Kiderült, mennyire szennyező a gödi akkugyár

  • narancs.hu
  • 2024. február 20.

Belpol

Négy év alatt 88 tonna mérgező oldószer került a levegőbe. 

Kikérte az Átlátszó Göd város és a Samsung-gyár 2021-es és 22-es légszennyezettségi adatait, és ezekből kiderül, hogy Gödön a 2018-as mértékhez képest a hétszeresére nőtt a levegőben a szén-dioxid mennyisége. Az elektródagyártáshoz használt szerves oldószerből, az N-metil-2pirrolidonból (NMP) 2019 és 2022 között 88 tonna került a levegőbe Gödön, a legnagyobb mennyiség 2021-ben, akkor 81,486 tonna NMP távozott az üzem légszennyező pontforrásain.

Az NMP-t reprodukcióra káros hatású anyagként tartják számon, belélegzése veszélyt jelent a terhes nőkre, hosszú távon vetélést okozhat, és a magzat rendellenes fejlődését eredményezheti. 

Ennek az oldószernek a jelenlétét a gödi kútvízben is kimutatták már, amelyről az Átlátszó 2022 májusában írt. Teljes körű vizsgálat nem indult, mert a hatóságok nem látták bizonyítottnak, hogy a szennyezés az akkumulátorgyárból származik. Azt is tudni lehet, hogy a Samsung területén öt éven át nem működtek figyelőkutak, az egyetlen ilyen eszközt betemették.

Az Átlátszó elkérte a gödi gyár munkavédelmi határozatait is, amelyekből azt szűrte le, hogy 2021-ben és 22-ben hét alkalommal 133 ember, 2023-ban pedig 44 fő dolgozott úgy, hogy egészsége fokozottan veszélyben volt. 2021-ben nikkelből és kobaltból a megengedett határértékek tíz- és húszszorosa volt a munkahelyi levegőben. Bár tízmillió forintra megbüntették az üzemet, a légszűrő készülékek később sem működtek megfelelően, és a munkavédelmi előírásokat sem tartották be.

2023 júniusában 250-szer több nikkel volt a levegőben, mint amennyi megengedett. Emiatt kétszer tízmillióval bírságolták meg a Samsung SDI-t.

A kormányhivatal eredetileg magasabb összegeket állapított meg, de a munkavédelmi törvény szerint a maximális büntetés 10 millió forint, ezért csak ennyit róttak ki egyszerre a cégre. 

Az Átlátszó számolt: a cég megúszta 30 millió forint munkavédelmi bírsággal, miközben csak 2022-ben 1631 milliárd forint árbevétele és 31 milliárdos nyeresége volt. 

A kormány március elsejétől szigorítja a munkavédelmi bírságolást, a maximális bírság 100 millió forint lehet.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.