A három legfontosabb daganattípusnál csökkent az ellátás az elmúlt években – írja a Népszava a nemrég megjelent, A Covid–19-világjárvány hatása a daganatos betegek ellátására című tanulmány alapján.
A tüdőrákosok esetében 40 százalékkal kevesebb beteget operáltak meg a járvány első másfél éve alatt, mint az azt megelőző években. A vastag- és végbéldaganatosok operációinak száma 20,5 százalékkal csökkent, az emlődaganatosoké 12 százalékkal.
A sugárkezelések száma 16-28 százalékkal esett vissza, a kemoterápiás kezeléseké viszont csak 4 százalékkal.
A tüdődaganat-műtétek esetében az erősebb visszaesést magyarázhatja a szerzők szerint, hogy különösen nehezített volt a gyanú kivizsgálása, és a pulmonológiai osztályok tevékenységét a Covid-betegek ellátása dominálta.
Az emlőrák esetében a szűrések számának csökkenésén túl –, hogy a betegség kivizsgálásának ideje is megnyúlhatott, mert az orvosok egy hányada más, a Coviddal összefüggő ellátásra volt beosztva, és a "folyamatos betegútmenedzsment is többször korlátokba ütközött".
Ezért például a betegek vélhetően maguk is kevésbé fordultak orvoshoz a járvány nagyobb hullámai alatt. Ezzel az esélyük is csökkent a még korai daganatos elváltozások felismerésére. Amikor pedig végül – a tünetek megjelenésével, erősödésével – orvoshoz fordultak, a betegségük már nem volt műthető állapotban, csak a kemoterápia jöhetett szóba.
A betegek sok esetben daganatgyanú esetén sem kérték a diagnózis pontosító vizsgálatokat, mert azty hitték: nem végeznek műtéteket a járvány ideje alatt, noha az onkológiai műtétek még átmenetileg sem voltak felfüggesztve.
(Népszava)