Kreatív jogértelmezés az APEH-nél 2. - Nincs bocsánat

  • M. László Ferenc
  • 2010. február 18.

Belpol

Hiába írt elő amnesztiát az Országgyűlés 2007-ben, hiába mondta a Pénzügyminisztérium (PM) egyik vezetője, hogy a bejelentési kötelezettségüknek eleget tevő polgárok visszamenőlegesen nem kötelezhetők járulékfizetésre, az adóhatóság változatlanul végrehajtással fenyegeti törvénytisztelő olvasónkat. Közben a PM is átértékelte álláspontját: az egyre kínosabbá váló vitában a felettes szerv végül az APEH-nek adott igazat.
Hiába írt elő amnesztiát az Országgyűlés 2007-ben, hiába mondta a Pénzügyminisztérium (PM) egyik vezetője, hogy a bejelentési kötelezettségüknek eleget tevő polgárok visszamenőlegesen nem kötelezhetők járulékfizetésre, az adóhatóság változatlanul végrehajtással fenyegeti törvénytisztelő olvasónkat. Közben a PM is átértékelte álláspontját: az egyre kínosabbá váló vitában a felettes szerv végül az APEH-nek adott igazat.

Két évvel ezelőtt egy igen furcsa esettel kereste meg az egyik olvasónk lapunkat. Katalin - az adóhatóság retorziójától tartva azt kérte, hogy ne a saját nevén szerepeltessük - törvényes kötelezettségének eleget téve 2007. december 27-én felkereste a lakóhelye szerint illetékes APEH-fiókot, hogy bejelentse: mivel nincs állása, senki nem fizeti helyette az egészségügyi járulékot, így azt havonta maga fogja átutalni a kincstár számlájára. A Hamzsabégi úti irodán viszont közölték, hogy már addig is komoly tartozást halmozott fel, és az az év novemberében meghirdetett amnesztia rá nem vonatkozik - ha jót akar magának, fizesse be a több mint ötvenezer forintos hátralékát (az előzményeket lásd: Semmire nem kötelez, Magyar Narancs, 2008. február 28.).

Az egészségbiztosítási nyilvántartási rendszer átalakításával 2007-ben rengeteget foglalkozott a média. Nemcsak azért, mert napirenden volt a magánbiztosítók bevonása, hanem azért is, mert a kormány végre rávette magát a szisztéma átvilágítására, és sorra derültek ki a különféle anomáliák. Egyébként a reform fő célja a "potyautasok" kiszűrése volt: még a 2005-ös "száz lépés" keretében vezették be azt a szabályt, mely szerint aki nem biztosított és nem jogosult egyéb jogcímen (például megváltozott munkaképesség, szociális rászorultság) egészségügyi szolgáltatásra, köteles megfizetni maga után a járulékot. Mivel Magyarországon önadózás van, az állampolgároknak maguknak kell megállapítaniuk fizetési kötelezettségük kezdetét - tehát a biztosítás megszűnésének időpontját -, és ezt 15 napon belül jelezniük kell az APEH-nek.

Ám az érintett intézmények (APEH, Országos Egészségbiztosítási Pénztár - OEP) a vártnál lassabban haladtak a rendszer átvilágításával. Mivel a háziorvosok, a szakrendelők és a kórházak már 2007. április 1-jétől jogviszony-ellenőrzést végeztek a páciens ellátásakor, számtalan rendellenességre derült fény: rengeteg olyan beteg kapott "piros lámpát", aki bizonyítani tudta, hogy van biztosítása (foglalkoztatott, esetleg nyilvántartott munkanélküli volt, vagy gyedet kapott), ám a nyilvántartásban valamiért nem szerepelt. 2007 elején még közel egymillió embernek volt tisztázatlan a jogviszonya az OEP-nél. Abban az évben több mint hatszázezer polgártársunk ügyét rendezték, ám még így is maradt ötszázezer nyitott eset - az APEH 74 ezer járulékfizetési kötelezettséget vizsgáló ellenőrzést folytatott le. Részben a hatalmas ügyhátralék késztette az Országgyűlést 2007 novemberében az amnesztia kihirdetésére: aki év végéig bejelentkezett, "mentesült a járulékfizetés elmulasztása miatti jogkövetkezmények alól" - 2008-tól viszont nem volt mentség.

