Mire elég a Natura 2000 minősítés?

Természetfeletti erők

Belpol

Mennyire védi Magyarországon a Natura 2000 besorolás a természetet, ha az érintett területen beruházást terveznek? Az uniós természetvédelmi szisztéma eltér a hazai szabályozástól, és emiatt lehetőség van a politikai nyomásgyakorlásra.

Különös sámánszertartások borzolják a kedélyeket Tahitótfaluban, egy vállalkozó egy 27 hektáros külterületi ingatlanon szabad parkot készül létesíteni különböző dobszertartások, ezoterikus elvonulások megtartásához. A Pilis alján fekvő terület Natura 2000-es besorolás alá esik, a szomszédok pedig attól tartanak, hogy a helyszínen komolyabb beruházás is megvalósulhat. Megkérdeztünk több hivatalos személyt, hogy megtudjuk, mennyire szabályos egy ilyen fejlesztés, ha Natura 2000-es területről van szó, ám nem kaptunk egyértelmű válaszokat (bővebben lásd: „Sámán, ne építgessé’ mán”, Magyar Narancs, 2022. november 30.). A történet azt sejteti, hogy a Natura 2000-es besorolás nem különösebben hatékony természetvédelmi kategória.

Főleg, hogy a tahitótfaluinál jóval nagyobb volumenű, szintén Natura 2000 területre tervezett beruházásokra is fény derült az elmúlt években. A Mészáros Lőrinc NER-vállalkozó érdekeltségébe tartozó Mészáros és Mészáros Kft. a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tiszakóródon tervezett bányát nyitni részben Natura 2000 területen, valamint annak közvetlen szomszédságában. Az Mfor 2020-as cikke szerint Mészárosék arra játszottak, hogy az akkor illetékes minisztérium és a kormányhivatalok átminősítik a területet, de – vélhetően a koronavírus-járvány miatt – ebből máig nem lett semmi.

Tavaly januárban derült ki, hogy Tokajban kabinos drótkötélpálya tervezésére írtak ki közbeszerzést. Az Átlátszó szerint a mintegy 2 ezer méter hosszúságú nyomvonalon a Kopasz-hegyre vezető „csodalibegőt” részben Natura 2000 erdős területen tervezik kialakítani. Áprilisban már nyertes kivitelezőt is hirdettek. Ugyancsak 2022-ben már többedszer kavart nagy vihart, hogy a Fertő tavon 45 milliárd forintból százszobás szállodát, apartmanházakat és több sportlétesítményt is megvalósítanának 34 ezer négyzetméteren részben Natura 2000 területen, a tó világörökségi oltalom alatt álló partján. Az illetékes kormányhivatal néhány héttel ezelőtt engedélyt adott a beruházásra, amely ráadásul a korábbi elképzeléseknél 50 százalékkal nagyobb területen valósulhat meg. A Greenpeace Magyarország jogi úton próbálta megtámadni a projektet, de a bíróság elutasította a keresetet (a témáról lásd: Az utolsó cseppig, Magyar Narancs, 2022. március 16.). Egyszerű internetes kereséssel is kapásból vagy tucat hasonló olyan esetet lehet találni, amikor vállalkozók Natura 2000 védettségű területet vettek célba. Hogyan lehetséges ez?

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk