Nem csekély riadalmat okoztak a Paks környéki településeken felbúgott, atomkatasztrófát jelző szirénák hétfőn délelőtt.
Bár a hónap első hétfője a szirénahálózat havi próbájának napja, az Országos Katasztrófavédelem 13 órakor szokta tesztelni a Paksi Atomerőmű balesetére figyelmeztető rendszer működőképességét.
Ehelyett március 2-án délelőtt 11-kor zúgtak fel a szirénák Paks 30 kilométeres körzetében a Dunaföldvár, Kecel, Szekszárd, Simonytornya által alkotott körzetben, ahol több mint 230 ezer ember él. A riadalmat Dunaföldváron az ónkormányzat közösségi oldalán igyekezett csillapítani, miszerint téves riasztás történt.
Tévedés történt?
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Tolna megyei központja kérdésünkre a tévedést nem ismerte el, a nem várt szirénázást viszont nem tagadta: "hétfő délelőtt 11 órakor a megszokottól eltérően a Tolna megyei Pincehelyen található Monitoring és Lakossági Riasztó Rendszer (MoLaRi) próbájával együtt a Paksi Atomerőmű harminc kilométeres körzetében található Lakossági Tájékoztató és Riasztó Rendszer (LTRR) szirénapróbája is megtörtént. A minden hónap első hétfőjén megszokott módon a szirénák 13 órakor ismételten megszólaltak, mellyel kapcsolatban a lakosságnak nincs teendője." Ugyanezt a tartalmú közleményt bocsátotta ki az OKF Fejér, Bács-Kiskun megyei igazgatósága is aznap délben.
|
A Narancs.hu-hoz több a körzetben élő, a téves riasztást elszenvedő lakos panasza jutott el, akik nem értik, miként fordulhatott elő egy ekkora tévedés. Többen azt mondták, mivel nem a megszokott időben szólaltak meg a szirénák, azt hitték, tényleg valami katasztrófa történt.
A Magyar Villamos Művek Zrt. a pánik, a felesleges félelmek megelőzése, kezelése érdekében a Paks környéki települések lakóit a postaládáikba helyezett éves naptárakon tájékoztatja a szirénapróbákról. Van, aki ezt ki is ragasztja a falra.
Szintről szintre
Ebből tudható, hogy a 30 kilométer sugarú, összesen 2800 négyzetkilométeres terület a sürgős óvintézkedések zónájának számít. Ez a második szint egy estleges paksi katasztrófa esetén, az elsődleges zóna az atomerőmű 3 kilométeres környékét kijelölő "megelőző óvintézkedések zónája". A harmadik riasztási szint majdnem az egész ország területére vonatkozik, a Paksot övező 300 kilométer sugarú körben valamennyi települést érintő, "élelmiszer-fogyasztási korlátozások óvintézkedési zónája."
A Bács-Kiskun, Fejér és Tolna megyében található 16 riasztási szektorban 227 darab szirénát telepítettek. Ezeket havonta egyszerre tesztelik kétféleképpen: csökkentett üzemű "morgató" vagy hangos üzemű "teljes körű" próbával.
Utóbbiról azt közölte az MVM naptára, "a próba március és szeptember első hétfőjén 13.00-kor hallható". Ha "morgató" próbát tartottak volna, annak is 13-kor kellett volna indítani – az MVM lakossági tájékoztatása szerint. Vagyis a katasztrófavédelemnél hibázhattak, erre utalt a Paksi Hírnök értesülése is, hogy a tervezettnél két órával hamarabb próbálták a riasztórendszert.
A Kalocsa Rádiónak az OKF közleményéből sikerült kifejtenie a téves riasztás okát: az alsó és felső küszöbértékű veszélyes vegyi ipari üzemek körzetében kiépített országos riasztórendszer, a MoLaRi 11 órás próbájához, amelyet szintén minden hónap első hétfőjén tartanak, tévesen hozzákapcsolták Paksot és környékét.
Mi a teendő, ha élesben szól a sziréna?
|