A közelmúltban kihallgatta a kecskeméti rendőrkapitányság L. M.-et, a Dunavecsén működő Duna Menti Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Általános Iskola, Szakiskola és Kollégiumnak az az intézményből eltávolított igazgatóját – értesült lapunk. Az iskola vezetőjével szemben a területileg illetékes gyermekvédelmi szakszolgálat munkatársa, az egyik bántalmazott gyermek gyámja tett feljelentést a nyáron. A kunszentmiklósi rendőrkapitányság kiskorú veszélyeztetés gyanújával rendelt el nyomozást júniusban, amit a kecskeméti rendőrkapitányság hatáskörébe utaltak. A bűncselekmény gyanúja kiskorú veszélyeztetéséről átminősült közfeladatot ellátó személy eljárásában elkövetett bántalmazás bűntettére. Információink szerint
a rendőrség meggyanúsította a L. M.-et egy vagy több bűncselekmény elkövetésével.
Értesülésünkről megkérdeztük a rendőrséget, de továbbra sem adnak semmilyen információt a nyomozásról. „A Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitánysághoz érkezett megkeresésével kapcsolatban tájékoztatjuk, hogy az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény értelmében adatvédelmi okok miatt nem áll módunkban tájékoztatást adni.”
Az eltelt fél év során egymás után tettek vallomást a fizikai és verbális bántalmazást elszenvedett diákok és hozzátartozóik, nevelőik. Úgy tudjuk, már 13 diák vallott erről a rendőröknek. A nyomozás indulásáról augusztus közepén számoltunk be először, néhány nappal azelőtt, hogy L. M. igazgató átvehette megbízólevelét a Belügyminisztériumtól. Ekkor úgy tűnt, 2029-ig tovább vezetheti az értelmileg akadályozott gyerekeket nevelő iskolát. Újbóli kinevezését az intézményt felügyelő kiskőrösi tankerület is támogatta, függetlenül a júliusban indult nyomozástól. Akkor még szilárd volt a bizalmuk L. M. iránt, nem készültek sem felfüggeszteni, elbocsátani, sem belső vizsgálatot indítani. A gyermekek bántalmazását feltáró cikksorozatunk közben a tankerület szeptember közepén elbocsátotta az igazgatót, tanárként sem maradhatott az iskolában. Nem várták meg, hogy a rendőrség meggyanúsítsa, megszüntették a munkaviszonyát. Az iskola udvarán a diákok tapssal fogadták a távozásáról szóló bejelentést.
A gyermekek gyámja a nevelőszülők bejelentését követően fordult a rendőrséghez. A nevelőszülőknek feltűnt a gyerekek viselkedésének változása, ami abban is megnyilvánult, hogy hétvége után nem akartak visszatérni az intézménybe. A fizikai és lelki bántalmazásokat értelmileg akadályozott 7–16 éves gyermekek ellen követték el az iskolában, amiről egymástól független vallomásokból értesültek a rendőrök. Volt, aki arról számolt be, hogy az iskola vezetője az egyik 7 éves gyermeket az osztályteremből rángatta fel a vezetői irodába, ahol verést kapott, más gyereket az igazgatói iroda előtti folyosón térdepeltetett büntetésből. Lapunknak sikerült hozzájutnia egy hangfelvételhez is, amelyen a volt vezető verbális bántalmazást alkalmazott egy kiskorú gyermekkel szemben. Az egypercnyi felvételen L. M. az irodájába vitt gyereket szidalmazza, becsmérli, fenyegeti olyan hangerővel, hogy a párnázott ajtón át is kivehetőek voltak szavai. Novemberre a kezdeti háromról 8 főre növekedett a bántalmazásukról beszámoló gyerekek száma, tanúvallomást tíznél többen tettek. Azóta újabb tanúkat hallgattak meg,
L. M. a Nemzeti Pedagógus Karban, a Bács-Kiskun megyei területi etikai bizottságának tagjaként is tevékenykedett. A Fidesz-kormány által létrehozott, a köznevelésben dolgozók számára kötelező tagságú pedagógus kamara megkeresésünk után pár nappal L. M.-et törölte a megyei etikai bizottságból.
