Kocsis Máté közölte, akkor is megszavazzák a felhatalmazási törvényt, ha nem lesz meg a parlamenti négyötöd, maximum lesz pár nap, ami jogvitás lehet

  • narancs.hu
  • 2020. március 21.

Belpol

Vagyis így is, úgy is átviszik a felhatalmazási törvényt. Kérdés van?

A Fidesz frakcióvezetője pénteken a Hír Tv-n beszélt arról a most benyújtott felhatalmazási törvényjavaslatról, amely meg nem határozott időre meghosszabbítaná a koronavírus miatt elrendelt veszélyhelyzetet.

Mint arról korábban beszámoltunk, csütörtökön kaptak kézhez az ellenzéki frakcióvezetők egy törvényjavaslatot Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztertől.

Mivel a március 11-én kihirdetett veszélyhelyzet csak 15 napig érvényes, utána a meghosszabbításához a parlament felhatalmazása szükséges.

A törvényjavaslat ezt küszöbölné ki: a kormány mondhatná meg, meddig tart a veszélyhelyzet.

A parlament legközelebb hétfőn ül össze, és az erről szóló törvényjavaslatról csak akkor dönthet már kedden, ha eltérnek a házszabálytól, amihez viszont a jelen lévő parlamenti képviselők négyötödének támogatása szükséges.

Kocsis Máté azt nyilatkozta, hogy mivel a mostani veszélyhelyzet március 26-án lejár, ezért jövő kedden már dönteni kell a meghosszabbításáról. Hangsúlyozta, hogy ha a parlament normál menetrendben fogadná el a benyújtott törvényt, akkor az nem valósulhatna meg március 26-ig, ezért akarnak eltérni a házszabálytól, amihez négyötödös támogatottságra kell. Viszont ha ez nem lenne meg, akkor Kocsis Máté szerint ő maga hétfőn kezdeményezni fogja a koronavírus-törvény sürgősségi tárgyalását. Ez legalább nyolc napig tarthat, ami után március 31-én kétharmaddal megszavazhatják a törvényjavaslatot. Ez viszont azt jelentené, hogy lenne pár nap, amikor megszűnne a veszélyhelyzet.

„Akkor is el fogjuk fogadni a koronavírus-törvényt, csak lesz egy pár nap, ami ilyen szempontból jogvitás lehet” – jegyezte meg Kocsis Máté. Egyébként is szerinte „az ellenzék megértette azt, hogy ez most nem a politikai viták ideje, hanem cselekedni kell, mert emberéletekről lesz szó”.

A törvényjavaslat a veszélyhelyzet meghosszabbítása mellett arról is szól, hogy ebben az évben már nem hívnák össze a parlamentet, emellett az önkormányzati testületeket nem lehetne feloszlatni, nem lehetne időközi választásokat vagy a népszavazásokat tartani, a járványügyi intézkedések akadályozásáért pedig börtön járhatna, valamint a rémhírterjesztést is szigorúbban büntetnék.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.