Vihar előtti csend – így értékelik a Tiszánál a Nemzet Hangja kampány utáni, ünnepekkel teli időszakot. Magyar Péter a nem hivatalos népszavazási kezdeményezéshez kapcsolódóan három hét alatt mind a 106 egyéni választókerületbe elment, ráadásul tempót váltott: a korábbi országjáráson egy nap 3–4 helyszínre látogatott el, most 5–8 településen is felszólalt. A kisvárosokban rendszerint többezres, a nagyvárosokban ennél is nagyobb, esetenként tízezres tömeg hallgatta a mondandóját. A párt 12+1 kérdésből álló „népszavazási” ívét több mint 1,1 millióan töltötték ki. Ők egyebek közt arról nyilatkozhattak, hogy egyetértenek-e azzal, hogy egységesen 9 százalékra csökkenjen a személyi jövedelemadó (szja); a kata adózási formát újra bevezessék-e a korábbi területeken is; a visszaszerzett nemzeti vagyont oktatásra, egészségügyre, vidékfejlesztésre költsék-e; Magyarország maradjon-e az Európai Unió (EU) és a NATO tagja. A kérdések közül 11-re 90 százalék feletti igen válaszok érkeztek, az szja-csökkentés mellett 80 százalékot valamennyire meghaladó többség foglalt állást, viszont a +1 kérdés jobban megosztotta a kitöltőket: Ukrajna EU-tagságát a válaszadók 58 százaléka támogatta. Ez utóbbival kapcsolatban a párt a kampány „eredményváróján” egyértelművé tette: a támogatás mértékétől függően lesznek olyan kérdések, amelyekben kormányra kerülés esetén is további társadalmi párbeszéd szükséges.
Tesztelték a szigeteket
A szavazókkal való személyes találkozás egyik tapasztalata, hogy az ország legkülönbözőbb részein érdeklődnek a párt iránt. A Nemzet Hangja kezdeményezés arra is jó volt, hogy teszteljék saját magukat: a Tisza-szigetek tagjai és az aktivisták korábban nem vettek részt ilyen nagy akcióban. A vezetőség értékelése szerint „jól muzsikált a csapat”, ugyanis mind a 3155 településre sikerült eljuttatni az íveket. Egyik forrásunk úgy véli, ekkora emberi erőforrással már a Fidesz sem rendelkezik: a kormánypártnak vannak aktivistái, de ők már nem azzal a meggyőződéssel, hittel dolgoznak, mint a tiszások. A Tisza több mint 12 ezer aktivistája sokféle feladatot ellátott: pultoztak, szórólapoztak, szavazatgyűjtő urnákkal kopogtattak, népszerűsítettek, tájékoztattak, ha kellett, logisztikai problémákat kezeltek. Számos aktivista szabadságot vett ki ehhez, de csatlakoztak nyugdíjasok, valamint külföldön élő honfitársak is. Ezt azért tartják biztatónak a pártban, mert a Nemzet Hangja végső soron nem tekinthető „éles helyzetnek”, hiszen egy „népszavazás” mindig kevesebbeket mozgat meg, mint egy valódi választási szituáció. A tiszások azt remélik, hogy a gépezet legkésőbb a jövő évi kampány idejére, de akár annál jóval korábban is a mostaninál még nagyobb fordulatszámon lesz képes pörögni.
Mint megtudtuk, a projektkoordinátorok részt vettek részletes képzésen és eligazításon is. Rajtuk keresztül az önkéntesek is kaptak egy dokumentumot, amelyben a konfliktushelyzetek kezeléséhez is voltak tanácsok. Ha kellett, a párt jogsegélyszolgálatot biztosított, és az atrocitások elszenvedőivel a vezetők személyesen is találkoztak. Erre szükség is volt, mert a médiában megjelenteken túl (akasztással fenyegetés, lökdösődés, köpködés, pultborogatás stb.) is érték komolyabb támadások az önkénteseket. A tiszások egyetlen esetben sem reagáltak agresszíven az erőszakra, és forrásaink szerint erre méltán lehetnek büszkék.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!