Márciustól Orbán és Novák fizetése is emelkedik

  • narancs.hu
  • 2024. március 2.

Belpol

Ugyan már nem dolgozik Novák Katalin, de a fizetése emelkedik. 

A miniszterelnök fizetése mellett a köztársasági elnöké is emelkedett márciustól, és bár Novák Katalinnak már nem kell dolgoznia ebben a hónapban, őt is megilleti a fizetés – derült ki az RTL Híradójából. 

A csatorna úgy számol, hogy Novák többet fog keresni, mint amikor még hivatalban volt: a fizetése 5 millió 249 ezer forint lesz, ami 653 ezer forinttal több, mint a hivatali ideje alatti fizetése. 

Novák Katalint egyébként az elnöki fizetése élete végéig megilleti. 2018 óta a bruttó átlagkeresethez kötik a képviselők és a közjogi méltóságok fizetését. A Központi Statisztikai Hivatal nemrég közölte, hogy tavaly bruttó 589 ezer forint volt az átlagjövedelem, a képviselők ennek háromszorosát, vagyis 1,7 millió forintot kapnak márciustól. Ez 220 ezer forinttal több, mint az eddigi alapfizetésük. 

A kormánytagok fizetése is nőni fog, legalább 440 ezer forinttal havonta. Azok, akik emellett képviselők is, 660 ezer forinttal kapnak majd többet. Orbán Viktor fizetése annyi, mint amennyit Kövér László házelnök is kap, vagyis 4,7 millió forint – majdnem 600 ezer forinttal több, mint eddig. Mivel a kormányfő a képviselői fizetést is megkapja, ezért márciustól 6 millió forint felett fog keresni. 

Novák Katalinnak a kegyelmi ügy miatt kellett lemondania. Az új köztársasági elnöknek Sulyok Tamást választották meg. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.