Lesz-e kavicsbánya a Dunakanyar kapujában?

Belpol

A Pilismarótra tervezett sóderbánya miatt egyszer már megbukott a helyi képviselő-testület, ám a nemrég megválasztott polgármester újra leült tárgyalni a vállalkozóval. Több helyi lakos úgy véli, becsapták őket. Az új községvezető állítja, a kampányban nem mondta, hogy elutasítaná a beruházást.

Kedves Olvasónk!

Ez a cikk a Magyar Narancs 2022. november 10-i számában jelent meg. Most ezt az írást ebből a lapszámunkból széles körben, ingyenesen is hozzáférhetővé tesszük.

Részben azért, mert fontosnak tartjuk, hogy minél többen megismerkedjenek a tartalmával, részben pedig azért, hogy megmutassuk, érdemes a Narancsot megvásárolni is, hiszen minden számban hasonlóan érdekes cikkeket találhatnak – és a lap immár digitálisan is előfizethető, cikkei számítógépen, okostelefonon és tableten is olvashatóak.

magyarnarancs.hu-n emellett a továbbiakban sem csak fizetőfal mögötti tartalmakat találnak, így mindig érdemes benézni hozzánk. 

Visszavárjuk!

A szerk.

Úgy érezhetik a pilismarótiak és a Dunakanyarban élők, hogy a közelmúlt eseményei megismétlődhetnek, ugyanis a község májusban megválasztott polgármestere, Hunyadi Balázs a napokban tárgyalásokat folytatott azzal a bányavállalkozóval, aki kavicsot termelne ki a település területén. E szándéka 2020 májusa óta tartja lázban a helyieket, az illetékes kormányhivatalok akkor adtak 25 évre szóló környezetvédelmi engedélyt a váci székhelyű GM-PRO Kft.-nek, és akkor nyilvánították a település Duna-parti, erdős, 122 hektáros területét bányatelekké. Pergel István Csaba akkori polgármester az érintett (részben magán-, részben állami tulajdonú) ingatlanokat kiemelt fejlesztési területté nyilvánította. A tényleges kitermeléshez a képviselő-testületnek módosítania kellett volna a településrendezési tervet, valamint a helyi építési szabályzatot (hész).

Az esetről akkoriban beszámoló Átlátszó.hu szerint a pilismarótiak – noha a képviselő-testület már 2019-ben is tárgyalt az ügy­ről – a 2020. július 16-ra meghirdetett lakossági tájékoztatóig nem sokat tudtak a tervezett bányanyitásról. A helyiek felháborodtak, és a beruházás ellen petíciót indítottak, amelyet pár nap alatt több mint ezren írtak alá (jelenleg 4500 felett jár a szignók száma), sőt helyi népszavazást is kezdeményeztek. A polgármester mégis a bányanyitás mellett foglalt állást; megjegyzendő, hogy a 2019-es önkormányzati választások után az állam megkönnyítette az engedély kiadását a kavics- és sóderbányák nyitására, bővítésére. Pergel István akkor azt mondta az Átlátszónak, hogy a bányától 10 milliós adóbevételre és 4–5 millió forint bérleti díjra számítanak. A polgármester aztán váratlanul lemondott, az irányítást ideiglenesen az alpolgármester vette át.

A lakosság az egyebek mellett várhatóan megnövekedő zaj- és környezeti terhelésre hivatkozva a kormányhivatalhoz fordult, amely visszavonta a vállalkozás környezetvédelmi engedélyét. E döntést azonban megfellebbezték, és a Győri Ítélőtábla 2021 júliusában úgy döntött, hogy az engedély mégis érvényes. A kormányhivatal felülvizsgálatot kért a Kúriánál arra hivatkozva, hogy az alapvető jogok biztosa perbe lépése elmaradt, a legfelsőbb bírói fórum pedig helyt adott az észrevételnek. Újabb fordulat: az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala nem kívánt élni e lehetőséggel, így

jelenleg a GM-PRO Kft. érvényes környezetvédelmi engedéllyel rendelkezik – csakis a pilismaróti képviselő-testület döntésétől függ, hogy megindul-e a kitermelés.

