Kiköltöztették az idősotthon lakóit, az oda tervezett kormányzati beruházást azonban lefújták

  • narancs.hu
  • 2023. február 2.

Belpol

A kormány még 2018-ban döntött az épület megvásárlásáról.

Kormányzati nyomásra cserélt gazdát egy ferencvárosi idősotthon, ki is költöztették a lakókat, de az oda tervezett beruházást végül lefújták – írja a Népszava.

Tavaly ősszel, a fűtési szezon kezdetet előtt kiköltöztették a ferencvárosi Knézich utcai idősotthon lakóit. Bősz Anett kulturális és szociális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes a lap megkeresésére elmondta: „Az épület kazánja ugyanis nagyon rossz állapotban volt, felújítani, megjavítani pedig nem volt érdemes, mivel a Fővárosi Közgyűlés a nyár végén döntött az ingatlan eladásáról. Az eredetileg 50 férőhelyes, régi kastélyépületben működő otthonban addigra már csak 38 idős ember élt, mindannyiuk számára Budapesten kerestek férőhelyet, mindenki több lehetséges helyszínből választhatott” 

Az Orbán-kormány még 2018-ban döntött az épület megvásárlásáról, amit a tervek szerint a Hőgyes-Schöpf-Merei Gyógyszerkutatási Centrumnak szántak volna, hogy azután a Semmelweis Egyetem vagyonkezelésébe kerüljön. Erről előzetesen se az akkor még fideszes vezetésű kerületet, se a Tarlós István irányította fővárost nem kérdezték meg. Egyszerűen felkérték a városvezetést, hogy költöztessék máshová az épületben működő Vázsonyi Vilmos Idősek Otthona, zömében súlyos demenciával küzdő fekvőbetegeit. Az ingatlan értékbecslését a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő rendelte meg, amely alapján nettó 486 millió forint lett volna a vételár. Ezt még Tarlósék is kevesellték, Karácsony Gergely főpolgármestersége alatt azonban sikerült egymilliárd forint fölé tornászni a vételárat.

Bősz Anett azt is elmondta, bár a vételár azóta teljes egészében megérkezett a főváros számlájára,

a városvezetés tartott tőle, hogy hogy úgy járhatnak az épülettel, mint a Vörösmarty és a Széchenyi térrel, és a kormány végül egyetlen fillér ellentételezés nélkül elveszi az ingatlant.

Időközben a Semmelweis Egyetem is lebonyolította a kivitelezői közbeszerzési eljárást, amelyet a kormány- és Tiborcz István közeli West Hungária Bau Kft. (WHB) nyert el nettó 29,4 milliárd forintos ajánlatával, azonban őket sem kerülte el Lázár János építési és közlekedési miniszter, akinek javaslatára minden olyan állami finanszírozású projektet felfüggesztettek, amelynek a kivitelezése még nem kezdődött el. Ezek közé tartozik a Semmelweis Egyetem gyógyszerkutató központja is. 

Az állami beruházások felfüggesztéséről szóló kormányhatározatot az egyetem megkapta, de mint a lapnak küldött válaszukban írták, továbbra is kiemelt projektjüknek tekintik a Hőgyes-Schöpf-Merei Gyógyszerkutatási Centrum megvalósítását, így folytatják a beruházás előkészítését.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.