Kocsis Máté közölte, akkor is megszavazzák a felhatalmazási törvényt, ha nem lesz meg a parlamenti négyötöd, maximum lesz pár nap, ami jogvitás lehet

  • narancs.hu
  • 2020. március 21.

Belpol

Vagyis így is, úgy is átviszik a felhatalmazási törvényt. Kérdés van?

A Fidesz frakcióvezetője pénteken a Hír Tv-n beszélt arról a most benyújtott felhatalmazási törvényjavaslatról, amely meg nem határozott időre meghosszabbítaná a koronavírus miatt elrendelt veszélyhelyzetet.

Mint arról korábban beszámoltunk, csütörtökön kaptak kézhez az ellenzéki frakcióvezetők egy törvényjavaslatot Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztertől.

Mivel a március 11-én kihirdetett veszélyhelyzet csak 15 napig érvényes, utána a meghosszabbításához a parlament felhatalmazása szükséges.

A törvényjavaslat ezt küszöbölné ki: a kormány mondhatná meg, meddig tart a veszélyhelyzet.

A parlament legközelebb hétfőn ül össze, és az erről szóló törvényjavaslatról csak akkor dönthet már kedden, ha eltérnek a házszabálytól, amihez viszont a jelen lévő parlamenti képviselők négyötödének támogatása szükséges.

Kocsis Máté azt nyilatkozta, hogy mivel a mostani veszélyhelyzet március 26-án lejár, ezért jövő kedden már dönteni kell a meghosszabbításáról. Hangsúlyozta, hogy ha a parlament normál menetrendben fogadná el a benyújtott törvényt, akkor az nem valósulhatna meg március 26-ig, ezért akarnak eltérni a házszabálytól, amihez négyötödös támogatottságra kell. Viszont ha ez nem lenne meg, akkor Kocsis Máté szerint ő maga hétfőn kezdeményezni fogja a koronavírus-törvény sürgősségi tárgyalását. Ez legalább nyolc napig tarthat, ami után március 31-én kétharmaddal megszavazhatják a törvényjavaslatot. Ez viszont azt jelentené, hogy lenne pár nap, amikor megszűnne a veszélyhelyzet.

„Akkor is el fogjuk fogadni a koronavírus-törvényt, csak lesz egy pár nap, ami ilyen szempontból jogvitás lehet” – jegyezte meg Kocsis Máté. Egyébként is szerinte „az ellenzék megértette azt, hogy ez most nem a politikai viták ideje, hanem cselekedni kell, mert emberéletekről lesz szó”.

A törvényjavaslat a veszélyhelyzet meghosszabbítása mellett arról is szól, hogy ebben az évben már nem hívnák össze a parlamentet, emellett az önkormányzati testületeket nem lehetne feloszlatni, nem lehetne időközi választásokat vagy a népszavazásokat tartani, a járványügyi intézkedések akadályozásáért pedig börtön járhatna, valamint a rémhírterjesztést is szigorúbban büntetnék.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.

Hálók és halászok

Harmincnégy év telt el a rendszerváltás egyik meghatározó mozzanata, a Dunagate-botrány, azaz a Kádár-kor belső elhárításának dekonspirálódása óta. A közvélemény érdeklődése azóta sem lankadt, az izgalom fenntartásáról pedig rendre gondoskodtak az ancien régime állambiztonsági hagyatékát ellentmondásos módon kezelő kormányzatok.