Völnernél is jártak

Pergel István után nem sokkal az alpolgármester és a képviselő-testület is lemondott, azaz a település teljes vezetése belebukott a bányaügybe. Az időközi önkormányzati választást idén májusban tartották, s a polgármesteri posztot Hunyadi Balázs nyerte el.

Hunyadi aztán sokak meglepetésére tárgyalni kezdett a GM-PRO Kft.-vel a bányáról. Az október 18-án tartott megbeszélésről nyílt levélben számolt be. Mint írta, „amennyiben a beruházás megvalósul, kizárólag folyami úton történhet meg a szállítás, településünk épületeit, lakókörnyezetünket nem veszélyeztetheti a megnövekedett teherautó-forgalom”. További feltételekként sorolta, hogy a kitermelés csak a legmodernebb technológiával történhet, csak reggel 6 és 18 óra között, hétvégéken nincs munka; véderdőket kell telepíteni, a negatív hatásokat minimalizálni, és kizárólag a lehetséges üzemi területet zárnák le. „Az eddig látogatott térségek továbbra is a falu lakóinak és a turistáknak szolgálna kikapcsolódási lehetőségekkel.” A polgármester egy neki címzett nyílt levélre is válaszolt: „Egyetlen reggel sem ébredtem olyan gondolattal, hogy sóderbányát szeretnék a környezetemben. A falu iránt vállalt felelősség az, ami az ilyen kérdéseket más megvilágításba helyezi. Olyan perspektívába, ahol a jognak is meghatározó szerepe van. Egyrészt a már aláírt szerződés a vállalkozóval, másrészt nemzetgazdasági stratégiai érdek a kitermelésre vonatkozóan. A gazdasági szempontok szint­úgy meghatározók.”

 
Ahol a part szakad
Forrás: Bányamentes Dunakanyart Facebook-oldal

„A beruházást akadályozza, hogy a területet át kell minősíteni bányaterületté, ehhez kell az önkormányzat jóváhagyása. Azért megy a harc, hogy ez ne történjen meg” – mondja lapunknak Korcsák Mónika, a Dunakanyar Kultúrtáj és Környezetvédelmi Egyesület (Dunakéke) elnöke. Szerinte Hunyadit azért választották meg, mert „többször kijelentette, hogy személy szerint nem szeretne bányát, bányaellenesnek mondta magát”; ezt most is hangoztatja, mégis tárgyal a bányavállalkozóval. A tervezett bánya az üdülőterülettől 30, a falutól pedig nagyjából 400 méterre lenne. Úgy véli, a kitermelés miatt jelentősen megnőne a közúti forgalom, amit a főút melletti házak szenvednének meg. A Dunán haladó uszályok miatti folyamatos hullámzás kihatna az élővilágra, halcsökkenés következhetne be, illetve a nagy forgalomtól a Duna túloldalán élő zebegényieket és szobiakat is állandó zaj zavarná. A bánya ivóvízbázisra települne, ezért a kitermelés az ivóvíz minőségét is befolyásolná, illetve elszívhatná a környékbeli szántóföldektől a talajvizet. (Erről lásd keretes írásunkat.) „Ki kell mondani, hogy »emberek, ez a bánya tönkretesz mindent. Ne csináljuk meg!«” Korcsák Mónika szerint a pilismarótiak közül nagyon sokan nem szeretnék a bányanyitást, de vannak bizonytalanok is.

Egy helyi lakos azt meséli, hogy miután az előző vezetés belebukott a bányaügybe, olyan embert vártak, aki a Duna-parton lakik, értelmiségi, és megérti a problémáikat. Bíztak a földrajz–környezethasználat szakon végzett tanárban, Hunyadi Balázsban. Aki mindenkivel próbált személyesen jó kapcsolatot kiépíteni, és bár nyilvános fórumon nem határolódott el a bányanyitástól, azt az érzést keltette, hogy ő sem akarja. „Tudta, hogy mi hol állunk. Azt mondta, amit hallani akartunk” – állítja beszélgetőtársunk, aki egyébként a politika felső köreiből érkező nyomást nem tapasztalt. „Ha lenne ilyen, akkor már rég megcsinálták volna” – teszi hozzá. A tiltakozók korábban a korrupciós ügyébe belebukott Völner Pál volt esztergomi országgyűlési képviselőnél, igazságügyi államtitkárnál is jártak, aki azonban „nem nagyon foglalkozott a dologgal”. Forrásunk Völner hozzáállásából is azt szűrte le, hogy

