„Fiatal kora ellenére mind szakmailag, mind emberileg kiváló teljesítményt nyújt intézményünkben. Lelkiismeretesen oktat, diákjait precízen és megbízhatóan készíti fel az érettségire, az alsóbb évesekkel megszeretteti tantárgyát, a diákok sok esetben az ő órái miatt választják a történelem emelt szintű tanulását 11., 12. évfolyamon. Munkaközösségének is lelkes, megbízható tagja, munkaközösségének vezetője is pozitívan értékeli szakmai teljesítményét” – írják a balatonalmádi Magyar-Angol Tannyelvű Gimnázium és Kollégium tanárai május 29-án kiadott nyilatkozatukban a néhány nappal korábban elbocsátott tanáruk védelmében. A Narancs.hu is megírta: a fiatal történelemtanárnak most érettségizik az osztálya, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) tagjaként aktív szervezője volt a helyi tanártiltakozásoknak is. A hivatalos indoklás szerint azért kellett elbocsátani, mert szakmai minősítése 2 százalékkal elmaradt a központilag előírt szinttől.
A tantestület tagjai nyilatkozatukban megkérdőjelezik a teljesítményértékelő rendszer érvényességét, amelyre hivatkozva elbocsátották kollégájukat: „Sajnálattal értesültünk arról, hogy fentiek ellenére minősítő vizsgája sikertelensége miatt munkaviszonya megszűnik.
Ez szakmai aggályokat vet fel bennünk a szakmai minősítési rendszer megfelelő kidolgozottságával, mérési objektivitásával kapcsolatban, és örömmel vennék a minősítési rendszer általános szakmai felülvizsgálatát”.
A gimnázium tanára kiállnak azért, hogy kollégájuk ismét a tantestület tagja lehessen új munkaviszony létesítésével. „Szeretnénk, hogy óraadóként a tanév végéig elláthassa szakmai feladatait, hiszen több csoport szaktanár nélkül maradna nélküle, illetőleg szakmailag megalapozottnak látjuk, és támogatjuk, hogy a szóbeli érettségit diákjai nála tegyék le.”
A történelemtanár a szakmai elkötelezettséget értékelő szempontra kapott rendkívül alacsony pontszámot, ezért nem taníthat a tankerület egyik iskolájában sem, miközben nemrég született gyermeke, akivel szintén tanár felesége van otthon gyeden. A gimnázium diákjai és a tantestület tagjai a tanártiltakozások indulóját, a „Mi vagyunk a Grund”-ot énekelve álltak sorfalat neki, amikor kiderült, hogy távoznia kell az iskolából.
A történtekkel kapcsolatban a 444.hu a veszpremkukac.hu-ra hivatkozva arról írt, a helyi lap megkeresésére a veszprémi tankerület mindössze annyit közölt, „a balatonalmádi Magyar-Angol Tannyelvű Gimnázium és Kollégium egyik gyakornokának jogviszonya a Nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC törvény 64. § (8) bekezdése alapján a törvény erejénél fogva szűnik meg. A munkáltatói jogokat gyakorló tankerületi központnak a jogszabály a konkrét esetben mérlegelési jogkört nem biztosít.” Mindkét hírportál cikke kitért arra, hogy az iskolából hivatalosan senki nem nyilatkozhat az esetről. A gimnázium titkársága pedig tagadta, hogy az ügyről a közösségi médiában keringő történetek igazak volnának. Ezzel arra utaltak, hogy egy helyi csoportba feltöltött, közel háromezerszer megosztott poszt szerint a tanár azonnali elbocsátásanak valódi oka feltételezhetően az, hogy „szakszervezeti vezető tag, a sztrájkok egyik mozgatója volt. A döntés felülről jött, azaz központi utasítás volt, a diákok szerint az intézményvezető sem értett vele egyet.”
Csütörtökön újra tüntetnek a diákok
Az ilyen és hasonló, a közoktatásban tapasztalható jelenségek, állapotok, illetve a tanárokat gyakorlatilag teljes mértékben ellehetetlenítő, ún. státusztörvény ellen tüntetnek a diákok és a pedagógusok csütörtökön Budapesten és az ország 15 városában. Az esemény felhívásában ezt írják: „NEM az erőszakra, NEM a státusztörvényre! A kormány olyan új törvény tervez elfogadni, amivel bosszút áll a pedagógusokon és a diákokon. Ezt nem hagyhatjuk!” Arról, hogy mit tartalmazna a státusztörvénynek nevezett, egyelőre a parlamentnek még be nem nyújtott, de már készülő jogszabály, ebben a cikkünkben írtunk:
(Címlapképünk illusztráció, a 2022. október 5-i tüntetésen készült. Fotó: Sióréti Gábor)