Közérdekű bejelentések - Fütyülnek rájuk

  • Horn Gabriella
  • 2008. október 30.

Belpol

Árulkodni nem szép dolog, ám nemegyszer társadalmi érdekből szükség volna a vészharang megkongatására - állítják a közérdekű bejelentők (angolul: whistleblower) helyzetének törvényi szabályozását sürgető szakemberek. Horn Gabriella
Árulkodni nem szép dolog, ám nemegyszer társadalmi érdekből szükség volna a vészharang megkongatására - állítják a közérdekű bejelentők (angolul: whistleblower) helyzetének törvényi szabályozását sürgető szakemberek.

Az nem spicliskedés, ha valaki a társadalom javát szolgálva, jóhiszeműen hoz nyilvánosságra törvénybe ütköző vagy etikátlan ügyeket. Az ilyen típusú bejelentések külföldön régóta törvényi védelmet élveznek (a közelmúltban Románia a régióban elsőként alkotott erről jogszabályt, és hozott létre erre külön intézményt), de Magyarországon egyelőre nem túl népszerű az ötlet. Például tavaly nyáron, amikor az APEH a beérkezett közérdekű bejelentések számának növekedéséről adott ki közleményt, több lap "besúgóvonalnak" meg "spiclivonalnak" nevezte a szervezetnél erre a célra szolgáló telefonszámot.

Nem fel, hanem be

A bejelentői rendszert szabályozandó törvény koncepcióját a Transparency International (TI) Magyarország az igazságügyi tárca kérésére már elkészítette; az anyagról most egyeztetnek a civilekkel. (A Transparency weboldalán közzétett javaslatok közül - sasszem, besúgó, vészharangkongató - alighanem a tárgyszerű "közérdekű bejelentő" lesz a majdani jogszabályban használatos kifejezés.)

A közérdekű bejelentők számos országban jutalmat is kaphatnak; például az Egyesült Államokban az okozott kár háromszorosát szabhatják ki büntetésként a vétkes szervezetre, és ennek akár 15-30 százalékát kaphatja meg az ügy feltárója. A bejelentő elvégre állását, karrierjét kockáztatja, s vállalja az esetleges médiajelenléttel, pereskedéssel járó meghurcolást. Mindehhez persze hiteles és átlátható rendszerre, szabályozásra van szükség, és nagy társadalmi támogatottságra - állítják az itthon ezen dolgozó szakemberek, köztük Alexa Noémi, a Transparency International Magyarország elnöke. "A Time magazin 'Az év embere' díját az elmúlt években többször is whistleblowerek kapták - ott valami átalakult a társadalom fejében, megértették, hogy ezek az emberek azért vitték a bőrüket a vásárra, mert úgy érezték, az általuk tapasztalt visszásság sérti a közérdeket." Azért azt elismerte: "Ha valakiről egyszer kiderül, hogy súgott, akkor - még ha meg is tudja tartani az állását - a stigma rajtamarad. De az, hogy ugyanúgy vezető pozícióban maradnak az eredeti cégüknél, fontos garancia."

A közérdekű bejelentéssel Magyarországon nemcsak az a probléma, hogy hiányos és nem átlátható a törvényi szabályozása, hanem az is, hogy toleráljuk a korrupciót - állítja Alexa Noémi. "Az egésznek a kultúrája nem létezik. Kevesen fogják föl, hogy a közérdekű bejelentői rendszer nem arra való, hogy a másikat bemocskoljuk, hanem az össztársadalmi érdek a lényeg. Előfordul, hogy egy önkormányzati tisztviselő például azt tapasztalja, egy ügyfél csak akkor kap engedélyt a házára, ha kenőpénzt fizet. Ilyenkor mit tesz az ezt észlelő hivatalnok Magyarországon? Azt mondja, hogy ilyen a világ, nagyon sajnálom, nekem fontos az állásom, nem fogok ellene tenni; esetleg még részesedem is a kenőpénzből, és akkor még jobb. Elmehet a rendőrségre, amiben viszont nem bízik a magyar állampolgár" - indokolta a független, hiteles bejelentői szervezet szükségességét a TI vezetője.