a „felsőbb köröket” nem érdekli a pilismaróti bányaügy,

bár vannak a településen, akik lobbiznak a bányanyitás mellett. Pedig „az egész térség, a Dunakanyar mindkét oldala a turisztikai fejlődés irányába halad, amit egyébként a kormány is támogat. Egy bánya ezt tönkretenné, lenullázná”.

Csalódás és felelős magatartás

„Van olyan vélemény Pilismaróton, hogy engem már megvettek. Ezzel gyanúsítanak, de többen támogatnak és jelzik, hogy korrekt és a falu érdekét képviseli az álláspontom” – mondja lapunknak Hunyadi Balázs. A polgármester szülei negyven éve vásároltak telket a településen, ő 1996 óta állandó pilismaróti lakos. A bányaügy 2020-as kirobbanásakor egy nyári napon hozzá is becsengettek a beruházás ellen aláírásokat gyűjtő civilek. „Azt mondtam nekik, hogy mielőtt aláírok bármit is, szeretnék a témában tájékozódni. Ebből is elindult egy pletyka, hogy elzavartam őket, és üvöltöztem velük” – mondja. Miután eldöntötte, elindul az időközi választáson, két fórumot tartott, és a „bányaellenes mozgalmak” egyik rendezvényén is beszélt a programjáról. Beszámolt a beruházással kapcsolatos véleményéről, ami nem egyenlő a bányanyitás kategorikus elutasításával. Bár személy szerint nem szeretne bányát – ezt el is mondta az egyik fórumon: „hiszen ki akarna egy ilyen beruházást ott, ahol él” –, a választási plakátján az szerepelt, hogy a környezetvédelmi, gazdasági és jogi szempontok mérlegelésével, az együttműködés jegyében kompromisszumos megoldást keresne.

 
Hunyadi Balázs

Hunyadi úgy véli, rá mindig is tanáremberként és környezetvédőként tekintettek a községben, ami a kampányban előnyére vált a vetélytársaival szemben. Ám arról, hogy miért érhette egyes pilismaróti lakosokat váratlanul az álláspontja, hogy miért gondolták eleve bányaellenesnek, noha ilyet ő nem állított soha, nem akar találgatni. „Nem a bánya mellett és nem is az ellen, hanem Pilismarótért dolgozom” – állítja. Azt persze ő is érzékeli, hogy sokan csalódtak benne; vannak olyanok is, akik, mint mondja, az utcán dühödten vonják kérdőre, de ezzel polgármesterként együtt kell tudni élni.

Közvetlenül a megnyert időközi után megkereste őt a bányavállalkozó, akivel aztán a Dunakéke egyik tagja, Gyurász Gábor társaságában találkozott. Megkerestük Gyurászt is, aki hangsúlyozza, magánszemélyként vett részt a megbeszélésen, amelyen úgy mutatták be, mint a bányát ellenző közösség egyik tagját. A polgármester ott is elmondta, hogy személy szerint nem szeretne bányát, de nem dönthet erről anélkül, hogy megvizsgálná az érveket. A megbeszélésen nem hangzott el ígéret. A közelmúltban Hunyadi képviselőtársai társaságában is egyeztetett a GM-PRO Kft. vezetőivel, a környezetvédelmi feltételekről tárgyaltak. A polgármester állítja: ha a beruházás visszafordíthatatlan ökológiai következményekkel járna, vagy nem tudnának „többet adni a környezetnek, mint amennyit elvesznek tőle”, akkor semmilyen körülmények között nem támogatja a bányát. Azt belátja, hogy még a legkiválóbb feltételek mellett létrejövő beruházásnak is komoly hatásai lesznek a településre, ezért hangsúlyozza, hogy csak a legmodernebb technológiák alkalmazását tartja elképzelhetőnek. Lapunknak most annyit elárul, hogy a társaság munkacsoport felállítását ígérte, amelyben a Dunakéke is részt vehet.