Megkérdeztük a még hivatalában dolgozó iskolaigazgatót is, aki azt közölte, bosszúhadjárat részének tekinti a nyomozást: „Az ellenem folyó eljárás egy jelenleg is nálunk dolgozó kollégám bosszúhadjáratának az eredménye” – közölte lapunkkal augusztusban.
L. M. nem csak intézményvezetőként volt a dunavecsei közélet ismert szereplője, hanem a helyi katolikus közösségben viselt tisztsége révén is. Az egyház állt ki a legtovább mellette. L. M. a helyi plébánosnak, a melegbotrányai miatt a papi szolgálatából elbocsátott, a sajtóban NER-sztárpapnak aposztrofált Bese Gergőnek köszönhetően lett ismét az egyházközösség képviselő-testületének világi elnöke. A Bese előtti dunavecsei plébános ugyanis összetűzésbe került L. M.-mel, leváltotta világi elnöki pozíciójából. Miután azonban néhány éve a katolikus egyház Besét delegálta a településre, a vele jó viszonyt ápoló L. M. ismét visszakerült a világi elnöki pozícióba. L. M. e tisztsége révén foglalkozott az egyházközösség ügyeivel, egyik feladata a dunavecsei katolikus bál megszervezése volt. A 2024-es ünnepségre a 2016-os bálon készült fotóval invitálta a résztvevőket közösségi oldalán, amikor a gyülekezet férfitagjai női balerinák viseletét imitálva rózsaszín tütüszoknyácskákban adták elő balettprodukciójukat „Vadhattyúk” csoportként definiálva magukat.
A Bese helyére kinevezett új plébános október végén sem vonta meg bizalmát az iskolából már menesztett L. M.-től, az egyházközösség kötelékében tartotta. Jávorka Lajos atya lapunknak azt mondta: „Meggyőződésem szerint egy feljelentés és vizsgálat alapján nem szabad valakit bűnösnek tekinteni és büntetni, hanem az illetékes hatóság jogerős ítéletéig ragaszkodnunk kell az ártatlanság vélelméhez. L. M. Dunavecse közéletében és a plébániai közösségben is megbecsült ember. Természetesen ha a bíróság jogerős ítélettel bűnösséget állapít meg, megteszem a szükséges intézkedést.”
L. M. melletti kiállásához képest két hónappal később viszont látványosan ellentétes fordulatot vett egyházi megítélése. A lelkipásztornak januárban már arról sem volt tudomása, hogy L. M.-nek bármilyen tisztsége lett volna, miközben ősszel még elzárkózott a világi elnökkel szembeni intézkedéstől. „L. M. nem elnöke a dunavecsei egyházközségnek, és más tisztsége sincs nálunk. Tény az, hogy 2013-ban az akkori plébános felterjesztése alapján 5 évre kapott ilyen kinevezést, amely 2018-ban érvényét veszítette. Egy későbbi plébános 2021-ben egy 5 fős gondnokságot kért az egyházközség vezetésére, amelyet a Főpásztor ki is nevezett, de közöttük nem szerepel L. M. neve. Azóta újabb kinevezés nem történt”– írta lapunknak Jávorka Lajos.
A dunavecsei plébános szavai azért meghökkentőek, mert a lelkipásztor októberben még tisztában volt azzal, hogy L. M. a helyi katolikus közösség világi elnöke. 2024. október 29-i, megkeresésünkre ezt írta: „Szeptember óta vagyok dunavecsei plébános. Az eddigi plébániámon, Kunszentmiklóson lakom, oldallagosan látom el Dunavecse és még két, számomra új település lelkipásztori szolgálatát. Emiatt nem ismerek még mindenkit és minden helyzetet. L. M. valóban a dunavecsei egyházközség világi elnöke.”
Az egymást tagadó tartalmú válaszból úgy tűnik, az eltelt fél év alatt a katolikus egyháznál is betelhetett a pohár, megtagadja, el akarja tüntetni kapcsolatát L. M.-mel, akit ősszel a plébános még a közösségi világi elnökeként ismert, mint „Dunavecse közéletében és a plébániai közösségben is megbecsült embert”.
A dunavecsei iskolai bántalmazással kapcsolatos összes cikkünk ide kattintva érhető el.
(Címlapképünkön: a Duna Menti Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Általános Iskola, Szakiskola és Kollégium épülete)