WORLD MUSIC, LEGFRISSEBB Az európai rádióadók világzenei szerkesztőinek listája az augusztusi Folk Roots nyomán:
1. Cheikha Rimitti: Nouar (Algéria)
2. Sidestrepper: More Grip (Nagy-Britannia/Kolumbia)
3. Amadou & Miriam: Tje Ni Mousso (Mali)
4. Geoffrey Oryema: Spirit (Uganda)
5. Esma Redzepova: Chaje Shukarije (Macedónia)
6. Sabah Habas Mustapha: So La Li (Nagy-Britannia/Indonézia)
7. Rodolfo "Nava" Barrera: Nava (Puerto Rico)
8. Alfredo Del La Fe: Latitudes (Kuba)
9. Susana Baca: Eco De Sombras (Peru)
10. Schäl Sick Brass Band: Maza Meze (Németország/Bulgária)
OASIS: ÜGY-BAJ Az augusztus 2-án kezdődő Pepsi Sziget zárónapjának, augusztus 8-ának fő attrakciója, az Oasis bírósági üggyel fenyegető összetűzésbe keveredett múlt héten, a svájci Nyonban rendezett, 25 éves története során amúgy 2,5 millió nézővel büszkélkedő Paléo Festival szervezőivel. A zenekar, mely továbbra is nélkülözi a brit szigeteken kívüli koncerteket lemondó Noel Gallaghert, a másfél órásra tervezett műsor egyharmadánál levonult a színpadról, mert Liam Gallagher állítása szerint üvegekkel, konzervdobozokkal és pénzérmékkel dobálták őket. A szervezők szerint a színpad felé repülő üres műanyag flakonok nem találták el a 99,4 ezer dollár előzetes fellépti díjat felmarkoló zenészeket, akik úgymond túl "törékenyen" reagálván, "a közönség biztonságával totálisan nem törődve" félbehagyták a műsort. A szervezők emiatt, a zenekar pedig e kijelentés miatt fenyegetőzött perrel. A szervezők szerint Gallagher "arrogáns és provokatív magatartása" heccelte fel a 35 ezres tömeget. Jelentések szerint a gitáros attól lett ideges, hogy a közönség Robbie Williams nevét kántálta. A szólósztárrá lett egykori Take That-énekes úgy jön ide, hogy a bulvársajtó szerint Liam (aki válófélben van feleségétől és Lennon nevű fia édesanyjától, Patsy Kensit színésznőtől) állítólag randevúzni kezdett Robbie egykori menyasszonyával, Nicole Appletonnal, az All Saints tagjával.
Az Oasis lemezcége, a Big Brother augusztus 14-én újra megjelenteti a zenekar teljes katalógusát, beleértve az összes kislemezt, eredeti címlapokkal.
EDINBURGH: FESZTIVÁLSTART A skót városban augusztus a fesztiválé, pontosabban a fesztiváloké, hiszen időben egymásba érve rendezik a klasszikus zenét, táncot, színházat és operát magában foglaló nemzetközi fesztivált, a könyv-, film-, televíziós és jazzfesztivált, valamint mindezek alternatívnak nevezhető párja, az augusztus 6-28. között mintegy 13 ezer szereplőt megmozgató Fringe amúgy szintén nemzetközi eseménysorát, mely a városi tanácstól mindössze 19 ezer font támogatásban részesül a nemzetközi fesztivál 1,17 milliójával szemben. Nehogy elkényelmesedjen.
Az augusztus 13-tól szeptember 2-ig tartó nemzetközi fesztivál, a Fringe és az augusztus 13-27. közötti filmfesztivál programján egyaránt szerepelnek magyar, illetve magyar vonatkozású estek. A nemzetközi fesztiválon négy Schumann-hangversenyt ad Schiff András, fellép Fischer Iván vezényletével a Budapesti Fesztiválzenekar, a Boulez 2000 című koncertsorozat keretében pedig a Londoni Szimfonikusok előadásában csendül fel Eötvös Péter zeroPoints, Ligeti György Violin Concerto és Bartók Béla A fából faragott királyfi című műve. A Fringe színházi estjei között kerül sor a Sámán Színház The Big Hoo-Hah című előadására és a Scallabouche nevű előadóművész The Book of Man című, Budapestről érkezett monodrámájára, a filmfesztivál Director´s Focus című sorozatában pedig levetítik Tarr Béla A Werckmeister-harmóniák című alkotását, amely nemrég Belgiumban, a Királyi Filmarchívum 26. L´Age d´Or fesztiválján elnyerte a film belgiumi forgalmazását szolgáló Cinedécouvertes-díjat (www.eif.co.uk).
Morze
GYÁSZ 76 éves korában elhunyt Claude Sautet francia filmrendező, akit a francia középosztály művészi krónikásának tartanak. Az Une histoire simple-t a legjobb külföldi film Oscar-díjára jelölték 1978-ban, Cesar-díjat kapott a Nelly et Monsieur Arnaud-ért 1996-ban. Utóbbi években készült munkái közül elismerést aratott az Un coeur en hiver, a régebbiek közül a Mado, illetve a Vincent, Fran-cois, Paul és a többiek.
BAYREUTH: ÚJ RING Jürgen Flimm, a hamburgi Thalia Theater igazgatója új rendezésében mutatták be a 89. Bayreuthi Ünnepi Játékokon Richard Wagner operatetralógiáját, A Niebelungok gyűrűjét, amely tavaly nem is szerepelt a műsorban, mivel Alfred Kirchner korábbi rendezése 1998-ban került utoljára színre. A színpadkép az ipari korba helyezi az operát.
VITRA, BERLIN: A német főváros Prenzlauer Berg kerületében megnyílt a svájci Weil am Rheinben lévő Vitra Design Museum berlini épülete. Az első kiállításon Verner Panton dán formatervező (1926-1998) életművének java látható október 15-ig.
VAN GOGH SVÁJCBAN: Martignyban, a Fondation Gianadda termeiben mintegy kilencven Vincent Van Gogh-alkotás látható november 26-ig.
JAPÁN FESZTIVÁL: Augusztus 24-én Japán Kulturális Fesztivált rendeznek a Magyar Állami Operaházban: mintegy 200 előadó zenél és táncol majd, de lesz kimonóbemutató is. A szereplők amatőrök és félprofik, akik utazásuk, itt-tartózkodásuk és az előadás teljes költségét maguk fedezik, a bevételt pedig jótékony célra fordítják.
KÍNAIAK MAKA"BAN: Negyvenkét kortárs kínai képzőművész mutatkozik be a Portugáliától Kínához visszatérő Makaóban rendezett, Futuro című kiállításon. A kiállítás kurátora, Jean-Marc DeCrop úgy véli, a 21. század Picassója kínai lesz, konkrét tippje is van, Xue Song, akinek stílusa a francia mesterre emlékeztet.