Arról, hogy mit és mennyit nyerne a bányával a község, Hunyadit hiába faggatjuk: szerinte, amíg nem látni tisztán a környezetvédelmi paramétereket, addig nincs értelme beszélni erről – de vélhetően jóval többről van szó, mint az évi tizenvalahány millió forintról. Ő maga vizsgálja a hatástanulmányt, és kikéri arról korábbi tanárai, professzorai, szakmabeli barátai véleményét is.

Legyen jó mindenkinek

Hunyadi Balázs azzal is tisztában van, hogy

a környező települések lakóit és polgármestereit is zavarni fogja a beruházás, és akár szembe is kerülhet velük.

Ő is úgy véli, „feljebb” még nem téma az ügy, a térség országgyűlési képviselőjével, Erős Gáborral nem beszélt a bányáról. Két év múlva lesz a helyhatósági választás, de nem tart attól, hogy a bányaügy a pozíciójába kerülhet: „Mitől féljek, ha becsületesen végzem a dolgom?” Azt is megosztja lapunkkal, hogy a hatfős képviselő-testületből ketten mereven elzárkóznak a bányanyitástól.

„Titokban nem lehet bányát nyitni” – mondja Molnár Péter, a GM-PRO Kft. ügyvezető igazgatója. A vállalkozó nem számít a 2020-as események ismétlődésére; van egy „ellenző társaság”, az ellenérveket pedig tételesen cáfolni tudja. Csak vízi úton szállítanák a kavicsot, a közúti lehetőséget azért hagyták meg, hogy a helyiek tudjanak majd tőlük vásárolni, a kitermelés dunai élővilágra gyakorolt hatását pedig „százalékosan ki sem lehet fejezni”. Úgy látja, lakossági ellenállás sincs, a felháborodást egyesek mesterségesen generálják, de a cég ezzel együtt is nyitott arra, hogy egyeztessen a civilekkel. Molnár 25 éve foglalkozik bányászattal, a pilismaróti projektet 2017-ben indították, akkor kértek kutatási engedélyt a területre. Egyszerűen csak bement az önkormányzathoz az elképzeléseit ismertetni, a testületi ülésen is meghallgatták, majd a helyi lapban számolt be a projektről a pilismarótiaknak. Rengeteg kutatás, egyeztetés következett; elkészült a környezetvédelmi hatástanulmány, és megkapták a környezetvédelmi engedélyt is. Molnár Péter szerint szerveztek közmeghallgatást is a témában, csakhogy arra a kormányhivatali ügyintézőn kívül más nem ment el. Nehezen élte meg, amikor civil nyomásra az engedélyét visszavonták, de miután mégis megnyerte a pert, azt mondhatta, hogy „a szakhatóságok duplán rágták át magukat a környezetvédelmi szempontokon, hónapokig dolgoztak rajta, nagyítóval néztek át mindent”. Szerinte tudnának mindenki számára megfelelő megoldást találni; a környékbeliek profitálnának a beruházásból, hiszen munkalehetőségeket teremtene, és a helyi beszállítóknak is kedvezne a bánya.

Hunyadi Balázs nem tudja, mikor lesz a következő egyeztetés a bányavállalkozóval – a polgármesternek jelenleg „az első horrorisztikus rezsiszámlák” okoznak fejfájást.

Mit mondanak a szakvélemények?

A 2019-ben készült, több mint 160 oldalas környezeti hatástanulmány szerint – lapunknak volt alkalma áttanulmányozni e dokumentumot – rétegektől függően külfejtéses technológiával, valamint különböző kotrógépekkel végeznék a kitermelést. A több mint 122 hektáron elterülő bánya üzemeltetése évente 125 munkanapon át zajlana, a kitermelés négyötödét (400 ezer tonnát) 250–300 tonnás bárkákkal, uszályokkal a Dunán szállítanák. A „szállítási volument naponta 13–16 vízi járművel lehetne kielégíteni”. A kitermelés ötöde (100 ezer tonna) közúti szállítási igényének maximuma napi 800 tonna lehet, ezt a mennyiséget naponta mintegy 40 darab 7,5–20 tonnás tehergépkocsival, illetve nyerges vontatóval szállítanák el, ami „a 12 órás műszakokban, a bányától a 11 számú út csomópontjáig napi 80, illetve óránként 7 darabos tehergépkocsi-forgalomnak felel meg. A forgalom a 11-es úton aztán két irányba megoszlik. A személyszállítási igények csekélyek, a 7 fő telepen dolgozó és az esetleges látogatói, illetve szolgáltatói hivatásforgalom maximuma napi 12 személygépkocsi és kisteher kategóriájú forgalmat jelent”.