A bejelentésekkel és a bejelentők védelmével a tervek szerint egy erre kijelölt állami intézményen belül működő szervezet foglalkozik majd, még az is lehet, hogy a korrupciós ügyeket feltárók, más országokban bevett módon, tettükért jutalmat is kapnak - erősítette meg Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter. "Valamilyen formában az amerikaihoz hasonló rendszert szeretnénk bevezetni Magyarországon is, lehetőleg még ebben a kormányzati ciklusban. Fontos, hogy a visszaélések kizárhatók legyenek, és a bejelentő szükség esetén akár fizikai védelmet is kaphasson, hiszen nagy összegekről is szó lehet. Ugyancsak fontos, hogy valamilyen formában motiválni lehessen a bejelentéseket, bár az európai kultúrától ez a fajta jutalmazás távol áll" - nyilatkozta a tárcavezető a Narancsnak.

Mondd el, mi fáj

Molnár Péter szólásszabadság-jogász, a CEU Médiakutató Központjának munkatársa viszont úgy véli, a "közérdekű bejelentés" kifejezés nem megfelelő, mert pont a legnehezebb eseteket nem fedné le, amikor a visszásságok feltárójának nem marad más választása, mint a sajtónak átadni a vonatkozó információkat. Molnár a "közérdekű nyilvánosságra hozatal" fogalmát javasolja. Ma egy közhivatalnok akkor is büntethető, ha közérdekből hoz nyilvánosságra titkosított információt. "Ráadásul ilyen esetben nemcsak a minősített adatot kiszivárogtató titokgazda, hanem az információt - akár csak gondatlanságból - nyilvánosságra hozó újságírók és más civilek is büntetendők." A közérdekű nyilvánosságra hozók védelmének szabályozása szorosan kapcsolódik a hosszú ideje vitatott, új titoktörvény megalkotásához, és a Btk. ezzel összefüggő módosításához. Ha a titkossághoz nem fűződik erősebb közérdek, mint a nyilvánossághoz, annak a büntethetőséget kizáró oknak kell lennie, még a titokgazda hivatalnok esetében is - véli Molnár.

A növekvő honi korrupciót a külföldi befektetők is érzékelik; részben ez motiválta az amerikai nagykövetséget, amikor a közérdekű bejelentések védelmének segítésével foglalkozó szervezet (National Whistleblower Centre) vezetőjét néhány hete Magyarországra hívta, hogy a közszféra, a tudomány, a civil világ és médiaszakértők képviselői előtt ismertesse az igen jól működő ottani rendszert. Persze önmagában ez sem elég, csak egyike a lehetséges megoldásoknak a korrupció csökkentésére - véli Léderer Sándor, a K-Monitor Független Korrupciófigyelő Iroda egyik alapítója; a közhasznú szervezet a korrupció elleni küzdelmet adatbázissal, elsősorban témánként lekereshető cikkgyűjteménnyel segíti.

Szabályok dzsungelében

Bár a hatályos magyar jogszabályok több lehetőséget is biztosítanak a bejelentésekre (ezek fogadása a rendőrség feladata; az elmúlt években ilyen jellegű megkeresés nem volt), a bejelentők védelme nem garantált, a bejelentési mechanizmusok nem átláthatók és nem közismertek, ráadásul különböző törvényekben elszórtan találhatók meg. Pedig a társadalom igényli a tisztább közéletet: a TI az általa készített koncepcióban hivatkozik a Gallup Intézet 2007-es felmérésére, miszerint a megkérdezettek 30 százaléka tenne bejelentést korrupciós ügyekről akár nevének megadásával is, 27 százaléka pedig anonim módon. A megkérdezettek 94 százaléka ugyanakkor azért nem tett bejelentést eddig, mert "nem volt értelme", vagy mert félt a különböző szervektől, hivataloktól. Az előterjesztők ezzel is példálózva érvelnek a világos törvényi szabályozás és egy erre szakosodott külön hivatal léte mellett.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.