Még mindig nem tudni, mi lesz az Egyenlő Bánásmód Hatóság dolgozóival január 1-től

  • narancs.hu
  • 2020. december 19.

Belpol

Az EBH beolvad az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalába, de mi lesz a dolgozókkal?

Egyelőre nincs válasz arra a kérdésre, hogy hány munkatárssal és milyen anyagi körülmények között folytatja munkáját az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalába (AJBH) beolvasztott Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH), írja a Népszava.

November elején mi is megírtuk, hogy megszüntetné az Egyenlő Bánásmód Hatóságot a Fidesz-KDNP és január 1-től az ombudsman látná el a faji, nemi, és egyéb megkülönböztetés elleni jogvédelmet. Vagyis ezt követően az ombudsman lesz jogosult kezelni az eddig a hatósághoz érkező panaszokat, és a panaszosok adatait is, míg az Egyenlő Bánásmód Hatóság nem járhat majd el sem diszkriminációs, sem közbeszerzési ügyekben. December elején az országgyűlés el is fogadta az erre vonatkozó javaslatot.

Bár akkor arról volt szó, hogy a hatóság dolgozóit a javaslat értelmében át kell vennie az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalának, december közepén még mindig nagy a bizonytalanság.

A Népszava azt szerette volna megtudni az AJBH-tól, hogy

  • változik-e a megszokott eljárási rend, az ügyfelek – akik panaszukkal az EBH-t keresték volna meg – mikortól és milyen formában fordulhatnak az ombudsmani hivatalhoz?
  • hány munkatársat vesz át az AJBH?
  • az ideihez képest mennyi pénz jut az EBH feladatainak ellátására?
  • Honecz Ágnes, az EBH volt elnöke lesz-e az egyenlő bánásmódért felelős főigazgató, vagy valaki más?
  • adottak-e a fizikai, személyi, pénzügyi és egyéb feltételei annak, hogy az alapvető jogok biztosa az eddigieknek megfelelően eljárjon az egyenlő bánásmód érvényesülését szolgáló ügyekben?

A lapnak küldött tájékoztatás szerint a szóban forgó ügyekben január 1-jétől az ügyfelek a korábban megszokott módokon fordulhatnak majd az alapvető jogok biztosához. Arról azonban, hogy mi lesz az állománnyal, az alapvető jogok biztosa csak január 1-jét követően fogja tájékoztatni a nyilvánosságot.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.