A munkanélküli Katalin nem azért kereste fel az adóhatóságot, mert előzőleg "nyakon csípték": olvasta a híreket, s mivel sokat betegeskedik, jobbnak látta rendezni jogviszonyát, nehogy később kiszámlázzák ellátása költségeit. Előzőleg letöltötte a Pénzügyminisztérium honlapjáról az amnesztiát kihirdető közleményt, amit aztán a morózus hivatalnoknak is megmutatott. Csakhogy az ügyfélszolgálatos kijelentette: a PM állásfoglalása

őket semmire nem kötelezi,

majd ráírta az adatlapjára a "tartozás" összegét: áprilisig visszamenőleg havi 5895 - az akkori minimálbér kilenc százaléka -, összesen pedig 53 ezer forint megfizetését írta elő. A Narancs két évvel ezelőtt magyarázatot kért az APEH-től - szerettük volna megtudni, hogyan lehetséges, hogy egyesekre vonatkozik, másokra nem a moratórium -, mire az adóhatóság sajtóosztályán azt válaszolták, mindenképpen kivizsgálják az ügyet, mert valami láthatóan nem stimmel. Katalin ezzel egy időben a PM-hez fordult, ahol január végén reagáltak. Szikszainé Bérces Anna főosztályvezető megnyugtatta: aki időben bejelentkezett, "visszamenőleg mentesül a járulékfizetés elmulasztása miatti jogkövetkezmények alól, vagyis nem kell megfizetnie a bejelentést megelőző időszakra az elmaradt járulékot". Ennek megfelelően 2008 januárjától rendesen befizette a havi járandóságát, ám év végén jött az újabb felszólítás: fizesse be az 53 ezer forintot, különben végrehajtás következik. Katalin annak rendje és módja szerint fellebbezett, csatolta Szikszainé levelét, de érdemi választ nem kapott. 2009 közepén viszont a folyószámláján ismét megjelent a 2007-es hátralék, és a közben keletkezett kilencezer forintnyi bírság. "Ezt már zaklatásnak éreztem, ezért az ombudsmanhoz és a parlament civil irodájához fordultam. Az utóbbi pár napja értesített, hogy vizsgálatot kért az APEH elnökétől" - meséli Katalin.

Az adóhatóság levélben válaszolt kérdéseinkre: álláspontjuk szerint jogosan vetették ki az 53 ezer forintot, ugyanis az amnesztiatörvény csak a jogkövetkezmények (bírságok, pótlékok) alól ad mentességet, a járulékot visszamenőlegesen meg kell fizetni 2007-re is - tény, hogy a PM 2007. december 13-i közleményében is ez a kifejezés szerepelt. Érvelésünkre, hogy több olyan esetről is tudunk, ahol a novemberi-decemberi bejelentkezés után a járulékot is elengedték, az APEH sajtóosztályán azt mondták: minden eset más és más, nem lehet őket öszszehasonlítani, a Katalin folyószámláján szereplő bírság pedig 2008 óta keletkezett, nem 2007-ben, tehát ők törvényesen jártak el.

Megkerestünk több könyvelőt, adószakértőt, akik egybehangzóan állították: ők teljes amnesztiára emlékeznek, érthetetlen számukra, hogy Katalint miért bünteti az APEH. Visszapörgettük a napilapok archívumát, az adózással foglalkozó internetes fórumokat: láthatóan a közvélemény is úgy értelmezte a 2007-es amnesztiát, ahogyan Katalin. Ezek után a PM-hez fordultunk, ahonnan e-mailben a következő választ kaptuk: a vonatkozó törvény "amnesztiát írt elő azok számára, akik 2007. december 31-éig bejelentették egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettségüket az állami adóhatóságnak. Ez azt jelenti, hogy akik ezen időpontig bejelentkeztek, azok terhére utólagos adómegállapítás keretében, a bejelentkezést, illetve az általuk a járulékfizetési kötelezettség kezdeteként megjelölt napot megelőző időszakra vonatkozóan nem állapítható meg e kötelezettséggel összefüggésben egészségügyi szolgáltatási járulékhiány, mulasztási bírság, adóbírság és késedelmi pótlék". Ekkor mutattuk meg az adóhatóság állásfoglalását, mire

a PM már finomított

az álláspontján: ezek szerint az APEH-nek mégiscsak igaza van. Mondják, az a baj, hogy Katalin április 1-jét jelölte meg a járulékfizetési kötelezettség kezdeteként, így jogosan követelik rajta az 53 ezer forintot. "Az időpontot nem én jelöltem be, hanem a Hamzsabégi úti hivatalnok. Én december 27-ét akartam beírni, de ez ellen kézzel-lábbal tiltakozott, ekkor seperte félre a PM-közleményt is" - állítja Katalin, aki továbbra sem hajlandó fizetni, mert úgy véli, csúnyán félrevezették. Ahogy azt a tucatnyi embert is, akik aznap a Hamzsabégi fiókban előtte álltak a sorban, hogy eleget tegyenek törvényes bejelentési kötelességüknek. Katalin jelenleg az ombudsmani vizsgálat eredményére vár.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.