A Demokratikus Koalíció (DK) azt javasolja, hogy
a "demokratikus" ellenzéki pártok induljanak közös fővárosi listán a 2024-es önkormányzati választáson
– mondta keddi, online sajtótájékoztatóján a DK frakciószóvivője.
Kálmán Olga kijelentette, a parlament házbizottságában a Fidesz egyértelművé tette, napirendre fogja tűzni a Mi Hazánk azon javaslatát, ami listássá alakítaná a jövő évi önkormányzati választást Budapesten.
A képviselő szavai szerint valójában nem a Mi Hazánk, hanem a Fidesz akarja "megváltoztatni a budapesti választást", hisz' a kormánypárt egyébként soha nem vesz napirendre ellenzéki javaslatot. Hozzátette, hogy a Mi Hazánk csak "a szokásos Fidesz-stróman szerepet játszotta el ebben".
A Fidesz tehát a választás előtt alig több, mint fél évvel, a szabályok átírásával akarná mérsékelni a "borítékolható budapesti önkormányzati vereségét" – fogalmazott Kálmán Olga.
A módosítás gyakorlatilag az országgyűlési választáson alkalmazott szabályokat ülteti át a fővárosi önkormányzati választásra, ezért ha az ellenzéki pártok közös főpolgármester-jelöltet akarnak indítani, akkor közös listát kell állítaniuk
– értelmezte az elképzelést.
A választási törvényt módosító javaslatról olyan gyorsan döntött a Fidesz, hogy mire Kálmán Olga sajtótájékoztatójának anyaga elérhetővé vált, a Fidesz simán továbbjuttatta a Mi Hazánk választási szabályokat átíró javaslatát.
A javaslat ugyanis már a Fidesz-frakció által frissen kezdeményezett és Kövér László házelnök által össze is hívott csütörtöki rendkívüli parlamenti ülés napirendjén szerepel, ma délelőtt egészítette ki a kormánypárt.
Mivel a friss módosítás már a jövő évi, június 9-i önkormányzati választásra is vonatkozna, 10 év után változna a rendszer, amely most úgy néz ki, hogy a főpolgármester, a 23 kerületi polgármester és 9, kompenzációs listáról bejutó képviselő alkotja a közgyűlést. Ezzel szemben a Mi Hazánk által most javasolt régi-új rendszer listás választással töltené fel a közgyűlési helyeket.
Az új, listás választási rendszerben a Fidesz-KDNP a mostaninál több helyet szerezhet a közgyűlésben, ráadásul ez az ellenzéki többség szerkezetét alaposan megváltoztathatná. A helyek listás szavazás nyomán történő feltöltése például bejuttathatná a testületbe új szereplőként a Mi Hazánkat és a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot is, ami új politikai helyzetet teremtene.