Koalíciós villongások: Felfeslik

Belpol

Akár hátra is dőlhetnénk: a kisgazdák végre hozták magukat, Torgyán doktor komolyan vette az Isten, Haza, Család utóbbi elemét, a Kövér Laci ezen látványosan kiborult a tévékamerák előtt, Stumpf überminiszter meg keménykedett kissé, az FKGP emiatt duzzogott, van végre téma, lehet trixizni, koalícióválságozni. Pedig nem ez a lényeg.

Torgyán József belefingott a nullás lisztbe: komolyan vette a még tavasszal kötött koalíciós alku azon részét, amely a különböző pozíciók elosztására vonatkozott. Ha mienk néhány hely a Malévban, a Szerencsejáték Rt.-ben, a Fradiban vagy éppen az Antenna Hungáriában (figyeljünk csak Csúcs Lászlóra), akkor coki mindenkinek, okoskodnak. Ráadásul a magyarázat is kész, hála a Fidesznek: a hatalmat a választópolgárok akaratából szereztük meg, s ők elvárják, hogy mi azzal éljünk is - mi itt a gond?

A gond - a Fidesz felől nézve - az, hogy Trixiék többet ártanak a koalíciónak, mint eddig bármi. A Simicska and Gansperger Co., az agresszív kormányzati nyomulás a gazdaságban és a kultúrában önmagukban nem okoztak össztársadalmi felháborodást - a Torgyán-klán munkaerő-politikája viszont mindenki számára egyértelműen mutatja, mit is kell egész pályás letámadáson érteni.

A Torgyán-populáció (átmeneti) tündöklése ugyanis a maga pőreségében mutatja, miről is van itt szó valójában. Ne csodálkozzunk tehát, hogy a koalíciós együttműködés idilljét oly szívesen megéneklő fideszesek első körben kiakadtak. Kövér László másodpercekig gyűjtötte az erőt, hogy higgadtságot mutatva nyilatkozzon a kinevezésekről (és ez, tanúsíthatjuk, őszinte gesztus volt), Stumpf István egy háttérbeszélgetésen mentegetőzve magyarázkodott: erre ők sem számítottak, Torgyán kezelhetetlen, hát mit tehetnek. A jól ismert koreográfia: ostoba, hataloméhes kisgazdák kontra a stabil kormányzásért önmagát is feláldozni kész Fidesz.

Be ne dőljünk.

Kommunikáció, már megint

Merthogy Orbán Viktor miniszterelnök miben is látta a probléma lényegét? Nem a kinevezésben, "hanem abban, hogy a cég többmilliárdos veszteséget halmozott fel, és több száz milliós értékben osztogatott szét ingyenjegyeket politikusoknak és üzletfeleknek". Az első Simicska-ügy óta alkalmazott módszer ez: nem foglalkozni a vádakkal, még ha azok tényeken alapulnak is, hanem támadni, ha kell, hazudozni - egy a lényeg, a közbeszéd ne a kormány (Fidesz) kritikájáról szóljon.

Orbán Malév-ügyi kijelentései egyébiránt nem igazak; olyannyira nem, hogy a miniszterelnök verbális ámokfutását saját minisztere - Katona Kálmán - volt kénytelen helyre tenni ("A miniszterelnök valamit félreérthetett a Malévval kapcsolatban." Na persze; és mellesleg rontotta egy nemzetközileg jegyzett magyar cég hitelét, de ezt senki nem hányta a szemére.)

Nem véletlen, hogy Stumpf István is visszavett az említett háttérbeszélgetésen tett harcias kijelentéseiből. Még aznap este egy kormánykonform tévéműsorban előadta: igen, a kinevezéseknek lesznek következményei, erősen gondolkodnak azon, legyen-e etikai kódex, mit szabad egy kormánytagnak, mit nem. (Õrület!) Másnap már a sajtót okolta, mondván, egy nem publikus összejövetelen (ezt ott nem közölte) tartott előadását a szövegösszefüggésből kiragadva idézték a lapok, direkt azért, hogy szítsák a feszültséget a koalíciós partnerek között.

Közben ugyanis Bánk Attila frakcióvezető is odamondott: a Fidesz-vezetők állításaival szemben a kisgazdapártban semmiféle felháborodást nem keltett Trixi kinevezése, ellentétben azzal, amikor Orbánék Simicska Lajost ültették az APEH élére. És ez talált: a két párt - információink szerint a Fidesz kezdeményezésére - haladéktalanul egyeztetett, majd megállapodtak, mindent maguk között beszélnek meg, nem üzengetnek egymásnak a sajtón keresztül.

Védekezés

Torgyán a családtagok kinevezése kapcsán egyedül állja a sarat a parlamentben, holott jogilag ez az ÁPV Rt. ügyeiben illetékes tisztségviselőknek lenne a dolguk. Az elején ez érthető volt: te kavartad a szart, hát nyomják csak le a te torkodon, így a kétségkívül jogos fideszes logika. Csakhogy ezen a hétfőn változatlanul Torgyán reagált azon napirend előtti felszólalásokra, amelyek a kormány kinevezési gyakorlatával foglalkoztak. Burány Sándor (MSZP) és Kuncze Gábor felszólalásainak csak egyik - és nem is a leglényegesebb - eleme volt az érettségizett különítmény pozíciókba juttatása; a fő csapásirány Simicska Lajos egykori cégei, illetve egy révfülöpi "Fidesz közeli" ingatlan színlelt eladásából származó jogtalan áfa-visszaigénylés mentén haladt. A Fidesz közeli vállalkozások homályos ügyletei a múlt héten újra előtérbe kerültek; a Fidesz pedig a nyilvánosságban úgy kerüli e témát, mint a leprát. Amúgy a szokásos elterelő hadműveletek: egyrészt újra azt nyomatják, hogy valójában a komcsi titkosszolgálatok kreálták a Simicska-Schlecht Csaba-Josip Tot-Kaya Ibrahim-ügyeket a Fidesz lejáratására, másrészt odavetették Kunczéék - és a közvélemény - elé Torgyánt, csináljon már egy jó kis kabarét az ügyből. Torgyán hozta is magát, ámbár a produkció silány lett: tolvajokról beszélt, bolsevikokról, már-már féregirtó énjét idézte. A Fidesz-vezérek persze nem voltak ott a parlamentben.

Egyenleg

Az FKGP a maga színvonalán vagánykodik: érettségizett nászasszonyt meg menyt ültet igazgatótanácsokba, felügyelőbizottságokba, sorsát nagyon is megérdemlő sportklubot tekint hűbérbirtoknak és a többi. Ennek persze mielőbb véget kéne vetni, de azt is látni kell: ezek kispályás versenyzők, és nekik ennyire futja. Amennyit ártott ez a Fidesznek, annyit használt is: amíg a Torgyán családról beszélnek (és még jó sokáig fognak; meg a Nemzetiről, meg a metróról), addig nincs szó a fiataldemokratáknak a Postabankkal való smúzolásáról meg arról, hogy a kulisszák mögött készül a Nagy Gazdasági Kiegyezés a szocikkal: ez a tietek, ez a mienk. Erősen figyeljünk például arra, kit nem cseszeget az elkövetkező években az APEH - és akkor nagy igazságoknak juthatunk nyomára.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.