A hatástanulmány az elvégzett vizsgálatokra alapozva megállapította, hogy „a tervezett környezethasználattal járó tevékenység nem okoz majd zajterhelési határérték-túllépést a bányatelek környezetében”, továbbá „a szállítások az érintett utak mentén a jelenlegi közlekedési eredetű zajterhelést nem módosítják kimutatható értékben”. A bánya működtetésével járó rezgéskibocsátás is jelentéktelen, „sem a munkagépek működtetése, sem a szállító járművek közúton történő elhaladása nem érint rezgésre érzékeny épületet, így a rezgéshatások vizsgálata nem indokolt”. A levegőtisztaság-védelemmel kapcsolatban is hasonló megállapításra jutottak, a tanulmány szerint „a bányaüzemi tevékenység, valamint a kapcsolódó anyagszállítással összefüggésben nem kell jelentős környezeti hatásra számítani”. S végül: mivel a kavicsos-homokos rétegekben tározódó talajvíz szintjét alapvetően a Duna vízállása határozza meg, „így a bányaterületen a kotrás következtében kialakuló szabad vízfelület miatti fokozódó párolgás várhatóan nem fog talajvízszint-süllyedést okozni a térségben”.

A környezeti hatástanulmány tehát összességében pozitív megállapításokat tartalmaz. Ám a beruházás várható hatásait a Dunakéke is tövitől hegyire átvizsgálta, s észrevételeit nyilvánosságra hozta a közösségi oldalán. Megállapításaik szerint a kitermelés miatt a pilismaróti házak megrepednek, a por, a zaj állandó lesz a helyiek életében, akik elköltözni sem tudnak majd, mert az ingatlanok értéküket vesztik. Az uszályok okozta intenzív hullámzás miatt a Dunában csökken az ivadék halak száma, a halak tápláléka, felborul az ökológiai egyensúly. Az uszályok zaja messzire elhallatszik, a dízelgáz bűze pedig beteríti a partot, aminek a turizmusra is hatása lesz. A bánya működése az egyre gyakoribb aszályos időben könnyen vízhiányhoz is vezethet a környékbeli településeken, a talajvíz elszennyezése által pedig veszélyezteti az ivóvízkészlet minőségét is.

Mivel alapvetően két álláspont ütközik egymással, megkerestünk az esettől független szakembereket is. A hazai bányászati ágazatot jól ismerő forrásunk szerint a pilismaróti történetben alapvetően személyi ellentétek domborulnak ki – de olyan nincs, hogy a kitermelés nem okoz környezeti terhelést. Érthető, hogy egyes lakosokat, akik hozzászoktak addigi életmódjukhoz, zavarhatja majd a változás, de jelen esetben nem csak az egyéni érdekek dominálnak; „kompromisszumot kell kötni”, mert az ásványkincsek kifogyóban vannak. Megkérdeztünk egy igazságügyi szakértőt is, aki több bányanyitással kapcsolatos környezetvédelmi hatástanulmány kidolgozásában vett részt. Ő úgy véli: sokat segítene, ha ki lehetne kerülni a települést a szállítás során (a 11-es főút, amelyen a közúti szállítás zajlana, lakott területen is áthalad). A több száz méterre zajló kitermelés „elviselhető”, a sóderbányák esetében nem kell robbantani, „csak a munkagépek zajosak” – de az egyeztető tárgyalások fontosak lennének. Egyébként meg a tapasztalatai szerint „az emberek allergiásak a bányákra”, ezért csapja ki a biztosítékot, ha a lakott környezet közelében valósítanak meg ilyen beruházást.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.