Lyukas blokádot hirdetett a Kossuth térre a Momentum

  • narancs.hu
  • 2025. április 14.

Belpol

Háromtól zárták le a teret, de a fideszes politikusok már korábban be lettek rendelve.

Ma szavaz az Alaptörvény tizenötödik módosításáról az Országgyűlés, a Momentum pedig ezen a napon blokádot szervezett a Parlament épülete elé. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy három órától igyekeztek megnehezíteni a képviselőknek a bejutást az épületbe. Elsősorban a parkolókat állták el, így a kormánypárti politikusok kénytelenek voltak gyalogolni. Vagyis kényetelenek lettek volna, mert ők egyszerűen jóval a blokád előtt, már egy órakor bementek a Parlamentbe. Az ülés akkor kezdődött, ám a szavazásokra csak háromtól került volna sor. Így legalább most először a napirend előtti felszólalásokat is meghallgathatták a képviselők.

Az élő közvetítés kettő óra után akadozni kezdett, majd teljesen leállt, internetprobléma miatt. Végül megjavították a rendszert, így a közvetítést a Kossuth téren is hallgathatják a blokádozók. A DK azt mondta: szolidárisak a Momentummal és ők sem vesznek részt a szavazáson, a Jobbik pedig úgy határozott: nem fogják megszavazni a módosítást. 

A Momentum azzal indokolta a blokádot, hogy az Alaptörvény módosításával "végérvényesen elvennék tőlünk a gyülekezési alapjogunkat – HA HAGYJUK! Uszító és egyszerre gyáva hatalom ez, mindent elvennének tőlünk, de egyszer meg kell vetnünk a lábunkat, és AZT KELL MONDANUNK, HOGY ELÉG VOLT!"

A blokáddal aligha akadályoznak meg bármit is. A napirend szerint az Alkotmány-módosításáról öt óra után kezdődik a szavazás. Ahhoz, hogy az Alkotmány-módosításhoz szükséges többség meglegyen az Országgyűlésben a 135 Fidesz-KDNP-s képviselő közül legalább 133-nak az ülésteremben kell tartózkodnia. Hacsak fizikailag nem akadályozzák meg három képviselő bejutását az ülésterembe, ez azért összejöhet. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.