: a Tisza-szigetek tagjai és az aktivisták korábban nem vettek részt ilyen nagy akcióban. A vezetőség értékelése szerint „jól muzsikált a csapat”, ugyanis mind a 3155 településre sikerült eljuttatni az íveket. Egyik forrásunk úgy véli, ekkora emberi erőforrással már a Fidesz sem rendelkezik: a kormánypártnak vannak aktivistái, de ők már nem azzal a meggyőződéssel, hittel dolgoznak, mint a tiszások. A Tisza több mint 12 ezer aktivistája sokféle feladatot ellátott: pultoztak, szórólapoztak, szavazatgyűjtő urnákkal kopogtattak, népszerűsítettek, tájékoztattak, ha kellett, logisztikai problémákat kezeltek. Számos aktivista szabadságot vett ki ehhez, de csatlakoztak nyugdíjasok, valamint külföldön élő honfitársak is. Ezt azért tartják biztatónak a pártban, mert a Nemzet Hangja végső soron nem tekinthető „éles helyzetnek”, hiszen egy „népszavazás” mindig kevesebbeket mozgat meg, mint egy valódi választási szituáció. A tiszások azt remélik, hogy a gépezet legkésőbb a jövő évi kampány idejére, de akár annál jóval korábban is a mostaninál még nagyobb fordulatszámon lesz képes pörögni.

Mint megtudtuk, a projektkoordinátorok részt vettek részletes képzésen és eligazításon is. Rajtuk keresztül az önkéntesek is kaptak egy dokumentumot, amelyben a konfliktushelyzetek kezeléséhez is voltak tanácsok. Ha kellett, a párt jogsegélyszolgálatot biztosított, és az atrocitások elszenvedőivel a vezetők személyesen is találkoztak. Erre szükség is volt, mert a médiában megjelenteken túl (akasztással fenyegetés, lökdösődés, köpködés, pultborogatás stb.) is érték komolyabb támadások az önkénteseket. A tiszások egyetlen esetben sem reagáltak agresszíven az erőszakra, és forrásaink szerint erre méltán lehetnek büszkék.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.