Már idén elstartolhat a magyar műhold

  • narancs.hu
  • 2019. április 14.

Belpol

Lassan, de biztosan erősíti a kormány a magyar űrtevékenységet, amelyre eddig 4,5 milliárd forintot költött.

Egyelőre a közeljövőben biztosan nem lesz újra magyar űrhajós, ezzel csillapította a kedélyeket a 24.hu-nak adott interjújában Ferencz Orsolya, az űrkutatásért felelős miniszteri biztos.

Ferencz szerint büszkék lehetünk arra, hogy már volt saját űrhajósa a magyaroknak, ezt nem minden nemzet mondhatja el magáról. Bár kiderült, a miniszteri biztos nemcsak Farkas Bertalanra és a jövőre 40 éves történelmi űrutazására gondol, hanem Simonyi Károly fiára, ifj. Simonyi Károlyra (Charles Simonyi) is, aki már  kétszer is járt űrben.

Mint mondta, "elvileg nyitott a verseny" az Európai Űrügynökségnél, vagyis elvben bárki küldhet kiképzésre űrhajósjelöltet. De szerinte, bár "nyilván nagyon nagy álom ez minden nemzet számára", Magyarország célja most elsősorban az, hogy "lépésről lépésre felerősítsük az űrtevékenységet". Az űrhajósképzésről ráérünk ezután gondolkodni – mondta Ferencz Orsolya, hozzátéve, hogy a közeljövőben ez azért nem fog megvalósulni.

Ellenben az űrkutatásért felelős miniszteri biztos szerint akár még idén startolhat a SMOG nevű magyar műhold, amely reményei szerint "valódi mérésekkel fogja gazdagítani az emberiséget".

Ferencz úgy látja, hogy Magyarországnak jó esélyei vannak az űrversenyben, mert "a magyar szakembergárda tényleg nagyon jónak mondható világviszonylatban is", egy ilyen innovatív területen, mint az űrkutatás, egyáltalán nem reménytelen Magyarország helyzete.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.